Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Galileo Galilei Galileo Galilei

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Galileo Galilei Galileo Galilei"— Zapis prezentacji:

1

2 Galileo Galilei

3 Galileusz, a właściwie Galileo Galilei urodził się 15 lutego 1564 roku w Pizie. Zmarł 8 stycznia 1642 roku koło Florencji. Był wybitnym włoskim astronomem, astrologiem, fizykiem i filozofem. Stworzył podstawy nowożytnej fizyki.

4 Rodzina Galileo był najstarszym dzieckiem. Matką była Giula Ammannati ( ), kobieta wyniosła i surowa. Pochodziła z "Pescia", osiedliła się w "Pisa". Miała 3 siostry Diamante, Dorotea i Ermellina i brata Leona. W 1574 r. Giulia wraz z rodzina osiedliła się we Florencji. Giula prowadziła korespondencje ze swoim synem kiedy ten wyjeżdżał dokształcać się. Zmarła w 1620 we Florencji. Jego ojciec -Vincenzo Galilei był wybitnym człowiekiem, znawcą teorii muzyki, kompozytorem, muzykiem, instrumentalistą. Był człowiekiem wszechstronnym, potrafiącym zapewnić byt rodzinie. Handlował też wełną. Jeden z braci Galileusza poszedł w ślady ojca był muzykiem, podobnie jak jego trzech bratanków. Galileusz miał w ojcu pierwszego nauczyciela i elementarne wykształcenie pobierał w domu rodzinnym.

5 Lata młodości Gdy Galileusz skończył 11 lat wysłano go do w szkoły zakonnej u jezuitów przy klasztorze Santa Maria di Vallombrosa niedaleko Florencji. Gdy w wieku 15 lat zakomunikował ojcu, że chce zostać mnichem – ojciec natychmiast zareagował zabierając go z tego klasztoru. Jako siedemnastolatek rozpoczął studia medycyny na Uniwersytecie w Pizie. Studiów tych nie ukończył – zainteresowała go matematyka. Dawał prywatne lekcje matematyki we Florencji i Sienie. Karierę akademicką rozpoczął jako wykładowca matematyki na uniwersytecie w Pizie, a następnie przeniósł się na Uniwersytet w Padwie, gdzie wykładał geometrię, mechanikę i astronomię. Był charyzmatycznym wykładowcą i zawsze miał liczne grono uczniów. Galileusz wprawdzie się nie ożenił, ale żył i mieszkał z Marią Gambą, z którą dochował się trojga dzieci – dwóch córek i syna.

6 Osiągnięcia W 1581 roku Galileusz zbadał prawa ruchu wahadła, obserwując wahania lampy zawieszonej na długim sznurze. Stwierdził, że okres wahadła zależy tylko od długości wahadła i nie zależy od masy ciężarka wahadła. Może się to wydawać błahe, ale przed Galileuszem nikt tego nie zauważył.

7 Galileusz nie stronił od pomysłów inżynierskich
Galileusz nie stronił od pomysłów inżynierskich. To dawało mu fundusze na następne badania i realizację kolejnych pomysłów. W roku 1586 zbudował wagę hydrostatyczną.

8 W 1600 roku udowodnił (legenda mówi, że rzucając ciała z Krzywej Wieży w swoim rodzinnym mieście), że czas spadku swobodnego nie zależy od masy spadających ciał. W 1602 roku sformułował prawo swobodnego spadania ciał. To było kolejne doniosłe odkrycie!

9 Około 1606–1607 roku skonstruował termometr wykorzystujący rozszerzalność cieplną substancji. Termometry oparte na pomyśle Galileusza można kupić obecnie w supermarketach jako sympatyczne gadżety.

10 W roku 1609 uczony skonstruował lunetę o 30-krotnym powiększeniu, którą wykorzystywał do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Jej obiektyw stanowiła dwuwypukła soczewka o długim ognisku, natomiast okular stanowiła soczewka dwuwklęsła o krótkim ognisku. W tym samym roku jako jeden z pierwszych zastosował ją do obserwacji astronomicznych.

11 Dzięki lunecie odkrył góry na Księżycu, których wysokość zmierzył na podstawie pomiaru długości cienia rzucanego przez nie na powierzchnię Księżyca. Luneta była obiektem zainteresowania władców. Oczywiście, miała militarne znaczenie.

12 Galileusz zaobserwował również plamy na Słońcu, dzięki którym stwierdził, że obraca się ono wokół własnej osi.

13 Korzystając z lunety, odkrył cztery księżyce Jowisza: Io, Europę, Kallisto i Ganimedesa. Księżyce te nazywane są galileuszowymi.

14 Konflikt z Kościołem W 1624 roku uzyskał od papieża zgodę na wydanie książki o systemach kopernikańskim i ptolemejskim, pod warunkiem wszakże, że nie będzie sugerował, która teoria jest prawdziwa. Wydana w 1632 roku książka Dialogo dei Massimi Sistemi (Dyskusja o systemach głównych) była uważana w Europie za dzieło mistrzowskie, jednak było jasne, że pomimo jednoznacznych instrukcji papieża, Galileusz popiera teorię Kopernika. Rozgniewany papież nakazał Galileuszowi stawić się w Rzymie przed sądem. 70-letni wówczas Galileusz, wpół ślepy wskutek obserwowania Słońca, był traktowany z szacunkiem, jednakże został uznany winnym i wezwany do wyparcia się swych poglądów. Nie mając w zasadzie wyjścia, Galileusz "odwołał, przeklął i znienawidził" swe rzekome błędy. Nie został uwięziony, jednak nałożono nań areszt domowy, który odbywał niedaleko Florencji.

15 Galileusz zmarł w 1642 roku mając 78 lat, w roku, w którym urodził się największy geniusz fizyki Izaak Newton. Kościół katolicki w 1992 oficjalnie zrehabilitował Galileusza. Największą szkodą dla rozwoju nauki było wpisanie dzieła Kopernika i Galileusza na tzw. indeks ksiąg zakazanych. Spowolniło to rozwój nauki. Ingerencje polityki w naukę (a proces Galileusza był w dzisiejszym sensie polityczny) zawsze mają zgubny wpływ na naukę. Konflikty z władzami kościelnymi nie przeszkadzały Galileuszowi być nabożnym człowiekiem.

16 Słowa Galileusza... The End „A jednak się kręci!”
„Matematyka jest alfabetem, przy pomocy którego Bóg opisał wszechświat.” The „Nie spotkałem nigdy nikogo tak głupiego, bym nie mógł się czegoś od niego nauczyć.” End „Nie można nauczyć człowieka niczego, można tylko pomóc odnaleźć mu to w nim samym.” „Może z czasem zobaczymy rzeczy, których, jak dotąd, nie możemy sobie wyobrazić.” „Zagłębianie się w zagadnienia budowy świata jest jednym z największych i najszlachetniejszych celów człowieka.” „Filozofia zawarta jest w tej wielkiej księdze, którą mamy przed oczami – mam na myśli wszechświat – ale nie uda się nam jej zrozumieć, dopóki nie poznamy właściwego języka i symboli, jakimi ją napisano.”

17 BIBLIOGRAFIA: „Wiedza w pigułce-Kompendium” Wydawnictwo RTW ISBN Wykonali: Paweł Nowak Błażej Niedźwiedź Kl. II „c”


Pobierz ppt "Galileo Galilei Galileo Galilei"

Podobne prezentacje


Reklamy Google