Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Propozycja zajęć z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem komputera

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Propozycja zajęć z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem komputera"— Zapis prezentacji:

1 Propozycja zajęć z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem komputera
Proponowane zajęcia dotyczą lekcji podsumowującej, realizację zagadnień na temat dziury ozonowej i jej wpływu na nasze zdrowie. Uczniowie korzystając z wiadomości zdobytych na wcześniejszych zajęciach, z informacji wyszukanych w internecie, przygotowują prezentacje w Power Point. Taka forma zajęć łączy w sobie umiejętność wykorzystywania posiadanych informacji i posługiwania się technologię komputerową. Zającia takie można wykorzystać na lekcji biologii, chemii, geogrfii czy ekologii. Oto przykładowa prezentacja.

2 Ozon wróg czy przyjaciel
Autor : Marga Czyż

3 Jak powstaje ozon ? Ozon tworzy się w górnych warstwach atmosfery, gdzie słoneczne promieniowanie ultrafioletowe rozrywa podwójne wiązania w cząsteczkach tlenu.

4 Tak właśnie tworzy się ozon
Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce rozbija podwójne wiązania w cząsteczkach tlenu, który znajduje się w górnych warstwach atmosfery. Powstały w sposób wolny tlen łączy się z dwu- atomowymi cząsteczkami tlenu i tworzą się cząsteczki trójatomowe- czyli OZON.

5 Skąd się wziął ozon w atmosferze?

6 Odmiany ozonu W stratosferze tworzy warstwę ozonową o grubości około 40 km. Stanowi on barierę ochronną kuli ziemskiej przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W troposferze ozon stanowi gaz przygruntowy, który tworzy się w najniższych warstwach do wysokości 1 km. Działa on szkodliwie na organizmy żywe.

7 Działanie ozonu. Ozon pochłania promienie ultrafioletowe skutecznie chroniąc przed nimi Ziemię.

8 Zanik ozonu zagraża życiu Ziemi
Chlor niszczy warstwę ozonową. Wolny chlor odrywa od ozonu jeden atom tlenu, w wyniku czego powstaje cząsteczka tlenu i cząsteczka tlenku chloru. Następnie chlorek ten reaguje z drugą cząsteczką ozonu i tak dalej.W ten sposób warstwa ozonowa zanika

9 Chlor niszczy ozon .Glownym źródłem tego chloru są freony-związki chemiczne z grupy CFC.

10 Tak wygląda dziura ozonowa nad biegunem południowzm

11 To są zdjęcia satelitarne dziury ozonowej nad biegunem północnym i południowym.

12 Widzimy więc ,że ozon jest bardzo potrzebny organizmom żyjącym na Ziemi. Chroni je przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.Jednak ozon przygruntowy w nadmiernuch ilościach może być niebezpieczny


Pobierz ppt "Propozycja zajęć z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem komputera"

Podobne prezentacje


Reklamy Google