Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAGROŻENIA MŁODZIEŻY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAGROŻENIA MŁODZIEŻY."— Zapis prezentacji:

1 ZAGROŻENIA MŁODZIEŻY

2 PAPIEROSY Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Porównując świadectwa szkolne w Niemczech, Szwajcarii. USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach badacze stwierdzili, że uczniowie palący mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu. Papierosy można wszędzie kupić bez trudu. Są dość tanie i łatwo dostępne dla młodych ludzi, którzy chętnie w ten sposób manifestują swoją dorosłość i niezależność.

3 ALKOHOL Alkohol jest najłatwiej dostępnym i przez to najczęściej używanym ze środków odurzających, a powszechne przyzwolenie sprawia, że piją nie tylko dorośli, ale również młodzież i coraz częściej dzieci, gdyż wzorce postępowania czerpią z zachowania dorosłych. Systematyczne nadużywanie napojów alkoholowych szybko prowadzi do uzależnienia. W rodzinach alkoholików dzieci często są ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej, a nieraz stają się ofiarami nadużyć seksualnych. Według statystyk policyjnych 20% przestępstw wśród młodzieży dokonywane jest pod wpływem alkoholu.

4 NARKOTYKI Najczęstszymi powodami sięgania u dzieci i młodzieży po narkotyki są: Ciekawość. Presja kolegów i koleżanek. Aspirowanie do dorosłości. Niezadowolenie z siebie i swojego życia. Konflikty i napięcia wewnętrzne. Problemy w szkole lub w domu. Robienie na przekór dorosłym. NARKOTYKI? NIE DZIEKUJĘ, JA CHCĘ ŻYĆ!

5 RODZAJE NARKOTYKÓW Amfetamina Kokaina Heroina Marihuana Kleje Ecstazy

6 PRZEMOC W SZKOLE Coraz częściej mówi się w szkołach o narastaniu problemu agresji i przemocy wśród dzieci i młodzieży. Następuje wyraźny wzrost liczby agresywnych zachowań uczniów na terenie szkoły. Nie wiadomo, dlaczego mamy do czynienia z tak znacznym wzrostem aktów przemocy. Jeszcze kilkanaście lat temu nie notowano tylu przypadków agresji. W szkołach było o wiele bezpieczniej. Co jest przyczyną tak nagłego wzrostu brutalizacji życia w szkole ? Dlaczego zdarzają się na terenie szkoły pobicia, kradzieże i wymuszenia ? Niepokojącym zjawiskiem jest fala przemocy, która wystąpiła w środowisku szkolnym. O rozmiarach agresji wiemy niewiele, ponieważ uczeń z obawy przed powtórnym pobiciem, sponiewieraniem, ośmieszaniem nie zechce o tym komukolwiek powiedzieć. Podobną postawę przejawiają niejednokrotnie i sami rodzice, nawet jeżeli wiedzą o kłopotach swojego dziecka. Nauczyciele też często bagatelizują informacje na temat tych zjawisk. Z jednej strony narzekają na uczniów, z drugiej zaś twierdzą, że to nieprawda, że problem ten nie dotyczy uczniów ich klasy czy szkoły. Tymczasem przemoc miała i ma miejsce w szkole, na terenach przyległych do szkoły i na drodze dom-szkoła.

7 PRZEMOC W SZKOLE

8 PODSUMOWANIE Młodzi ludzie najpierw szukają autorytetów w rodzinie, wśród znajomych, pośród księży, nauczycieli i wychowawców. Niestety, kontakt z rodziną bywa najczęściej ograniczony, a brak wzajemnych rozmów degraduje rodziców do roli strażników domowych. Alkohol, narkotyki, przemoc, to tematy, które nieustannie pojawiają się na łamach  prasowych, w radiu, telewizji. Problematyka ta  wzbudza nieustanne zaniepokojenie różnorodnych środowisk i organizacji w kraju. Kwestia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, prawidłowego ich rozwoju psychicznego i emocjonalnego to sprawa priorytetowa dla każdej społeczności. Obejmuje ona sprawy bezpieczeństwa czynnego i biernego, wychowania i prewencji a coraz częściej i odpowiedzialności nieletnich za ich czyny zabronione prawem.

9 KONSTANCJA SUCHORSKA DOMINIKA WALISZEWSKA MALWINA TONIŃSKA


Pobierz ppt "ZAGROŻENIA MŁODZIEŻY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google