Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego nie warto palić

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego nie warto palić"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego nie warto palić
PAPIEROSY ! Dlaczego nie warto palić

2 Warto wiedzieć co palisz… !
Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając pH biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu. Tak chemicznie \"spreparowany\" papieros dostarcza palaczowi substancji, od której się uzależnia - nikotyny orazinnych toksycznych związków chemicznych

3 CHOROBY ! - palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry - wcześniej występują zmarszczki - opóźnia się gojenie ran - zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądzika oraz łuszczycy). Dermatolodzy mówią o \"tytoniowej twarzy\" - łatwej do rozpoznania już na pierwszy rzut oka.- - palenie tytoniu wzmaga niekorzystne działanie na skórę promieni słonecznych, bo zwiększa wytwarzanie wolnych rodników i suchość skóry. Czy którejś z palaczek robiących sobie lifting twarzy przyszło na myśl, że u niej rany pooperacyjne będą się goiły dłużej, niż u pacjentek niepalących? Obserwuje się to również przy przeszczepach skóry, np. po oparzeniach. Poza tym trzy schorzenia skóry, które często występują u nastolatków tj. trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łuszczyca, bardzo lubią składniki dymu

4 Papierosy a dzieci ? Palenie tytoniu jest jednym z czynników zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Połowa dorosłych Polaków pali w obecności dzieci. Większość rodziców nie chroni dzieci przed mimowolnym wdychaniem dymu tytoniowego w domu przez co dzieci na świecie chorują a nawet umierają.

5 Bierne palenie papierosów !
Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby od tytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca (np. choroby niedokrwiennej serca) u osób niepalących., zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę. Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Powoduje nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.

6 Palenie zmniejsza kondycje

7 Rzucanie palenia ! Zaprzestanie palenia tytoniu to konieczność. Sposobów na rzucanie palenia jest niemało. Jedni zalecają działanie zdecydowane i kategoryczne, inni są zdania, że rozstanie z papieroskiem powinno odbywać się krok po kroku, by po pewnym czasie osiągnąć cel, czyli całkowicie przestać palić. Ważne, by się zdecydować i naprawdę to zrobić. Nie pocieszaj się tym, że palisz niewiele lub mniej niż kiedyś. Nie ma \"bezpiecznej\" liczby wypalanych papierosów. Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego. Gdy ciągnie nas do papierosa, pomocą może być nam - w zależności od sytuacji - ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia odprężające, sięganie po owoc lub warzywo do schrupania, albo po gumę do żucia. A także... silna motywacja. Gdy rzucisz palenie poprawisz kondycję fizyczną, zapomnisz co to kaszel poranny i rzadziej będziesz chorował na infekcje dróg oddechowych. Z badań przeprowadzonych w 1998 roku wynika, że 70% palących Polaków pragnie rzucić palenie. W Polsce od 1991 roku rzuciło palenie ponad ludzi. Wygrywa każdy, kto rzuci palenie.

8 Statystyki palenia w Polsce w 2002 r

9 Palenie w ciąży Tytoń zwiększa ryzyko komplikacji w czasie ciąży, m. in. samoistnego poronienia, przedwczesnego porodu, wad wrodzonych, alergii. Niemowlęta dwa razy częściej zapadają na poważne choroby układu oddechowego, pojawia się astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie ucha środkowego (co jest przyczyną głuchoty). Lista komplikacji poporodowych jest długa. Co więcej, znacznie zwiększa się ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci noworodka lub tzw. śmierci łóżeczkowej. Prawie 1400 niemowląt umiera każdego roku dlatego, że ich matki paliły w czasie ciąży. Ta liczba daje do myślenia.

10

11 – donosi British Medi-cal Journal
– donosi British Medi-cal Journal. Wypalenie papierosa pozbawia każdego palacza 11 minut życia, zgodnie z oceną brytyjskich uczonych. Doszli oni do wniosku, że typowy mężczyzna – palacz „wypali łącznie 311,688 papierosów”, poczynając od siedemnastego roku życia aż do śmierci w wieku 71 lat. Po przeprowadzeniu innych badań doszli oni do wniosku, że palenie przez całe życie powoduje, iż mężczyzna palacz żyje krócej o 6.5 lat w porównaniu z niepalącymi. „Oznacza to – piszą naukowcy -, że każdy papieros kosztuje go średnio 11 minut życia.”     Wyrzeczenie się całego kartonu papierosów dałoby palaczowi dodatkowo półtora dnia życia, „czas wystarczający na lot dookoła świata, wysłuchanie opery Wagnera lub romantyczną noc poza domem” – stwierdza się w raporcie.

12 Rak piersi Co dziesiąta kobieta choruje w swoim życiu na raka piersi. Jest to najczęstszy rodzaj nowotworu u kobiet (23% wszystkich nowotworów złośliwych). W dwóch trzecich przypadków choroba rozpoczyna się po pięćdziesiątym roku życia. Wczesne wykrycie raka piersi i wdrożenie odpowiedniego, specjalistycznego leczenia, bardzo często może doprowadzić do wyleczenia. Do istotnych czynników wykrywania zmian w piersi należy samobadanie kobiet. Bardzo ważna jest wczesna profilaktyka np.zajęcia dla młodych dziewczyn prowadzone w szkołach. Im wcześniejsza kontrola tym łatwiej możemy zapobiec nowotworowi.

13 Rozedma płuc Rozedma płuc powstaje wskutek zmniejszenia
sprężystości tkanki płucnej i cechuje się nadmiernym rozdęciem pęcherzyków płucnych. Początkowo objawy rozedmy płuc są nieznaczne - lekka duszność wysiłkowa, niewielka sinica. Z czasem objawy ulegają nasileniu - nasila się duszność, wzmaga się sinica, chorych męczy kaszel. W przypadkach długotrwałych dochodzi do niewydolności prawej komory serca, co objawia się wybitną dusznością, sinicą, powiększeniem wątroby, obrzękami.

14 Papierosy- wyraźna strata finansowa
Papieros 10 złotych 1 dzień 5zł - czasopismo 4 dni 20zł - bilet do kina 1 tydzień 35zł - książka 1 miesiąc 155zł - ubranie 4 miesiące 620zł - rower górski 6 miesięcy 930zł - telewizor 1 rok 1860zł - 2-tygodniowe wczasy w Hiszpanii

15 Palenie - młodzież Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Porównując świadectwa szkolne w Niemczech, Szwajcarii. USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach badacze stwierdzili, że uczniowie palący mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Na odrabianie niezależność. zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu. Papierosy można wszędzie kupić bez trudu. Są dość tanie i łatwo dostępne dla młodych ludzi, którzy chętnie w ten sposób manifestują swoją dorosłość i

16

17

18 The End autor : Aneta Dobranowska Dziękuje za uwage ! PSP. Łazy 2012


Pobierz ppt "Dlaczego nie warto palić"

Podobne prezentacje


Reklamy Google