Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Położenie Finlandii Finlandia leży w Europie Północnej, nad Zatoką Botnicką i Zatoką Fińską Morza Bałtyckiego. Kraj graniczy z Norwegią , Rosją i Szwecją.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Położenie Finlandii Finlandia leży w Europie Północnej, nad Zatoką Botnicką i Zatoką Fińską Morza Bałtyckiego. Kraj graniczy z Norwegią , Rosją i Szwecją."— Zapis prezentacji:

1 Położenie Finlandii Finlandia leży w Europie Północnej, nad Zatoką Botnicką i Zatoką Fińską Morza Bałtyckiego. Kraj graniczy z Norwegią , Rosją i Szwecją . Helsinki są najbardziej na północ wysuniętą stolicą na kontynencie europejskim; większość ludności skupia się na niewielkiej nizinie nadbrzeżnej na południowym zachodzie.

2 Flaga i herb Finlandii

3 Ogólne dane Finlandia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Obserwowane jest tam zjawisko nocy i dnia polarnego. Tradycyjnym i dobrze rozwiniętym działem gospodarki jest leśnictwo. Rozwinięte jest także rybołówstwo i przemysł rybny. Hoduje się bydło typu mlecznego, trzodę chlewną, owce i na przykład renifery.

4 Turku W sumie w Turku jest ok. 53 zabytków. Najważniejszym zabytkiem w Turku jest zamek, będący jednocześnie jednym z najważniejszych zabytków Finlandii. Budynki w centrum miasta pochodzą z XV-XIX wieku. Duża część uległa pożarowi w 1828 roku, lecz nadal można zobaczyć wiele drewnianych domów, nawiązujących do architektury rosyjskiej, kiedy miasto było pod rosyjską okupacją. W jednym z domów znajduje się zabytkowa apteka. W Naantali drewniany budynek teatru letniego wybudowany dla licznie wypoczywających w XIX wieku.

5 Kuchnia Tradycyjne fińskie jedzenie jest ciężkostrawne i tłuste, a przygotowuje się je z ryb, dziczyzny, mięsa, mleka i produktów mlecznych oraz płatków śniadaniowych i chleba z owsa, jęczmienia i żyta. Do używanych przypraw należy głównie sól i pieprz. W codziennych posiłkach, poza potrawkami, rzadko pojawiają się jarzyny. Głównym warzywem są ziemniaki. W menu można też znaleźć pizzę z mięsem renifera oraz kiełbasy i steki.

6 Znane postacie Mannerheim, baron, fiński dowódca wojskowy (generał carskiej Armii Rosyjskiej, marszałek Finlandii) i polityk; prezydent kraju w latach Był też, pierwszą głową państwa po uzyskaniu niepodległości. Tarja Halonen Pierwsza kobieta-prezydent Finlandii pozostanie "pierwszą" przez kolejne sześć lat. Finlandia była i jest ojczyzną wielu światowej sławy gwiazd sportu. Jednak to dzięki Nurmiemu kibice na całym świecie usłyszeli o Finlandii .Niewielu sportowców może się poszczycić takim dorobkiem, co Nurmi – 12 medalami olimpijskimi. To jemu także rodacy już za życia postawili pomnik, czyniąc z niego żywą legendę, która mimo upływu lat trwa do dzisiaj. Mauri Kunnas- pisarz i rysownik . Wydał książkę i otrzymał wiele nagród m.in. Krajową Nagrodę Literacką.

7 Ciekawostki Naturalnymi symbolami Finlandii są: niedźwiedź, łabędź, okoń, brzoza, granit oraz konwalia. Finlandia nie jest zaliczana do krajów skandynawskich W Finlandii powstała bajka „Muminki” Mikołaj tak naprawdę mieszka w fińskiej Laponii


Pobierz ppt "Położenie Finlandii Finlandia leży w Europie Północnej, nad Zatoką Botnicką i Zatoką Fińską Morza Bałtyckiego. Kraj graniczy z Norwegią , Rosją i Szwecją."

Podobne prezentacje


Reklamy Google