Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cele lekcji: Poznanie poglądów Arystotelesa na ruch ciał i ich spadanie. Poznanie wniosków wynikających z eksperymentów Galileusza. Wykazanie, że spadanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cele lekcji: Poznanie poglądów Arystotelesa na ruch ciał i ich spadanie. Poznanie wniosków wynikających z eksperymentów Galileusza. Wykazanie, że spadanie."— Zapis prezentacji:

1 Cele lekcji: Poznanie poglądów Arystotelesa na ruch ciał i ich spadanie. Poznanie wniosków wynikających z eksperymentów Galileusza. Wykazanie, że spadanie swobodne z niewielkich wysokości to ruch jednostajnie przyspieszony. Umiejętność obliczania wartości przyspieszenia grawitacyjnego. Wyjaśnienie dlaczego czasy spadania swobodnego ciał o różnych masach z tej samej wysokości są jednakowe.

2 Temat: Spadanie ciał jako skutek oddziaływań grawitacyjnych.
1. Poglądy Arystotelesa z Stargiry:

3

4 Temat: Spadanie ciał jako skutek oddziaływań grawitacyjnych.
1. Poglądy Arystotelesa z Stargiry: podział ciał na ciężkie i lekkie, ruchy ciał naturalne i wymuszone, czasy spadania są odwrotnie proporcjonalne do ich ciężaru.

5 2. Galileusz – ojciec fizyki doświadczalnej.
Wykazał doświadczalnie, że czasy spadania ciał dla których możemy pominąć opór powietrza są jednakowe niezależnie od ich mas. 3. Spadanie swobodne – gdy na spadające ciało jedyną działającą siłą jest siła grawitacji. 4. Wszystkie ciała spadają swobodnie z takiej samej wysokości w takim samym czasie.

6 5. Przyspieszenie grawitacyjne g
Z zasady dynamiki Newtona: Jedyną siłą wypadkową jest siła grawitacji: Stąd po podstawieniu otrzymujemy zależność:

7 6. Wartość przyspieszenia:
a) nie zależy od masy ciała poruszającego się z tym przyspieszeniem, b) zależy odwrotnie proporcjonalnie od kwadratu odległości pomiędzy środkami rozważanych ciał.

8 7. Spadanie swobodne: a) jest ruchem jednostajnie przyspieszonym z niewielkich wysokości nad Ziemią, b) jest ruchem niejednostajnie przyspieszonym z dużych wysokości nad Ziemią.

9 8. Przyspieszenie ziemskie.

10 9. Siła grawitacji (ciężkości, ciężar ciała) FC.

11


Pobierz ppt "Cele lekcji: Poznanie poglądów Arystotelesa na ruch ciał i ich spadanie. Poznanie wniosków wynikających z eksperymentów Galileusza. Wykazanie, że spadanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google