Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pustynia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pustynia."— Zapis prezentacji:

1 Pustynia

2 Co to są pustynie? Pustynia to obszar, pozbawiony roślinności. Występują one w strefie zwrotnikowej. Rodzaje pustyń: -piaszczyste, -żwirowe, -kamieniste, -lodowe.

3 Występowanie pustyń -Afryka: Sahara, -Azja: Pustynia Gobi,
-Australia: Wielka Pustynia Piaszczysta, -Ameryka Południowa: Pustynia Patagońska, -Ameryka Północna: Wielka Pustynia Słona.

4 Klimat -bardzo wysokie temperatury, -bardzo małe ilości opadów,
-klimat gorący i suchy.

5 Rośliny kaktus saguaro Kaktusy Palmy daktylowe
,,Pustynne kamienie” tzw. ,,żywe kamienie” agawa róża jerychońska welwiczia

6 Zwierzęta surykatka Skoczek pustynny skorpion fenek waran struś
wielbłąd antylopa

7 Przystosowanie roślin
gromadzenie wody (łodygi : kaktus, liście : agawa) wstrzymanie procesów życiowych (róża jerychońska)

8 Przystosowanie zwierząt
nocny tryb życia, gromadzenie tłuszczu w garbie, szerokie kopyta, termoizolacyjna sierść, długie rzęsy i mięsisty język (wielbłąd)

9 Ludność Mieszkańcy pustyni prowadzą osiadły lub wędrowny tryb życia. Głównym zajęciem koczowników ( zwanych również Beduinami ) jest hodowla wielbłądów, owiec i kóz. Beduini potrafią znaleźć na pustyni miejsce, w którym kopią głęboką studnie i uzyskują dostęp do wody gruntowej. W tym miejscu zakładają wioskę. Ludność osiadła żyje w oazach, zajmując się rolnictwem, handlem i rzemiosłem. Uprawia się tam cytrusy, banany, arbuzy, warzywa i zboża. Nie można sobie wyobrazić oazy bez pięknych palm daktylowych.

10 Ciekawostki Na pustyniach występuje takie zjawisko jak fatamorgana. Jest to inaczej przewidzenie z wyczerpania np. chcesz pić to wydaje ci się, że to widzisz. Występuje na niej skupisko roślin, które nazywa się oaza. Wysokie amplitudy (30°C)


Pobierz ppt "Pustynia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google