Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rekordy Geograficzne w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rekordy Geograficzne w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Rekordy Geograficzne w Polsce
-Najdłuższa mierzeja w Polsce- Mierzeja Wiślana -Największy zalew morski w Polsce- Szczeciński -Najwyższy łańcuch górski -Tatry -Najwyższy szczyt Sudetów- Śnieżka - Największy morski port handlowy pod względem wielkości przeładunków – port w Gdańsku - Największy i najmniejszy park narodowy Najstarszy rezerwat – „ Cisy Staropolskie - Najniższa i najwyższa odnotowana temperatura w Polsce -Największe i najgłębsze jezioro- Śniardwy i Hańcza

2 Najzimniejsze miasto w Polsce - Suwałki
Klimat: W porównaniu z innymi rejonami Polski miasto stosunkowo często odczuwa wpływ arktycznych i kontynentalnych mas powietrza. Właśnie za sprawą arktycznych wpływów region ten jest zaliczany do najzimniejszych (poza górami) obszarów Polski. Zimy są tutaj na ogół długie i mroźne (nawet dwukrotnie dłuższe niż na zachodzie Polski), a wiosna dociera bardzo późno (choć nie zawsze). Lato najczęściej bywa krótkie, ale za to gorące i parne.

3 Największa wyspa w Polsce - Wyspa Wolin (265 km2)
Powierzchnia wyspy wynosi ok. 265 km². Warunki naturalne Wolina są urozmaicone: tereny bagniste na południu, nizinne, leśne, a także wzniesienia morenowe (Pasmo Wolińskie z kulminacją Grzywacza – 116 m n.p.m., najwyższym punktem wyspy)

4 Najwyższy łańcuch górski -Tatry.
Ich całkowita powierzchnia to ok. 750 km2, z czego w granicach Polski znajduje się 180 km2. Tatry osiągają wysokość do m n.p.m. (w Polsce m n.p.m.). Góry te są najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat, które ciągną się przez terytorium Czech, Słowacji, Polski, Ukrainy, Węgier i Rumuni.

5 Najniższa i najwyższa odnotowana temperatura
-41 stopni 1940r. w Siedlcach 40 stopni 1921r. w Prószkowie koło Opola

6 Największe i najgłębsze jezioro- Śniardwy i Hańcza
Największe jezioro w Polsce- Jezioro Śniardwy (113,8 km2) Najgłębsze jezioro w Polsce- Hańcza (108,5 m głębokości)

7 Koniec Prezentację wykonała Sandra Kucharczyk z kl. 3 „B”.


Pobierz ppt "Rekordy Geograficzne w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google