Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stop paleniu teraz !.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stop paleniu teraz !."— Zapis prezentacji:

1 Stop paleniu teraz !

2 Co to jest palenie? Palenie – proces, podczas którego substancje (najczęściej tytoń) są spalane, a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany (inhalowany).

3 Jakie są skutki palenia tytoniu?
Palący żyją średnio o ok. 14 lat krócej niż niepalący Wdychanie dymu tytoniowego ma udowodnione znaczenie w powstawaniu nowotworów zwiększenie ryzyka chorób układu sercowo- naczyniowego choroby przewodu pokarmowego Impotencja

4 przedwczesne wystąpienie: starzenia się skóry
zaćmy wpływ na ciążę i rozwój płodu utrudnienie zapłodnienia zwiększenie ryzyka samoistnego poronienia, obumarcia płodu i zgonu dziecka w okresie okołoporodowym

5

6

7 Porównanie zdrowych płuc i płuc palacza

8 Skutki rzucenia palenia
W ciągu 20 min. - tętno obniży się oraz ciśnienie krwi powróci do normy. W ciągu 8 godz. - ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość tlenku węgla zmniejszy się. W ciągu 24 godz. - ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy. W ciągu 48 godz. - Twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie. Od 2 tyg. do 3 miesięcy - układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się kondycja fizyczna.

9 Od 1 do 9 miesięcy - wydolność układu oddechowego poprawi się, wzrośnie wydolność płuc, ustąpią kaszel, duszności, zmęczenie. Po 1 roku - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę. Po 5 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę. Obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

10 Kilka porad jak rzucić palenie
Staraj się myśleć o porzuceniu palenia tytoniu w sposób pozytywny Zaplanuj sobie dokładnie dzień zerwania z nałogiem Wyrzuć wszystkie papierosy nagromadzone w domu , z widocznych miejsc usuń popielniczki, zapałki i zapalniczki.

11 W sytuacjach, w których zazwyczaj sięgałeś po papierosa rób to, co najbardziej lubisz: graj na jakimś instrumencie, rysuj, itp. Zadbaj o czyste i świeże otoczenie w domu i pracy. Po rzuceniu palenia unikaj lub ogranicz - przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy - spożycie wysokokalorycznych produktów żywnościowych, potraw i napojów, przede wszystkim mięsa, wędlin itp. W tym czasie nie pij dużo piwa oraz mocnej kawy i herbaty. Pij natomiast dużo wody mineralnej i soków owocowych.

12 Kilka słów na koniec… Powroty do palenia się zdarzają, zatem nie panikuj. Wielu byłych palaczy zazwyczaj próbowało kilka razy rzucić palenie, zanim im się to udało. Pomyśl o swoim powrocie do nałogu: jako tymczasowej sytuacji, a nie niepowodzeniu. Skorzystaj ze swego doświadczenia tak, aby następnym razem już ci się to nie przytrafiło.


Pobierz ppt "Stop paleniu teraz !."

Podobne prezentacje


Reklamy Google