Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta w Biblii. Zwierzęta od najdawniejszych czasów występują w symbolice biblijnej i tradycji chrześcijańskiej. Oto niektóre z nich:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta w Biblii. Zwierzęta od najdawniejszych czasów występują w symbolice biblijnej i tradycji chrześcijańskiej. Oto niektóre z nich:"— Zapis prezentacji:

1 Zwierzęta w Biblii

2 Zwierzęta od najdawniejszych czasów występują w symbolice biblijnej i tradycji chrześcijańskiej. Oto niektóre z nich:

3 Byk i krowa – symbole płodności i siły. Byk składany w ofierze przez Izraelitów jest znakiem śmierci Jezusa Chrystusa

4 Owca i baran – uznawane za zwierzęta ofiarne. Są proste, niewinne, łagodne i cierpliwe. Znoszą w milczeniu strzyżenie i uśmiercanie. Baranka spożywano jako Paschę w noc wyjścia z niewoli egipskiej. Chrystus umarł w godzinie, gdy w świątyni składano ofiarę z baranków.

5 Święty Jan powiedział o Jezusie: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”

6 Jeleń – symbol światła. W walce jelenia ze swymi rywalami widzimy obraz walki między światłością a ciemnością, między dobrem a złem.

7 Koń – Pismo Święte mówi o nim jako prawdziwym symbolu zwycięstwa

8 Prorok Zachariasz w widzeniu opowiada o jeźdźcu na koniu kasztanowym, który jest obrazem Jezusa Chrystusa: Boga - Człowieka. W Apokalipsie – koń oznacza nie tylko zwiastunów Dobrej Nowiny, ale np. jeździec na koniu barwy ognia zapowiada wojnę, na czarnym – głód, na białym – śmierć.

9 Lew – król zwierząt.

10 Lew przedstawiany w walce z dzikiem lub wężem symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem. Oznacza dzielność i waleczność ludu izraelskiego. Jak lew nie lęka się żadnego zwierzęcia, tak wszystko jest poddane prawdziwemu chrześcijaninowi, który bierze swój krzyż i idzie za Chrystusem

11 Lew oznacza również szatana, który na końcu świata zostanie spętany i uwięziony na zawsze.

12 Lis – ostrożny i podstępny. Symbol chytrości i przebiegłości.

13 Chrystus porównuje z lisem Heroda, a prorok Ezechiel fałszywych proroków.

14 Małpa – w chrześcijaństwie jest symbolem szatana - „małpy Boga”, który naśladuje to, co święte w sposób przeciwny woli Bożej.

15 Niedźwiedź – uosobienie siły i wyostrzonego węchu. W chrześcijaństwie oznacza wrogów Boga

16 Osioł – z jednej strony jest symbolem samolubstwa, głupoty i pożądliwości z drugiej odnosi się do tych, którzy w pokorze poddają się świętej karności.

17 Pies – symbol przywiązania, czujności, wierności.

18 Pismo Święte widzi w tym zwierzęciu obraz ludzi bezbożnych, ogarniętych nienawiścią, żądnych krwi, niemoralnych. Z drugiej strony oznacza duchowych pasterzy i mężów apostolskich, którzy jako łowcy dusz tropią i poszukują tych, którzy zbłądzili.

19 Jednym z najczęściej spotykanych symboli chrześcijaństwa jest ryba.

20 Ponieważ ryba nie ma powiek, wyobraża opatrzność Bożą, która nie drzemie i nie odpoczywa. Po grecku ryba daje początkowe litery imienia JEZUS, CHRYSTUS, SYN BOŻY, ZBAWICIEL.

21 Niektórym Ewangelistom przypisuje się symbole zwierząt i ptaków Św. Marek to lew Oznacza niezależność i królewskość.

22 Św. Łukasz to wół Oznacza ofiarę

23 Św. Jan to orzeł Oznacza spływającą na Kościół łaskę Ducha Świętego

24 Te figury są także symbolami Chrystusa, np. porównuje się go do wołu Bo umarł złożony w ofierze Jest orłem, bo wzniósł się do nieba Jest lwem, bo zmartwychwstał

25 KONIEC


Pobierz ppt "Zwierzęta w Biblii. Zwierzęta od najdawniejszych czasów występują w symbolice biblijnej i tradycji chrześcijańskiej. Oto niektóre z nich:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google