Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miejsca Opisane w „Quo Vadis”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miejsca Opisane w „Quo Vadis”"— Zapis prezentacji:

1 Miejsca Opisane w „Quo Vadis”
Prezentacja Miejsca Opisane w „Quo Vadis”

2 Złoty Dom Nerona Złoty Dom Nerona (Domus Aurea) – rzymski pałac cesarza Nerona zlokalizowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Prace budowlane zostały rozpoczęte w 64 r. i były prowadzone do roku 68. Przerwano je po śmierci cesarza. Z uwagi na dużą niepopularność tej inwestycji wśród mieszkańców Rzymu - wysokie jej koszty związane między innymi z szokującym współczesnych przepychem wystrojem, przedsięwzięcie nigdy nie zostało ukończone. Do naszych czasów przetrwały starożytne opisy i pozostałości odkryte podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w okresie renesansu. Odkrywcy z XVI wieku sądzili, że natrafili na naturalne groty i nazwali je Grotte di Roma. Pozostałości budowli zostały odnalezione pod innymi budowlami ze starożytności i średniowiecza.

3 Circus Maximus Circus Maximus (wł. Circo Massimo – cyrk największy) – najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu. Był usytuowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu. Jego początki wiążą się z panowaniem Tarkwiniusza Starego. Od VI w. p.n.e. do IV w. cyrk wielokrotnie rozbudowywano i przebudowywano. W ostatecznym kształcie mieścił widownię na osób i miał wymiary 544 x 129 m. Rozgrywano w nim przede wszystkim wyścigi rydwanów, ale nie tylko, np. Juliusz Cezar urządzał także polowania.

4 Wzgórze Watykańskie Wzgórze Watykańskie (także: W atykan; łac. Mons Vaticanus, z łac. viticino – wróżba, przepowiednia; wł. Mon te Vaticano) – wzgórze w Rzymie, po prawej stronie Tybru, od 1929 większość obszaru administracyjnie w państwie Watykan. Wzgórze Watykańskie nie należy do siedmiu wzgórz Rzymu.

5 Zatybrze Zatybrze (wł. Trasteve re) - część Rzymu położona na prawym, zachodnim, brzegu Tybru. W czasach starożytnych była zamieszkiwana przez najuboższych. W 64 roku, za czasów Nerona, Zatybrze zostało zniszczone. Zatybrze uznawane jest za najstarszą część Rzymu.

6 Świątynia Westy Świątynia Westy na Forum Romanum – jedna z najstarszych świątyń  Rzymu. Czas jej powstania określany jest na VII w. p.n.e., co jest zgodne z przekazaną przez historyków tradycją, zweryfikowaną przez ostatnie badania archeologiczne.

7 Forum Romanum Forum Romanum (pol. – rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palaty nem, Celiusem, Eskwiline m, Wiminałem iKwirynałe m. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzy mu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych.

8 Palatyn Palatyn (łac. Mons Palatinus) – jedno ze siedmiu wzgórz Rzymu, według tradycji (i ostatnich badań archeologicznych) uważane za miejsce najstarszej osady rzymskiej zwanej Roma quadrata. Tu w grocie zwanej Lupercal miała wilczyca karmić Romulusa i Remusa . Znajdowały się tu m.in. świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, Dom Liwii, pałac Septimusa Sewera, pałac Domicjana. W okresie republiki Palatyn był dzielnicą bogatych willi (Cycerona, Krassusa, Mark a Antoniusza).

9 Dom Petroniusza Petroniusz mieszkał w tzw. insulli - zespół domów mieszczących się w siatce czterech krzyżujących się ulic. Jego mieszkanie składało się z trzech izb, z których dwie ostatnie służyły jako sypialnie. Parter domu zajmowały sklepy, a płaski dach był wykorzystywany jako taras. Petroniusz posiadał również własne łaźnie.

10 Ancjum Anzio - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Rzym. Według danych na rok gminę zamieszkuje 36 478 osób, 848,3 os./km². Jest to znany port rybacki i miejscowość wypoczynkowa posiadająca połączenie promowe z miejscowościami Ponza, Pa lmarola i Ventotene

11 Via Appia Via Appia, właśc. Via Appia Antica – Droga Appijska, najstarsza droga rzymska, zwana przez Rzymian regina viarum, czyli królową dróg. Rozpoczyna się w Rzymie przy Circo Massimo i biegnie (obecnie z przerwami) na południe aż w okolice Kapui pod Neapolem, gdzie skręca na wschód i ciągnie się aż do miasta Brindisi na wybrzeżu Adriatyku, łącząc się tam z Via Traiana; współcześnie z Via Adriatica. Na przedmieściach Rzymu droga przebiega przez Parco dell'Appia Antica, w którym zlokalizowane są ruiny starożytnych willi, a także rzymskie katakumby.

12 Pole Marsowe Pole Marsowe (łac. Campus Martius) to miejsce w starożytnym Rzymie, pozostające poza tzw. murami serwiańskimi, w zakolu Tybru, na zachód od Kapitolu (nie pokrywa się z rione Campo Marzio). Obszar o powierzchni ok. 25 ha w czasach królewskich poświęcony był Marsowi.

13 Więzienie Mamertyńskie
Więzienie Mamertyńskie, zwane również Tullianum, jest najstarszym więzieniem starożytnego Rzymu. Mieści się pod XVII- wiecznym kościołem i - jak głosi legenda - w jego dolnej części, przeznaczonej dla skazanych na egzekucję, przetrzymywani byli św. Piotr i Paweł.

14 Wykonał Maciej Anwajler.
Koniec Wykonał Maciej Anwajler.


Pobierz ppt "Miejsca Opisane w „Quo Vadis”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google