Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dziura ozonowa Kamila Mienciuk Andżelika Wasilewska Gr. II.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dziura ozonowa Kamila Mienciuk Andżelika Wasilewska Gr. II."— Zapis prezentacji:

1 Dziura ozonowa Kamila Mienciuk Andżelika Wasilewska Gr. II

2 DZIURA OZONOWA Dziura ozonowa to zjawisko spadku stężenia ozonu w stratosferze atmosfery ziemskiej.

3 WPŁYW NA LUDZI I ŚRODOWISKO
Niszczenie warstwy ozonowej prowadzi do zmniejszania się efektywności pochłaniania promieni UV. W wyniku tego organizmy są narażone na zwiększone promieniowanie ultrafioletowe . Nadmiar promieni UV może doprowadzić do zakłócenia równowagi całych ekosystemów. Przenikanie promieniowania do wody, powoduje zamieranie szczególnie wrażliwych organizmów roślinnych i zwierzęcych tworzących plankton - konsekwencje w następnych ogniwach łańcucha troficznego (ryby żywiące się planktonem oraz ryb drapieżnych).

4 ZAPOBIEGANIE Zapobieganie powstawaniu i powiększaniu się dziury ozonowej powinniśmy zacząć od nas samych i naszego najbliższego otoczenia. Robiąc zakupy w sklepach drogeryjnych i chemicznych powinniśmy być świadomi tego co kupujemy i unikać produktów zawierających związki freonowe tak szkodliwe dla naszego środowiska. Obecnie są na rynku kosmetyki w kulce lub sztyfcie, gdzie nie występują związki szkodliwe i takie powinniśmy kupować. Inną bardzo ważną kwestią jest odpowiednia eksploatacja i prawidłowe pozbywanie się urządzeń chłodniczych. Gdy nam się zepsuje lodówka, nie wyrzucajmy jej przed kontener lecz zawieźmy do sklepu z gospodarstwem domowym, oni najlepiej zutylizują zepsuty sprzęt unikając tym samym zanieczyszczenia środowiska

5 POWSTAWANIE Ozon stratosferyczny powstaje w wyniku oddziaływania promieniowania ultrafioletowego Słońca na cząsteczki atmosferycznego tlenu. Powstały ozon zanika w reakcji katalitycznego rozpadu z atomami chloru, uwolnionymi po rozpadzie freonów.

6 SCHEMAT POWSTAWANIA


Pobierz ppt "Dziura ozonowa Kamila Mienciuk Andżelika Wasilewska Gr. II."

Podobne prezentacje


Reklamy Google