Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mistyczny taniec Tybetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mistyczny taniec Tybetu"— Zapis prezentacji:

1 Wykłady w II Liceum Ogólnokształcącym w ramach projektu Cool Kultura Akademii Pomorskiej

2 Mistyczny taniec Tybetu
21 listopada 2012 Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wykładzie profesora Daniela Kalinowskiego zatytułowanym „Czam – mistyczny taniec Tybetu”. Wykładowca z Akademii Pomorskiej przybliżył obecnym tradycyjne tańce i zabawy w Tybecie odprawiane na tydzień przed końcem roku, trwające aż do pierwszego dnia roku następnego. Pan profesor w ciekawy sposób ukazał różnice pomiędzy mentalnością Europejczyków a Tybetańczyków, których niektóre zachowania mogą dziwić, a wręcz szokować współczesnych ludzi, opisał także dokładnie tybetańską tradycję noworoczną polegającą na nieustannej siedmiodniowej zabawie i chwaleniu tamtejszych bogów. Ku uciesze uczniów przywiózł on ze sobą różnorakie pamiątki z pobytu w Tybecie (m. in. ręcznie robiony nóż, służący do odprawiania rytuałów a także maskę plemienną), jak również własnoręcznie robione zdjęcia ilustrujące jego azjatycką przygodę.

3 Pojedynek gigantów – Mickiewicz kontra Słowacki
19 grudnia 2012 Do naszej szkoły zawitała pani profesor Małgorzata Matusiak, która wygłosiła wykład o pojedynku największych gigantów polskiej sceny pisarskiej – Adama Mickiewicza i jego oponenta, Juliusza Słowackiego. Ich rywalizację przedstawiła na przykładzie ich spotkania w domu Eustachego Januszkiewicza w Paryżu w czasie wigilii Bożego Narodzenia, kiedy to poeci wygłosili przy obecności wszystkich gości swoje improwizacje. Pani Matusiak przedstawiła sylwetki obu pisarzy, nakreśliła ich sposób myślenia, ukazała źródła kompleksu niższości Słowackiego wobec Mickiewicza oraz opisała przebieg wieczoru, z którego zwycięsko wyszedł, nie kto inny jak Mickiewicz, którego wszyscy obecni okrzyknęli zgodnie wygranym. Większość uczniów zdecydowanie stanęła po stronie przegranego Słowackiego, który do końca życia musiał być w cieniu starszego i bardziej docenionego Mickiewicza.

4 Cool Dostojewski? 16 stycznia 2013
W naszej szkole odbył się wykład zatytułowany Cool Dostojewski?, który wygłosił profesor Tadeusz Sucharski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wykład dotyczył zarówno samej osoby Dostojewskiego, jak i największych jego dzieł. Pan Sucharski na przykładzie matrioszki przedstawił czterech największych pisarzy rosyjskich, a w ich centrum ustawił Dostojewskiego jako najwybitniejszego rosyjskiego prozaika. Pan profesor mówił uczniom o sposobach, w jaki można zachęcić młodzież do czytania wybitnej literatury tworzonej przez Fiodora Dostojewskiego, ze względu na jej ponadczasowość i możliwość odkrycia nowych znaczeń, tzw. „drugiego dna” przy kolejnym czytaniu jego prac. Wspomniał wręcz, że uczy się pewnych fragmentów jego dzieł na pamięć, gdyż są to myśli bardzo aktualne i pasujące do współczesnego świata.

5 Stereotypy płciowe w lekturach szkolnych
20 marca 2013 W marcu odbył się wykład doktor Grażyny Kochańskiej, która mówiła o panujących w lekturach stereotypach płciowych. Głównie na przykładzie dzieł Sienkiewicza ukazała ona sposób przedstawienia kobiet i mężczyzn. Na przykład w książce „W pustyni i w puszczy” Staś Tarkowski opisany został jako mężczyzna idealny – przystojny, silny, inteligentny, skłonny do poświęcenia wszystkiego w obronie Nel, która stanowiła uosobienie dziewczęcej niewinności, delikatności i naiwności. Pani Kochańska ujawniła zakrawające na śmieszność paradoksy panujące w literaturze tamtego czasu, na przykład fakt, iż młody Staś, kompletnie nieznający Afryki, radził sobie w niej lepiej od rodowitych mieszkańców. Zobrazowała także dziewiętnastowieczny problem wyższości mężczyzn nad kobietami, ponieważ nawet w środowisku niewolniczym kobiety były niższą od płci męskiej warstwą. Pani doktor w zabawny i nietuzinkowy sposób przedstawiła zagadnienie, dzięki czemu uczniowie dowiedzieli się nowych rzeczy, jednocześnie nie nudząc się.

6 (Nie)kulturalny wiek XVII
22 maja 2013 W naszym Liceum odbył się wykład doktor Krystyny Krawiec-Złotkowskiej na temat (nie)kulturalnego XVII wieku. Głównym założeniem pani doktor było ukazanie baroku niestereotypowo – nie jako epoki przerysowanej, zdeformowanej i zdziwaczałej, a pięknej, bardzo ekspresyjnej i dynamicznej. Przedstawiła ona etymologię słowa kultura, ogólnie życie kulturalne w baroku, jak również wykazała, że barok jest epoką paradoksów i nieścisłości, które jednak czynią ją oryginalnym i wspaniałym czasem w historii. Pani Złotkowska pokazała uczniom zarówno wiele dzieł sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej (np. freski Michała Anioła), jak i obyczajowość baroku. Posiłkowała się fragmentami poezji Jana Andrzeja Morsztyna, umieszczonego w kanonie lektur szkolnych, oraz Wacława Potockiego, który przez większość polonistów i historyków jest pomijany, mimo że jego poezja kryje wiele ciekawych faktów dotyczących baroku. Uczniowie wyszli z wykładu zadowoleni, część z nich zachęciła się nawet do zagłębienia w tajniki poezji barokowej.

7 Kto się boi bloga? 22 maja 2013 22 maja 2013 roku w ramach serii wykładów Cool Qultura odbyła się prelekcja pana doktora Tomasza Tomasika na temat bardzo aktualny dla dzisiejszej młodzieży – Internetu. Spotkanie miało formę raczej rozmowy niż czystego wykładu, pan doktor zadawał uczniom pytania na temat blogów, portali społecznościowych. Starał się uświadomić uczniom, jakie są zalety Internetu, a jakie są wady i zagrożenia z nim związane, miał również okazję poznać punkt widzenia młodych ludzi na ten temat. Uczniowie na koniec mieli okazję zadawać pytania dotyczące kwestii spornych, tym samym uzupełniając swoją wiedzę.

8 „Trwałość pamięci” – czyli czym się żywi popkultura?
19 czerwca 2013 Ostatnim wykładem, jaki odbył się w naszej szkole, była prelekcja profesor Elżbiety Kal, a dotyczyła ona rzeczy, którymi żywi się szeroko rozumiana popkultura. Pani profesor uświadomiła uczniom, że tak naprawdę wszystko jest dobrą „pożywką” dla kultury masowej, skupiła się ona jednak na wykorzystywaniu kultury wysokiej dla kultury niskiej. Pokazała wiele wycinków z gazet, które przedstawiały słynne dzieła malarskie przerobione na zabawne reklamy produktów czy różnorakich ofert. Na przykład obraz Michała Anioła Stworzenie Adama wykorzystany dostał do reklamy keczupu, a obraz Trwałość pamięci Salvadora Dali – jako promocyjne tanie rozmowy od sławnego operatora komórkowego. Pani profesor pokazała uczniom, jak często komercjalizowane są słynne dzieła, co czasem bywa zabawne, często jednak jest mocno przesadzone i w efekcie staje się niesmaczne.

9 Zdjęcia z wykładu p. Małgorzaty Matusiak

10

11 Zdjęcia z wykładu p. Krystyny Krawiec-Złotkowskiej

12

13 Zdjęcia z wykładu p. Tomasza Tomasika

14

15 Zdjęcia z wykładu p. Elżbiety Kal

16


Pobierz ppt "Mistyczny taniec Tybetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google