Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

August z Prima Porta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "August z Prima Porta."— Zapis prezentacji:

1 August z Prima Porta

2 August z Prima Porta- jest to marmurowy posąg cesarza Augusta odnaleziony po 20 r.p.n.e. w willi jego żony Liwii w Prima Porta niedaleko Rzymu. Jego wysokość wynosi 2,04 m. Jest przechowywany w Muzeum Watykańskim.

3 Cesarz jest ubrany w krótką tunikę, na którą założony ma pancerz zapinany na ramionach paskami ze skóry. Wokół bioder owinięty ma płaszcz naczelnego wodza i przerzucony przez lewe ramię. Wyciągnięta prawa ręka prawdopodobnie oznacza, iż władca chciał przemówić do armii. Ciężar ciała postaci jest oparty na prawej nodze i zdaje się jakby chciał iść. Jego stopy są nagie, co mówi o jego heroizacji *. *heroizacja- nadawanie prezentowanym postaciom wyjątkowej pozycji, przypisywanie cech wyróżniających, wybitnych.

4 Kupidyn umiejscowiony u stóp władcy na delfinie przypomina o mitycznym pochodzeniu Augusta od Wenus.

5 Pancerz jest bardzo bogato zdobiony
Pancerz jest bardzo bogato zdobiony. W jego górnej części znajdują się dwa sfinksy. Niżej można zobaczyć boga Jowisza rozkładającego sklepienie niebieskie. Obok niego umiejscowiony jest bóg Słońca Sol jadący rydwanem do nieba i trzymająca pochodnię bogini Księżyca Selene. Towarzyszy im Eos z dzbankiem, symbolizującym poranną rosę. Poniżej znajduję się król Partów zwracający rzymskiemu oficerowi orły legionowe zdobyte w bitwie pod Carrhae w 53 r. p.n.e. Po prawej i lewej stronie znajdują się przedstawienia dwóch bezbronnych mężczyzn. Po niżej widnieje bóg Apollo z instrumentami muzycznymi i bogini Diana z łanią. Na samym dole przedstawiono bogini wegetacji i urodzajów Cares z rogiem obfitości.

6 Glowa stanowi wzór dla innych portretów władcy
Glowa stanowi wzór dla innych portretów władcy. Rysy są idealizowane odbiegając od przedstawień rzeźb w czasie republiki rzymskiej. Rzeźba ta zapoczątkowała sposób przedstawiania cesarzy jako władców przemawiających do armii. Źródła : Wikipedia, Encyklopedie.


Pobierz ppt "August z Prima Porta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google