Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AFRYKA EGZOTYCZNY ŚWIAT LUDZI I PRZYRODY PRZEDSTAWIONY W POWIEŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA W PUSTYNI I W PUSZCZY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AFRYKA EGZOTYCZNY ŚWIAT LUDZI I PRZYRODY PRZEDSTAWIONY W POWIEŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA W PUSTYNI I W PUSZCZY."— Zapis prezentacji:

1 AFRYKA EGZOTYCZNY ŚWIAT LUDZI I PRZYRODY PRZEDSTAWIONY W POWIEŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA W PUSTYNI I W PUSZCZY

2 mapa kontynentu afrykańskiego

3 Trasa podróży Stasia i Nel - bohaterów powieści H
Trasa podróży Stasia i Nel - bohaterów powieści H. Sienkiewicza W pustyni i puszczy

4 ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE W AFRYCE

5 Burza piaskowa Fatamorgana

6 Woda Mieszkańcy wielu rejonów Afryki i Bliskiego Wschodu borykają się z niedoborem wody. Z problemem można sobie radzić na wiele sposobów, np. kopiąc studnie, odsalając wodę morską lub opracowując hydrofobowy piasek. Naukowcy z DIME Hydrophobic Materials, firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz Niemiec Helmut F. Schulze zaproponowali, by 10-centymetrową warstwę wodoodpornego piasku umieszczać pod wierzchnią warstwą gleby. Zmodyfikowany piasek działa jak wielka folia, która nie dopuszcza, by woda wsiąkała zbyt głęboko, znajdując się poza zasięgiem korzeni roślin. Normalnie H2O przecieka tak szybko, że rolnicy muszą podlewać swoje pola co najmniej 5-6 razy dziennie. Z hydrofobowym piaskiem wystarczy podlewanie raz na dobę, a oszczędności wody sięgają 75%.  

7 Pora dżdżysta   Pora dżdżysta jest czasem,kiedy w Afryce padają obfite deszcze.Jest to bardzo ważna pora roku,ponieważ to właśnie wtedy afrykańska przyroda budzi się do życia.

8 Słoń Afrykański .

9 Wielbłąd

10 Antylopa afrykańska

11 Lew afrykański

12 Lwice afrykańskie

13 Zebra afrykańska

14 Bawół

15 Hipopotam

16 Nosorożec

17 Zwyczaje Plemion Afrykańskich

18 Braterstwo krwi Polega ona na tym,że jedna osoba zjada "kawałek drugiej" czyli mięso  zwierzęce polane krwią tego człowieka.I na odwrót.

19 Święte miejsce W powieści zwane też luelą, w której kobiety i dzieci spędzają czas wojny.  Mężczyźni nie mają tam wstępu, a kobiety z innych plemion podczas bitew przynoszą im jedzenie.

20 Taniec Wojenny W przypadku naszej lektury polega on na tym,że wojownicy śpiewają i tańczą wokół wodza i ważnych osób.

21 Choroby Afrykańskie Śpiączka - Różni się od naturalnego snu między innymi tym, że człowiek nie może się obudzić . Śpiączka jest to utrata przytomności, brak świadomości siebie i otoczenia, niemożność reagowania na bodźce zewnętrzne .Śpiączka może mieć różne nasilenie . W śpiączce głębokiej żadne bodźce, nawet silny ból, nie wywołują reakcji chorego .Przyczynami mogą być zmiany w mózgu o ograniczonym zasięgu (ogniskowe), a także:

22 • uraz • przedawkowanie leków nasennych, uspokajających, alkoholu itp. • zaburzenia metaboliczne   (mocznica w niewydolności nerek, śpiączka ketonowa  hiperosmotyczna w cukrzycy,    ciężka hipoglikemia, śpiączka wątrobowa) • krytyczny spadek ciśnienia krwi (krwotok, zatrzymanie pracy serca), niedotlenienia • infekcja centralnego układu nerwowego • krwawienie do przestrzeni podoponowych (krwotok podpajęczynówkowy) Śpiączka może mieć nagły początek – tak jak w przypadku urazu czy krwotoku, lub rozwijać się stosunkowo wolniej – infekcje, zatrucia, śpiączki metaboliczne.

23

24 Malaria - Malaria jest obecnie jedną z trzech najgroźniejszych, oprócz AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych na świecie. Ocenia się, iż aktualnie 40-45% ludności kuli ziemskiej żyje na terenach zagrożonych malarią w ponad 100 krajach świata. Większość przypadków malarii notowana jest w rejonach Afryki na południe od Sahary.Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci do 5 roku życia i kobiety ciężarne mieszkające na terenach endemicznych oraz osoby nieodporne .Nieustanne rozprzestrzenianie się malarii jest skutkiem wielu czynników: zmian klimatycznych, zwiększonej mobilności ludzi, intensyfikacji transportu międzynarodowego, ubóstwa. Można jej zapobiec poprzez profilaktykę zdrowotną, dostęp do moskitier, wczesne leczenie i poprawę warunków życia i mieszkania .

25


Pobierz ppt "AFRYKA EGZOTYCZNY ŚWIAT LUDZI I PRZYRODY PRZEDSTAWIONY W POWIEŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA W PUSTYNI I W PUSZCZY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google