Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Włochy- Italy Wykonały :

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Włochy- Italy Wykonały :"— Zapis prezentacji:

1 Włochy- Italy Wykonały :
Karolina Grabska, Bożena Orszulik, Edyta Kudła Pielgrzymowice, r

2 Włochy, a może Italia... Dlaczego warto pojechać do Włoch? Ponieważ mają to coś... Kojarzą się ze słońcem, gorącym powietrzem, hałasem cykad, dobrą kuchnią, dobrym winem, spokojem, ale też z tradycją i historią.

3 Włochy również kojarzą się ze spaghetti, pizzą, włoskim głośnym stylem bycia, Romeo i Julią, Watykanem i toskańskim niebem...

4 Ciekawostką jest, że w wielu językach europejskich nazwa tego państwa brzmi Italia, a dla nas – Polaków to po prostu Włochy. Najczęściej spotykanym nazwiskiem wśród Włochów jest nazwisko Rossi. Jeśli chodzi o imiona, to najbardziej rozpowszechnionymi imionami męskimi są: Giuseppe, Antonio, Francesco.

5 Położenie geograficzne
Włochy na mapie świata są bardzo charakterystyczne ze względu na swój kształt przypominający but. Można powiedzieć, że jest to but w kałuży, ponieważ jest otoczony aż pięcioma morzami!

6 Rzym... Rzym, stolica Włoch, położony jest na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber, która przepływa przez środek miasta z północy na południe. Jest największym miastem w kraju, ważnym ośrodkiem turystycznym o światowym znaczeniu. Rzym to również ważne centrum przemysłowe z rozwijającym się przemysłem samochodowym, elektrotechnicznym i spożywczym, a także centrum finansowe Włoch z siedzibą wielu banków i finansowych instytucji. Miasto jest siedzibą znanych klubów sportowych. Znajdują się tu też dwa wielkie porty lotnicze o dużym znaczeniu dla kraju.

7 Tradycja i zwyczaje... Z Włoch wywodzi się tradycja obchodzenia Święta Zakochanych, czyli Walentynek. Już w starożytności świętowano ten dzień jako święto Luparkalia. Pechowym dniem dla Włochów nie jest piątek 13, ale wtorek 17 dnia miesiąca. Zwyczaj ten wywodzi się od tego, że dawniej na nagrobkach pisano „VIXI” co oznaczało „On żył”. Po przestawieniu tych cyfr otrzymujemy liczbę 17, która uważana jest za symbol nieszczęścia. We Włoszech podobnie jak w innych krajach obchodzone są Mikołajki, z tą różnicą, że do włoskich dzieci nie przychodzi Mikołaj tylko czarownica Bufona. We Florencji czarownica ta przypomina wyglądem Harleyowca.

8 Zwyczaje kulinarne Najpopularniejszym daniem Włochów jest pasta, czyli makaron oraz pizza. Na kolację zazwyczaj jadają mięso. Włosi lubią też słodkie desery, a jednym z najpopularniejszych jest tiramisu i panna cotta. Klasyczny posiłek Włocha składa się z przystawki (antipasto), dania mącznego lub zupy (pasta), dania głównego (mięso, ryby lub drób wzbogacone sałatką lub risottem), a na koniec podawany jest deser. Do obiadu często pija się czerwone wino.

9 Pamiątki regionalne Z każdego regionu Włoch można przywieźć charakterystyczną pamiątkę- z Wenecji będzie to maska wenecka, którą zakłada się podczas karnawału, kolorowe szkło czy koronki, a z Rawenny wyroby ceramiczne. Tradycyjną pamiątką jest oczywiście butelka jednego z dobrych włoskich win lub likierów. Do tego warto przywieźć włoskie antyki lub biżuterię.

10 Najważniejsze zabytki Rzymu
Trudno jednoznacznie wskazać najważniejszy zabytek, ale prym z pewnością wiedzie Koloseum, które jest w swoim charakterystycznym kształcie rozpoznawalne przez każdego mieszkańca Ziemi. Koloseum to pozostałość po dawnym amfiteatrze, miejscu rzymskich rozrywek i zawodów. Jest to największa zachowana budowla starożytna w mieście.

11 Forum Romanum Ważną pozostałością dawnych czasów jest Forum Romanum, czyli tradycyjny starożytny rynek, na którym skupiało się życie polityczne i gospodarcze miasta. Rynek przez wieki został całkowicie zniszczony a jego pozostałości zawdzięczają swoje istnienie pracom archeologicznym.

12 Fontanna di Trevi Z bardziej współczesnych zabytków warto wymienić Fontannę di Trevi, monumentalną konstrukcję z XVIII w. z łukiem triumfalnym w centrum i licznymi figurami.

13 Obiekty sakralne Obiekty sakralne to oczywiście Bazylika św. Piotra oraz Kaplica Sykstyńska.

14 Schody hiszpańskie Na szczególną uwagę zasługują też Schody Hiszpańskie, prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti. Schody te są uznawane za najdłuższe i najszersze w Europie.

15 Most Miłości Rzym to miasto miłości, znane dodatkowo ze słynnego filmu „Rzymskie wakacje”-piękne, niezapomniane wrażenia przyciągają każdego i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Szczególnym, symbolicznym miejscem jest Ponte Milvio, czyli most, będący miejscem kultu zakochanych. Zgodnie z tradycją zawieszają oni na tym moście, na lampach i barierkach, kłódki miłości. Kłódki te zamykają oboje razem na kluczyk, a ten wyrzucają do wody płynącego w dole Tybru.

16 Najważniejsze ośrodki turystyczne...

17 Piza

18 Venecja

19 Verona

20 Sycylia Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Turystom kojarzy się z narodzinami włoskiej mafii dzięki filmowi „Ojciec Chrzestny”. Jest ona wyspą na której zachodzą na siebie różne kultury i tradycje. To co przyciąga tutaj turystów to dzika przyroda, gaje oliwne, plantacje cytrusów, ciepły klimat, fantastyczne przysmaki sycylijskie i życzliwość mieszkańców.

21 Sławni … Leonardo da Vinci- teoretyk sztuki, filozof, konstruktor, wszechstronny i najdoskonalszy artysta, architekt, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, fizyk, wynalazca, humanista i prawdziwy przedstawiciel epoki renesansu, w której żył.

22 Antonio Vivaldi włoski skrzypek, urodzony w Venecji. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął u swojego ojca.

23 Michał Anioł Michał Anioł (inaczej Michelangelo Buonarroti) - urodził się w Caprese, prowincji Toskanii we Włoszech. Włoski malarz, rzeźbiarz, poeta i architekt epoki Odrodzenia. Autor między innymi fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Wśród rzeźb najbardziej znane są Pietà i Dawid.

24 Luciano Pavarotti Luciano Pavarotti (ur. 12 października 1935 w Modenie, zm. 6 września 2007 ) – włoski śpiewak operowy (tenor liryczny). Uważany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku.

25 Zabawa po włosku Włosi, podobnie jak większość narodów z południa Europy, lubią i potrafią się bawić. Chętnie świętują hucznie karnawał, sylwester oraz Wielkanoc. Lubią uzewnętrzniać swoje uczucia. Są dobrymi aktorami, potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji. Okazją do pokazywania emocji są wszelkiego rodzaju imprezy sportowe i kulturalne, na czele oczywiście ze sportem narodowym, czyli piłką nożną.

26 Moda i sztuka Istotna dla mieszkańców tego kraju jest moda. Włosi bardzo cenią sobie markowe ubrania. Nikogo tam nie dziwi ekstrawagancki styl nawet u mężczyzn. Kolejną kwestią, do której Włosi przywiązują uwagę jest sztuka. Tradycja zobowiązuje więc, aby tak jak w historii, tak i teraz mieszkańcy Włoch chodzili do teatru, na przedstawienia i do galerii sztuki.

27 Dwaj Włosi rozmawiają ze sobą: - Widzę że pan świetnie pływa.
Włochy na wesoło... Dwaj Włosi rozmawiają ze sobą: - Widzę że pan świetnie pływa. - Dziękuję, przez 10 lat byłem w Wenecji listonoszem.

28 Vederti In Italia ☻


Pobierz ppt "Włochy- Italy Wykonały :"

Podobne prezentacje


Reklamy Google