Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAGŁADA LASÓW RÓWNIKOWYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAGŁADA LASÓW RÓWNIKOWYCH"— Zapis prezentacji:

1 ZAGŁADA LASÓW RÓWNIKOWYCH
Autorka: Jolanta Bubacz

2 Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią 1/3 powierzchni wszystkich lasów na świecie i jak sama nazwa wskazuje rosną w strefie równikowej. Skupiają się na trzech głównych terenach: zachodnia i środkowa Afryka Ameryka Południowa (dorzecze Amazonki) Indonezja i Malezja północno wschodnia Australia.

3

4 WILGOTNE LASY RÓWNIKOWE AFRYKI

5 WILGOTNE LASY RÓWNIKOWE AMERYKI POŁUDNIOWEJ

6 WILGOTNE LASY RÓWNIKOWE MALEZJI – Archipelag Langkawi

7 WILGOTNE LASY RÓWNIKOWE AUSTRALII - Palau

8 Lasy tropikalne gromadzą przynajmniej połowę, a według niektórych uczonych do 90% wszystkich gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących Ziemię.

9 Oto kilka przykładów bogactwa lasów deszczowych: • w lasach tropikalnych występuje około spośród znanych gatunków roślin • w całej Europie występuje 321 gatunków motyli, podczas gdy w jednym tylko parku lasu deszczowego w Peru (Park Narodowy Manu) żyje około 1300 gatunków • w samej dżungli amazońskiej, która jest największą puszczą równikową Ziemi, żyje kilkadziesiąt gatunków małp, ponad 600 gatunków ptaków, setki tysięcy gatunków owadów i ponad 40 tys. gatunków roślin kwitnących.

10 Wilgotne lasy równikowe określa się również mianem ZIELONYCH PŁUC ZIEMI - ze względu na ich znaczący wkład stabilizacyjny w klimat ziemski. Jako największy producent tlenu oraz schronienie dla milionów zwierząt i roślin - lasy równikowe zostały objęte ochroną.

11 W ostatnich dziesięcioleciach dwudziestego wieku nasiliło się niszczenie lasów równikowych przez wyrąb i wypalanie. Szacuje się, że w skutek antropopresji rocznie ginie około 50 tysięcy gatunków organizmów, co oznacza, że każdego dnia znika gatunków, czyli średnio 4 gat./1 godzinę. Obliczono, że w ciągu roku ubywało w ten sposób aż 310 tysięcy km powierzchni leśnych, czyli prawie tyle ile wynosi terytorium Polski.

12 Główne powody, dla których lasy deszczowe są niszczone i wycinane przez ludzi to:
• pozyskiwanie drewna na opał, do budowy domów, wyrobu mebli itp. Przemysł drzewny odpowiada za niszczenie co najmniej 4,5 mln ha lasów rocznie, wycinanych w celu pokrycia zapotrzebowania na mahoń, drewno tekowe i heban. • pozyskiwanie ziemi pod uprawę przez małe i duże farmy. W Brazylii to właśnie farmerzy uprawiający soję i hodowcy bydła, są największym zagrożeniem dla dżungli amazońskiej, którą karczują i wypalają • zdobywanie ziemi POD UPRAWĘ przez ubogich farmerów • tworzenie pastwisk dla bydła • budowa dróg.

13 Zdjęcia pokazują Autostradę Transamazońską podczas budowy i kilka lat później. Na drugim zdjęciu wyraźnie widać wyrąb lasu wzdłuż autostrady.

14 W Indonezji, Malezji i innych krajach azjatyckich lasy deszczowe zastępują teraz rozległe plantacje palmy oleistej, z której Brazylia uzyskuje się olej palmowy. Z kolei postawiła głównie na uprawy trzciny cukrowej, wykorzystywanej do produkcji etanolu.

15 PLANTACJE PALMY OLEISTEJ W BRAZYLII

16 Tropikalne lasy deszczowe są częścią globalnego układu klimatycznego
Tropikalne lasy deszczowe są częścią globalnego układu klimatycznego. Niszcząc je człowiek: zmienia cykle hydrologiczne, a to powoduje susze, powodzie lub erozje gleb na obszarach, gdzie zjawiska te uprzednio nie występowały zmienia albedo, czyli współczynniki odbicia światła od powierzchni Ziemi, co w efekcie wpływa na rozkład wiatrów i prądów morskich oraz zmienia rozkład opadów atmosferycznych, przez co wpływa na pogodę na całej kuli ziemskiej.

17 Najintensywniej niszczy się te lasy na Borneo

18 Prawie połowa światowej wycinki (48%) ma miejsce w Brazylii i w Indonezji - (13%)

19 Najważniejsze działania dla ochrony lasów deszczowych, a także innych ekosystemów świata, to: - Edukacja o znaczeniu środowiska naturalnego oraz o sposobach ochrony lasów deszczowych. - Przywracanie zniszczonych ekosystemów poprzez sadzenie drzew na obszarach, na których las został wycięty - Zachęcanie ludzi do życia w zgodzie z naturą - Zakładanie parków narodowych w celu ochrony lasów deszczowych i ich mieszkańców - Wspieranie firm, które działają w sposób nie szkodzący środowisku


Pobierz ppt "ZAGŁADA LASÓW RÓWNIKOWYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google