Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa"— Zapis prezentacji:

1 Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa
MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa

2 KILKA SŁÓW O AUTORZE Clive Staples Lewis - brytyjski pisarz i filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych.

3 FABUŁA Powieść ,,Lew, czarownica i stara szafa” opowiada historię czwórki zwyczajnych dzieci: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji Pevensie. W domu profesora Kirke'a odkrywają szafę, która prowadzi do magicznego świata Narnii. Rodzeństwo pomaga Aslanowi uratować ją z rąk złej Białej Czarownicy, która rządzi Ker – Paravelem i Samotnymi Wyspami od stu lat bezustannej zimy.

4 GŁÓWNI BOHATEROWIE Filmowi bohaterowie (patrząc od lewej strony): Edmund, Łucja, Zuzanna i Piotr.

5 WIELKA WALKA DOBRA ZE ZŁEM
Lew walczy z Czarownicą, dobro walczy ze złem, dobro zwycięża. Szlachetność Aslana, poświęcenie, pokora pokonują nawet śmierć. W opowieści tej obok wielkiej wojny dobra ze złem, mamy również małe walki.  Aslan i Biała Czarownica, czyli dwa oblicza świata

6 WALKA Z SAMYM SOBĄ Edmund walczy z własnymi słabościami, z obrażoną dumą chłopięcą, by w końcu odnieść zwycięstwo i przekonać się, że siła tkwi w jedności, miłości, że nie można być złośliwym, dokuczać młodszym i ranić czyjeś uczucia. Nauka ta drogo go kosztowała, doznał upokorzenia, bólu i wstydu, ale było warto. Nagroda go nie ominęła.

7 WYBORY Opowieść o Narnii ukazuje problem dokonywania właściwych wyborów, zły, niewłaściwy wybór pociąga za sobą ogromne konsekwencje. Pan Tumnus nie chciał służyć złej czarownicy, liczył się z konsekwencjami swej decyzji i nigdy nie musiał się jej wstydzić. Ci, którzy stoją po stronie dobra wygrywają i zostają nagrodzeni. Pan Tumnus

8 POSTACIE SZLACHETNE Piotr, Zuzanna, Łucja to postacie szlachetne, nie wahają się ani chwilę, gdy trzeba ratować fauna czy Edmunda. W swym życiu kierują się miłością, dobrocią, współczuciem, oddaniem i w nagrodę zostają władcami Narni. Utwór ukazuje jeszcze jedną prawdę, prawdę o wzajemnej pomocy. Jedni pomagają drugim, by odnieść wspólną korzyść.

9 FILM Na podstawie powieści C.S. Lewisa pt.: ,,Lew, czarownica i stara szafa” z serii Opowieści z Narnii, powstał film przygodowy w konwencji fantasy. Premiera filmu w reżyserii Andrewa Adamsona w Polsce miała miejsce 6 stycznia 2006 roku. Koronacja

10 RÓŻNICE POMIĘDZY FILMEM A KSIĄŻKĄ:
Pomiędzy książką a filmem występują liczne różnice. Jednakże nie odgrywaj one znaczącej roli. Przykłady: - W książce nie ma sceny z wodospadem. - Film nie ukazuje sceny przeniesienia obozu z Kamiennego Stołu w inne miejsce. Śmierć Aslana

11 WARTO WIEDZIEĆ Skrzaty i giganty pochodzą z mitologii nordyckiej. Fauny, centaury, driady itp. są z mitologii greckiej. „Aslan” to z języka tureckiego “lew”. Aslan jest wzorowany na postaci Jezusa Chrystusa. W całej książce nie pojawia się ani razu nazwisko Pevensie, które noszą Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Nie pojawia się ono również w drugiej części. Jest wymienione dopiero w trzeciej części, i to w taki sposób, jakby czytelnik znał je od dawna. Przyjaciel Lewisa, J.R.R Tolkien tak skrytykował „Lwa, Czarownicę i Starą Szafę”, że pisarz o mało nie porzucił pisania „Kronik Narnii”.

12 MORAŁ Dodatkowo powieść ma bardzo ważne przesłanie. Dzieci i młodzież powinna pamiętać, że nie wolno ufać obcym. Cieszę się z tego, iż książka o tym przypomina. Ponadto takie książki rozwijają ludzką wyobraźnię. Wyobraźnia to wielki dar.

13 Lew Aslan to jedna z najbardziej interesujących postaci.
CO SĄDZĘ O KSIĄŻCE… ,,Lew, czarownica i stara szafa” to jedna z powieści, która kompletnie oczarowała mnie w dzieciństwie. Gatunkowo stanowi połączenie baśni z powieścią fantasy. Napisana jest prostym językiem, urzekając pięknym baśniowym światem, pełnym mówiących zwierząt oraz innych stworzeń, znanych z mitologii i folkloru różnych krajów. Lew Aslan to jedna z najbardziej interesujących postaci.

14 MOJA INTERPRETACJA Czytając książkę bawiłam się jak mały dzieciak. Dziecku niewiele jest potrzebne do szczęścia, tak moim szczęściem okazała się ta powieść. To naprawdę dziwne. Moje serce radowało się z powodu książki, która dla wielu, nie byłaby czymś nadzwyczajnym.

15 KONIEC

16 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE MOJEJ PREZENTACJI
Autor: Katarzyna Tańska


Pobierz ppt "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google