Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fale dźwiękowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fale dźwiękowe."— Zapis prezentacji:

1 Fale dźwiękowe

2 Dźwięki i wielkość które ją opisują
wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Cechy dźwięku Do podstawowych cech dźwięku możemy zaliczyć: - wysokość dźwięku - głośność dźwięku - czas trwania dźwięku - barwa dźwięku

3 Wielkości: Amplituda - jest to największe wychylenie z położenia równowagi Okres drgań - czas, w którym ciało wykonuje jedno pełne drganie Częstotliwość - liczba drgań w czasie jednej sekundy Długość fali - najmniejsza odległość pomiędzy dwoma punktami o tej samej fazie drgań Częstotliwość drgań - liczba cykli wykonywanych przez drgające środowisko w ciągu jednej sekundy.

4 Wysokość i głośność dźwięku
Od jakich fizycznych cech fali dźwiękowej zależy głośność? Myślę, że większość osób szybko wpadnie na pomysł, że prawdopodobnie od energii tych fal wpadającej do naszego ucha - im większa energia fali dźwiękowej, tym większa głośność. I jest to prawda, choć jeszcze niepełna.

5 Bo tu trzeba uświadomić sobie jeszcze, że ponieważ ucho zbiera energię tylko z obszaru jaki samo zajmuje, więc dla wrażenia głośności istotna jest energia skupiona na ustalonym obszarze i wydzielająca się w ustalonym czasie. Właściwie więc chodzi tu o moc fali dźwiękowej przypadającą na jednostkową powierzchnię. Inaczej mówiąc w miarę precyzyjnym miernikiem głośności byłaby wielkość wyznaczana jako energia fali dźwiękowej dzielona przez czas i powierzchnię, przez którą ta energia przenika.

6 Zjawisko echa i pogłosu. Rezonans akustyczny
Jeśli odezwiemy się tam odpowiednio głośno, nasz głos zostanie powtórzony, czasem nawet kilka razy. Jest to znane chyba każdemu echo. W jaki sposób powstaje echo? Dźwięk wysłany przez źródło rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Po drodze napotyka przeszkody, na których może ulec odbiciu, załamaniu i ugięciu (dyfrakcji).

7 Rezonans akustyczny Pobudzany do drgań jeden kamerton wysyła fale dźwiękowe we wszystkich kierunkach. Drugi kamerton jest w rezonansie z pierwszym i pobierając energię, zaczyna drgać z taką samą częstotliwością, czyli wydaje dźwięk. Jest to zjawisko rezonansu akustycznego. Wykorzystuje się je w wielu instrumentach muzycznych – pudło rezonansowe wzmacniają dźwięki np. skrzypce, gitara i mandolina

8 Infradzwięki i ultradzwięki
Infradźwięki – fale dźwiękowe niesłyszalne dla człowieka, ponieważ ich częstotliwość jest za niska, aby odebrało je ludzkie ucho. Słonie i wieloryby, które słyszą infradźwięki wykorzystują je do komunikacji na duże odległości. Ultradźwięki – fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby usłyszał je człowiek. Za górną granicę słyszalnych częstotliwości, jednocześnie dolną granicę ultradźwięków, uważa się częstotliwość 20 kHz, choć dla wielu osób granica ta jest znacznie niższa. Niektóre zwierzęta mogą emitować i słyszeć ultradźwięki, np. pies, szczur, delfin, wieloryb, chomik czy nietoperz.

9 Koniec


Pobierz ppt "Fale dźwiękowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google