Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GRENLANDIA OPRACOWAŁA ANNA ŻMUDA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GRENLANDIA OPRACOWAŁA ANNA ŻMUDA."— Zapis prezentacji:

1 GRENLANDIA OPRACOWAŁA ANNA ŻMUDA

2 GDZIE LEŻY GRENLANDIA? GRENLANDIA

3 GRENLANDIA TO WIELKA POLARNA WYSPA NA PÓŁNOCNYM ATLANTYKU.
WIĘKSZA CZĘŚĆ LĄDU POKRYTA JEST LODEM.

4 KLIMAT GRENLANDII GRENLANDIA TO KRAINA LODÓW I ŚNIEGU.
ZIMA JEST TUTAJ SROGA I DŁUGA. PRZEZ CZTERY MIESIĄCE JEST TUTAJ CIEMNO. SZALEJĄ ŚNIEŻYCE TWORZĄC BIAŁĄ, BEZKRESNĄ PUSTYNIĘ. SŁOŃCE NIE POKAZUJE SIĘ WTEDY W OGÓLE. DOPIERO W MARCU TUŻ NAD HORYZONTEM POJAWIA SIĘ SŁOŃCE. W MAJU ROZPOCZYNA SIĘ DZIEŃ POLARNY. TOPNIEJĄ ŚNIEGI I MORZE UWALNIA SIĘ Z KRY LODOWEJ.

5 KRAJOBRAZ GRENLANDII

6

7

8 OSADY Wioska jest maleńka i bardzo malowniczo położona. Małe, kolorowo malowane drewniane domki stoją na zboczu wzgórza ponad zalodzona zatoką.

9 ARCHITEKTURA Małe, kolorowe domki na skale.  

10 STOLICA GRENLANDII Nuuk (po duńsku Godthab) - stolica Grenlandii i jej największe miasto. 13 tysięcy mieszkańców - są tu nawet miejskie autobusy. Ale mini lotnisko może przyjmować tylko małe samoloty śmigłowe. W starej dzielnicy nadmorskiej jest kompleks zabytkowych budynków i muzeum, a także biuro informacji turystycznej, z pocztą, przyjmującą przesyłki do św. Mikołaja.

11 LUDNOŚC GRENLANDII MIESZKAJĄCY TU ESKIMOSI ZAJMUJĄ SIĘ MYŚLISTWEM I RYBOŁÓWSTWEM. RANO NA MALEŃKIM BAZARZE W CENTRUM OSADY SPRZEDAJĄ RYBY I MIĘSO FOK.

12 PSIE ZAPRZĘGI

13 W  osadach na północ od koła podbiegunowego wciąż mieszka więcej psów niż ludzi.
Pieski oczywiście pracują w tradycyjnych zaprzęgach, ciągnąc wytrwale sanki z zaopatrzeniem, a czasem także z turystami . Są nie bardzo zadbane (jak zadbać o taką ilość psów?) i karmione głównie suszonymi rybami.

14 Pies grenlandzki, którego ojczyzną jest, jak wskazuje nazwa, Grenlandia należy chyba do najbardziej wytrzymałych psów zaprzęgowych. Jego wielka wytrwałość, odporność na warunki klimatyczne, siła w połączeniu z bardzo niewielkimi wymaganiami czynią go niezrównanym pomocnikiem człowieka w tym surowym klimacie. W stosunku do ludzi jest wesoły i przyjacielski. Ma bardzo żywiołowe usposobienie, jest wiernym i uczuciowym psem. Jego oczy mają wyraziste, szczere i odważne spojrzenie. Z reguły są one ciemne, lecz mogą też być zbliżone do koloru szaty psa.

15 ŚWIAT ROŚLIN To miejsce, gdzie latem Grenlandia jest rzeczywiście zielona.  Po labiryncie fiordów pływają motorówki i kutry, można wędrować z plecakiem i namiotem przez niewysokie góry . To tylko tutaj można zobaczyć takie zestawienia jak obok - kwitnące łąki, ośnieżone góry i góry lodowe w szafirowych wodach fiordu.     Przyroda w tym kraju jest wspaniała i nieskażona!                         Na  wycieczki  zawsze warto zabierać odzież przeciwdeszczową - pogoda zmienia się tu niespodziewanie, a na szlaku nie ma gdzie się schronić.

16 KONIEC WYPRAWY


Pobierz ppt "GRENLANDIA OPRACOWAŁA ANNA ŻMUDA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google