Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Guy Fawkes Guy Fawkes urodzony 13 kwietnia 1570 roku w Yorkshire, zmarł 31 stycznia 1606 roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Guy Fawkes Guy Fawkes urodzony 13 kwietnia 1570 roku w Yorkshire, zmarł 31 stycznia 1606 roku."— Zapis prezentacji:

1 Guy Fawkes Guy Fawkes urodzony 13 kwietnia 1570 roku w Yorkshire, zmarł 31 stycznia 1606 roku

2 Guy Fawkes Guy Fawkes był to członek spisku (tzw. Spisek Prochowy ang. Gunpowder Plot) na życie króla Anglii i Szkocji Jakuba I.

3 Był członkiem katolickiej grupy spiskowców, która planowała zabić króla Jakuba I i w wyniku przewrotu planował posadzić na tronie jego córkę Elżbietę. Spisek zawiązał się w maju Spiskowcom udało się umieścić w piwnicach pod siedzibą Izby Lordów 2,5 tony prochu strzelniczego. Wybuch miał nastąpić w dniu otwarcia parlamentu ( 5 listopada) i zabić króla oraz wszystkich członków parlamentu.

4 Guy Fawkes został złapany w piwnicach Lordów w nocy 5 listopada
Guy Fawkes został złapany w piwnicach Lordów w nocy 5 listopada. Po torturach podał nazwiska wspólników, lecz jedynie tych, którzy byli martwi lub znani władzom. Został skazany na śmierć poprzez powieszenie i poćwiartowanie – karę stosowaną w Anglii za zdradę. Wyrok wykazano 31 stycznia 1606 roku. W czasie egzekucji Fawkes zeskoczył z drabiny po założeniu mu na głowę stryczka, co spowodowało natychmiastową śmierć przez powieszenie. Uniknął dzięki temu całości czekającej go brutalnej kaźni.

5 Niejaki Fawkes został stracony 5 listopada 1606 roku za próbę podpalenia parlamentu.
Fawkes ponownie chciał przyłączyć Wielką Brytanię do Kościoła Katolickiego. Gdy lud dowiedział się o egzekucji katolickiego spiskowca, wyraził swe poparcie dla reformacji i króla rozpalając wielkie ogniska (bonfires). Nazywano je jednak na początku bone fires, ponieważ do ognia wrzucano kości, symbolizujące kości znienawidzonego papieża. Potem spalano figurki papieży. Był to symbol zwycięstwa Kościoła Anglii nad Kościołem Rzymskokatolickim. Po dwustu latach, gdy emocje reformacji osłabły, do ognia wrzucano i wrzuca się do dziś laleczki z gałganków symbolizujące zdrajcę Guya Fawkesa.

6


Pobierz ppt "Guy Fawkes Guy Fawkes urodzony 13 kwietnia 1570 roku w Yorkshire, zmarł 31 stycznia 1606 roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google