Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

STROJE W ŚREDNIOWIECZU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "STROJE W ŚREDNIOWIECZU"— Zapis prezentacji:

1 STROJE W ŚREDNIOWIECZU

2 STROJE MĘSKIE

3 Tarcza krzyżacka również posiada taki symbol.
STROJE BOJOWE Widzimy tutaj stroje bojowe. Na zdjęciu po lewej stronie przedstawiony jest strój krzyżacki. Zawiera on kolczugę oraz charakterystyczną białą szatę z czarnym krzyżem. Tarcza krzyżacka również posiada taki symbol. Na drugim zdjęciu widnieje postać rycerza polskiego. Ma on na sobie zbroję oraz tarczę i flagę z symbolem Państwa Polskiego.

4

5 STROJE ODŚWIĘTNE Na tych fotografiach widzimy szlacheckie stroje odświętne. Przedstawiciele tej grupy społecznej byli ubrani bardzo strojnie i bogato. Nosili oni płaszcze podszywane futrem zwierzęcym. Przykładem takiego stroju, jest ubiór Opata z Tyńca. Oprócz czerwonego płaszcza nosił on również złoty łańcuch wysadzany drogimi kamieniami. Noszenie ozdób miało na celu podkreślenie wysokiej pozycji społecznej.

6

7 STROJE KOBIECE

8 W średniowieczu kobiety nosiły suknie składające się z dwóch warstw - spodniej i wierzchniej, przy czym szerokość rękawów była oznaką pozycji społecznej kobiety. Nakryciem głowy były lekkie chusty delikatnie upięte na głowie lub zaprasowane w drobne fałdy, które w XV wieku przybrały formę modnych w tym czasie czepców o dużych rozmiarach. Polską odmianą płaszcza było korzno, obszyte na brzegach złotym elementem, a na zimę podszywane futrem. Tkanin jedwabnych używano by podkreślić stopień zamożności, jednak z racji tego, że były one bardzo kosztowne obszywano nimi np. dół sukni czy płaszcza, bądź wykańczano rękawy.

9 Kobiece stroje odświętne były równie strojne, co męskie.
Kobiety w średniowieczu nosiły suknie dopasowane w talii i rozszerzające się na dole, sięgające samej ziemi. Były one bogate w różnego rodzaju zdobienia.

10 Suknie wykonane były z barwnych i wzorzystych materiałów
Suknie wykonane były z barwnych i wzorzystych materiałów. Nadawało to kreacjom uroczystego charakteru.

11 STROJE CODZIENNE Na tych rycinach możemy zobaczyć codzienne stroje, zarówno męskie, jak i damskie. Męski strój składał się z tuniki sięgającej przed kolano oraz płaszcza przewiązanego pasem. Na głowach mężczyzn w średniowieczu często widniały różnego rodzaju nakrycia. Kobiecy strój codzienny w tym okresie przeważnie składał się ze spódnicy, koszuli oraz nałożonego na nią serdaka. Możemy zaobserwować to na przykładzie Jagienki.

12 Strój kobiecy składał się z następujących części:
koszula reformy pończochy suknia spodnia suknia wierzchnia pasek nakrycie głowy obuwie płaszcz Poszczególne części garderoby przybierały różną formę w zależności od mody, pozycji społecznej i zamożności właścicielki.

13 Dziękujemy za uwagę Prezentację przygotowali: Klaudia Paluch Inga Oberda Sabina Pilip Piotr Nowosad Gabriel Polak


Pobierz ppt "STROJE W ŚREDNIOWIECZU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google