Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorka serii książek o Muminkach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorka serii książek o Muminkach"— Zapis prezentacji:

1 Autorka serii książek o Muminkach
Tove Jansson Autorka serii książek o Muminkach

2 Biografia Tove Marika Jansson (ur. 9 sierpnia 1914 w Helsinkach, zm. 27 czerwca 2001 roku) – fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa, znana najbardziej jako autorka książek o Muminkach. Ojciec, Viktor Jansson był rzeźbiarzem, a matka, Signe Hammarsten-Jansson – projektantką. Jej bracia również byli artystami: Per Olov Jansson fotografem, Lars Jansson autorem i rysownikiem komiksowym. Rysowała dla satyrycznego pisma "Garm". W latach studiowała malarstwo w Sztokholmie, później w Akademii Sztuki Ateneum w Helsinkach. Studiowała również w Paryżu. Tove Jansson mieszkała w Helsinkach, ale większość czasu spędzała z dala od swojego atelier, na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej, która stała się tłem dla jej książek.

3 Zdjęcie Tove Jansson

4 Zdjęcie z młodości

5 Tytuły książek, które napisała Tove Jansson
„Dolina Muminków w listopadzie.” „Tatuś Muminka i morze.” „Lato Muminków”. „Zima Muminków.” „Opowiadania z Doliny Muminków.” „Małe trolle i duża powódź.” „Pamiętnik tatusia Muminka.” „Kometa nad Dolina Muminków.” i inne.

6 FINLANDIA-ojczyzna pisarki
Stolicą Finlandii są Helsinki. Liczba mieszkańców to Językiem urzędowym jest fiński i szwecki. Finlandia jest to państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu się od Rosji w Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

7 Finlandia

8 Flaga Finlandii

9 O Finlandii Finlandia jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ państw Europy. Blisko jedna czwarta powierzchni kraju obejmuje tereny położone na północ od koła podbiegunowego. Poza regionami Laponia i Północna Ostrobotnia, kraj słynie z ogromnej ilości jezior, lasów, dobrze zachowanej przyrody i chłodnego klimatu.

10 Autor-Kamila Andrzejewska KL.3 A
Dzięki za wspólne oglądanie. Źródła : wyszukiwarka Google , Wikipedja


Pobierz ppt "Autorka serii książek o Muminkach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google