Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Św. Benedykt z Nursji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Św. Benedykt z Nursji."— Zapis prezentacji:

1 Św. Benedykt z Nursji

2 Biografia Urodził się ok. 480 r. w Nursji we Włoszech.
Już jako dziecko był bardzo dojrzały. Po ukończeniu pierwszego etapu edukacji udał się do Rzymu, gdzie podjął w studia literackie i prawnicze. Jednak niespokojne i rozwiązłe życie młodzieży skłoniły go do schronienia się na pustkowiu. Mając dwadzieścia lat został pustelnikiem w Subiaco, gdzie prowadził życie pustelnicze.

3 Biografia c.d. Tam zyskał sobie wielu uczniów. Odnaleziony po trzech latach, na prośbę pobliskiej wspólnoty mnichów, został przełożonym ich monasteru. Jednak surowość jego wymagań nie odpowiadała wielu z braci. Wobec nieporozumień z pobliskim klasztorem wyniósł się na południe i w roku 529 założył klasztor na Monte Cassino w miejscu dawnego pogańskiego sanktuarium. Tam właśnie opracował nowy model wspólnoty monastycznej, żądając od zakonników potrójnych ślubów: stałości, zachowania obyczajów monastycznych i posłuszeństwa, z której do dnia dzisiejszego korzystają benedyktyni.

4 Ważne Daty Zmarł 21 marca 547 r. w Monte Cassino. W 1964 r. Papież Paweł VI ogłosił Benedykta świętym.

5 Patronat W 1964 r. w trakcie drugiego soboru watykańskiego papież Paweł VI ogłosił Benedykta patronem Europy. Jest także patronem: zakonów, architektów, górników, nauczycieli , inżynierów, speleologów, uczniów i wydawców.

6 Dzień Św. Benedykta Dzień ten obchodzony jest w kościele katolickim 11 lipca na pamiątkę przeniesienia relikwii, z Monte Casino do opactwa Fleury (11 lipca 673). To doroczne święto ustanowił papież Paweł VI.

7 Znaczenie Sformułowana idea życia zakonnego utrwaliła się nie tylko w założonej przez św. Benedykta rodzinie zakonnej, ale wywarła silny wpływ na inne instytucje mnisze: celestynów, cystersów, kartuzów, norbertanów sylwestrynów, trapistów, wallombrozjanów i innych

8 Ponadto, Św. Benedykt określany jest też mianem wielkiego organizatora życia zakonnego, a zakony oparte na regule przez niego ułożonej wyniosły na ołtarze około 5500 świętych i błogosławionych, zaprowadziły na tron papieski 24 papieży, doprowadziły do otrzymania sakry 5000 biskupów.

9

10 Medalik Św. Benedykta

11 Benedyktyn w tradycyjnym stroju

12 Zabytek benedyktyński- opactwo benedyktynów w Tyńcu

13 Klasztor w Tyńcu-wnętrze

14 Jest to najmniejszy kościółek w Krakowie .
Benedyktyni z Tyńca zbudowali kościółek p.w. Św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty. Jest to najmniejszy kościółek w Krakowie . Kościół jest otwierany jedynie dwa razy w roku: w rocznicę śmierci św. Benedykta 21 marca oraz w pierwszy wtorek po Wielkanocy w czasie odbywających się uroczystości Rękawki na znajdującym się nieopodal Kopcu Krakusa.

15 Źródła Wikipedia.pl Przewodnik Wiedzy i Życia Kraków
zamieszki.blox.pl/resource/benedykt.jpg vivakrakow.com

16 Opracował MIKOŁAJ MACHNIKOWSKI


Pobierz ppt "Św. Benedykt z Nursji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google