Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy Dzień Bez Papierosa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy Dzień Bez Papierosa"— Zapis prezentacji:

1 Światowy Dzień Bez Papierosa
31 maja Światowy Dzień Bez Papierosa

2 Spis treści Czym jest papieros? Czy wiesz co palisz?
Papierosy a młodzież Choroby wywołane paleniem Palenie a uroda Palenie a ciąża Korzyści zdrowotne rzucania palenia papierosów Czas a palenie Papierosy- strata pieniędzy Prognozy Hasła Literatura

3 Czym jest papieros? Papieros-to wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki o średnicy do 1cm i długości do 12cm, wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa .

4 Czy wiesz co palisz?

5 Papierosy a młodzież Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Badacze w swoich badaniach stwierdzili że uczniowie palący papierosy mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu.

6 Choroby wywołane paleniem
Udar mózgu Przewlekłe zapalenie oskrzeli Rak płuc, przełyku, krtani, nerki Gruźlica układu oddechowego Niedokrwienie serca Rak pęcherza moczowego

7

8 Palenie a uroda Nieświeży oddech i żółte zęby
Zżółkłe palce i paznokcie Włosy stają się matowe i szybko się łamią Zmarszczki Rany znajdujące się na ciele wolniej się goją

9

10 Palenie a ciąża Każda paląca ciężarna powinna zdawać  sobie sprawę z następujących faktów: Palenie zwiększa ryzyko martwej ciąży. Palenie naraża ciążę na liczne komplikacje, w tym poronienia, przedwczesny poród, łożysko przodujące, odklejanie się łożyska i inne. Palenie w ciąży i po urodzeniu dziecka (to dotyczy też reszty domowników) zwiększa  ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej u dziecka. Łożysko kobiety palącej nie dostarcza dziecku odpowiedniej ilości tlenu (mniej aż o 25%!), niezbędnego do właściwego rozwoju i wzrostu. Płód w macicy palącej ciężarnej narażony jest na kontakt z 4000 substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczych, z którymi nie zetknąłby się, gdyby jego matka nie paliła. Dzieci urodzone z „ciąży z dymkiem" są często mniejsze (o g) i słabsze od innych noworodków. Dzieci te znacznie częściej cierpią na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii. Dzieci palaczek narażone są na liczne wady wrodzone.

11

12 Korzyści zdrowotne rzucenia palenia papierosów
-w ciągu 20 min do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca oraz obniża się tętno. -w ciągu 8 godzin zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu. -w ciągu 24 godzin zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca. -w ciągu 48 godzin powraca do normy zmysł smaku i zapachu. -od 2 tygodni do 3 miesięcy poprawie ulega stan układu krążenia. Zwiększa się wydolność fizyczna. -Wydolność płuc wzrasta o 30%. -od 1 do 9 miesięcy Poprawia się wydolność układu oddechowego, ustępuje kaszel duszności, zmęczenie. -po 1 roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. -po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu. -po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się. -po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

13 Czas a palenie Nie trać czasu, rzuć palenie! Każdy papieros - zabiera około 10 minut, jest to czas stracony na kupowanie papierosów i samo palenie. Dziennie - wypalenie jednej paczki papierosów zajmuje 3 godziny i 30 minut. Rocznie - prawie godzin. W ciągu 10 lat - to aż godzin.500 dni swojego życia przeznaczamy na trucie siebie i innych dymem tytoniowym.

14 Papierosy- strata pieniędzy
1 dzień 5zł - czasopismo 4 dni 20zł - bilet do kina 1 tydzień 35zł - książka 1 miesiąc 155zł - ubranie 4 miesiące 620zł - rower górski 6 miesięcy 930zł - telewizor 1 rok 1860zł - 2-tygodniowe wczasy w Hiszpanii 10 lat 18600zł - działka rekreacyjna 40 lat 74400zł - wysokiej klasy samochód

15 Prognozy Co 13 sekund ktoś umiera z powodu palenia tytoniu. W nowym stuleciu nałóg ten będzie zabijać co 4 sekundy. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w Polsce prawie co drugi zgon mężczyzn w wieku lat (przedwczesna umieralność) jest rezultatem palenia papierosów. Gdy dzisiejsza młodzież osiągnie wiek średni, umierać będzie na skutek palenia prawie osób rocznie. Jeśli nic się nie zmieni w tej dziedzinie, będziemy świadkami wielkiej i dobrowolnej samozagłady.

16 Jeszcze mleko ma pod nosem a już buzia z papierosem.

17 Smutne jest życie palacza, często ma nikotynowego kaca, kaszel i źle się czuje – to papieros mu życie marnuje!

18 Palisz? Skracasz sobie życie.

19

20 Literatura pl.wikipedia.org stopsmokingcoach.eu walkawrecz.pl
,, Ciekawa chemia” podręcznik dla gimnazjum zdrowie.med.pl Google.pl

21 Prezentacje wykonały uczennice klasy II a TE:
Wioleta Prac Karolina Zackiewicz


Pobierz ppt "Światowy Dzień Bez Papierosa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google