Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pokonać stres przedegzaminacyjny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pokonać stres przedegzaminacyjny"— Zapis prezentacji:

1 Pokonać stres przedegzaminacyjny
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Pokonać stres przedegzaminacyjny mgr Renata Oskędra mgr Agata Pajkert-Skadłubowicz

2 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej
Stres to naturalna reakcja naszego organizmu na zagrożenie. Odrobina stresu może pobudzać nas do bardziej efektywnego działania, jednak jeśli jest on zbyt intensywny i długotrwały, może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Wyróżniamy fizyczne oraz psychiczne symptomy stresu.

3 Fizyczne symptomy stresu to:
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Fizyczne symptomy stresu to: zawroty głowy rozszerzone źrenice napięty kark i ramiona szybkie i płytkie oddychanie skurcze żołądka, mdłości pocenie się suchość w gardle zaciśnięte gardło wilgotne, zimne dłonie uginające się kolana

4 Psychiczne symptomy stresu:
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Psychiczne symptomy stresu: apatia tłumienie uczuć zamykanie się w sobie zapominanie lęk napięcie emocjonalne koszmary senne piskliwy, nerwowy śmiech poczucie niezadowolenia drażliwość słaba koncentracja nadmierna skłonność do płaczu tendencja do łatwego ulegania przerażeniu

5 Pięć rzeczy zwiększających stres przedegzaminacyjny:
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Pięć rzeczy zwiększających stres przedegzaminacyjny: 1. Nadmierna nauka. 2. Oczekiwania i wymagania innych osób. 3. Rozpoczęcie nauki tuż przed egzaminem. 4. Zbytnie zamartwianie się. 5. Brak snu.

6 Pięć rzeczy zmniejszających stres przedegzaminacyjny:
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Pięć rzeczy zmniejszających stres przedegzaminacyjny: 1. Rozmowa o swoich lękach z rodzicami, nauczycielami i przyjaciółmi. 2. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych. 3. Przeznaczenie czasu wolnego na wypoczynek. 4. Bycie świadomym tego, że zdane egzaminy nie są świadectwem tego, jakim jesteś człowiekiem. 5. Unikanie martwienia się na zapas.

7 Zdrowie a nauka Stosowanie zrównoważonej diety jest
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Zdrowie a nauka Stosowanie zrównoważonej diety jest konieczne podczas nauki. Pokarm bogaty w białka, witaminy i minerały nie tylko wzmacnia Twój organizm, Ale także pozwala utrzymać stały, właściwy poziom energii w organizmie. Najzdrowsze przed egzaminami są lekkie, łatwostrawne posiłki Warto i należy jeść: Lekkie posiłki złożone głównie z ryżu i kaszy gryczanej oraz gotowanych warzyw. Duże ilości owoców, które powinny być spożywane pomiędzy posiłkami.

8 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej
Czynniki stresogenne Stres może wynikać z różnych czynników pojawiających się podczas sesji egzaminacyjnej. Te czynniki to np. rodzice, którzy zbyt mało wspierają Cię w wysiłkach, a nawet mieszkanie, w który nie da się uczyć. Jednak główną przyczyną obniżenia odporności na stres jest świadomość tego, że nie zdążysz się przygotować. Rada: bądź systematyczny!!!! Powtarzanie w sposób zorganizowany i racjonalny ułatwi Ci zapamiętywanie potrzebnych informacji.

9 Porady dotyczące powtórek:
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Porady dotyczące powtórek: Sporządź harmonogram powtórek, wypisz przedmioty, z którym musisz się przygotować, a następnie każdy dzień nauki podziel na osobne sesje. Przeznacz więcej czasu na naukę przedmiotów, które uważasz za trudne, planuj ich opracowywanie w czasie, w którym jesteś najbardziej wypoczęty, Pod koniec każdego dnia zorganizuj sobie godzinę, na powtórzenie tego co do tej pory udało Ci się przerobić, Pamiętaj, aby w rozkład Twojego zwykłego dnia nauki wpisane były też przerwy, pomogą Ci one płynnie przejść od powtórki materiału z jednego przedmiotu do powtórki kolejnego. Aby dobrze przyswoić materiał czytaj swoje notatki, zakreślaj najważniejsze fakty, które musisz znać, swoimi słowami przedstawiaj na głos wcześniej wyuczony materiał, przeczytaj ponownie przerobiony rozdział, w celu upewnienia się, że zawarte w nim informacje zostały przez Ciebie dobrze zapamiętane.

10 Nerwy przedegzaminacyjne
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Nerwy przedegzaminacyjne Każdy denerwuje się przez egzaminami, są jednak sposoby by utrzymać swój niepokój pod kontrolą. Opowiedz o swoich lękach bliskim, wysłuchaj ich słów otuchy, Pamiętaj że, zarówno w trakcie egzaminów, jak i przed nimi musisz się dobrze odżywiać i wysypiać, Myśl pozytywnie!!!! Badania udowadniają, że myślenie pozytywne ocen, naprawdę może pomóc w uzyskaniu lepszy, Ćwiczenie technik relaksacyjnych, wizualizacji oraz pozytywnego myślenia powinno przebiegać długofalowo, możliwe jest uzyskanie odrobiny natychmiastowej ulgi, jednak wyraźnych efektów można spodziewać się dopiero po 2-3 miesiącach systematycznej pracy.

11 Jak szybko się uspokoić tuż przed egzaminem?
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Jak szybko się uspokoić tuż przed egzaminem? Pomyśl, że jutro o tej samej porze będziesz już po egzaminie, Wizualizuj sobie Twoje ulubione, najbardziej relaksujące miejsce, Przypomnij sobie o swoim ostatnim osiągnięciu, z którego jesteś dumny, Zjedz pierniczka (imbir w nim zawarty pomaga się uspokoić), Dodaj sobie pozytywnej energii, robiąc przez godzinę coś, co sprawia Ci przyjemność.

12 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej
Utrata pamięci Utrata pamięci to dość powszechny symptom zdenerwowania. Jeśli uda Ci się opanować nerwy, informacje same do Ciebie wrócą. W sytuacji, w której naprawdę nie możesz sobie niczego przypomnieć, spróbuj zastosować poniższe triki:  postaraj się „zobrazować” sobie informacje, których potrzebujesz, wizualizuj książkę tak jakbyś oglądał film,  usiłując przypomnieć sobie jakąś teorię lub równanie, „przeglądaj ” w wyobraźni dane z nimi związane.

13 Analiza poegzaminacyjna
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Analiza poegzaminacyjna Unikanie martwienia się na zapas po napisanym egzaminie jest sprawą fundamentalną, aby czuć się pozytywnie i niepotrzebnie nie trać energii. Napisałeś już egzamin, nic więcej nie da się zrobić, przestań więc zadręczać się przeszłością, Nie wdawaj się z przyjaciółmi w poegzaminacyjne analizy pytań, nie debatuj na temat wyniku, Po egzaminie powinieneś zafundować sobie zasłużony wypoczynek.

14 Wyniki egzaminu – nabierz dystansu 
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Wyniki egzaminu – nabierz dystansu  Kiedy czekasz na otrzymanie wyników, możesz łatwo popaść w pesymizm i zacząć wyobrażać sobie najgorszy scenariusz, Ignoruj informacje dochodzące z mediów o tym, że egzaminy stają się coraz łatwiejsze bądź trudniejsze; spowodują jedynie, że zaczniesz martwić się jeszcze bardziej, To normalne, że jesteś spięty, kiedy myślisz o swoich ocenach, mimo wszystko istnieje wiele sposobów byś poczuł się rozluźniony, Przygotuj się zarówno na dobrą, jak i złą wiadomość, Pamiętaj, że zamartwianie się, płacz i nadmierny stres w niczym nie pomagają, gdyż i tak przecież jest już po wszystkim.

15 Bibliografia: A. Naik: ”Pokonaj stres! Poradnik przedegzaminacyjny”.
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Bibliografia: A. Naik: ”Pokonaj stres! Poradnik przedegzaminacyjny”. Angelow Bosse: „Jak się uczyć skutecznie, szybko i przyjemnie. Poradnik nowoczesnych metod nauki dla uczniów i studentów”. Więcek Zygmunt, Jawiński Adam: „Sposób na nerwy : Stres”. Julian Elliot, Maurice Place : „Dzieci i młodzież w kłopocie : poradnik nie tylko dla psychologów”.


Pobierz ppt "Pokonać stres przedegzaminacyjny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google