Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Piękne Kobiety Renesansu”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Piękne Kobiety Renesansu”"— Zapis prezentacji:

1 „Piękne Kobiety Renesansu”
Sebastian Tukała KL. II LG

2 Leonardo da Vinci " dama z łasiczką"

3 Obraz Leonarda da Vinci " dama z łasiczką" powstał w bardzo dziwnych okolicznościach co jest jego tajemnicą. Pewnego wieczoru, Leonardo przygotowywał się na bal przebierańców, ubierał się w strój błazna, do jego pracowni przez otwarte okno wskoczyła łasiczka. Gdy ją tylko zobaczył uznał, że jest ona pięknym zwierzęciem i bardzo chciał ją uwiecznić na obrazie. Było to jednak niemożliwe, zwierzę biegało po pracowni, Leonardo bał się je złapać. Po chwili do jego domu zapukała kobieta, kiedy ją ujrzał pomyślał że jest to najpiękniejsza kobieta jaką widział. Jej piękna twarz pobudziła w artyście jego wenę twórczą. Wyobraził on sobie tę piękną kobietę trzymającą białą łasiczkę, która nadal znajdowała się w jego domu. Okazało się, że zwierzę należało do tej damy, uciekło jej , gdy ta siedząc na ławce zamyśliła się. Artysta poprosił nieznaną mu kobietę by mu pozowała. Ona zgodziła się, lecz następnego dnia miała wyjechać z miasta. Dlatego Leonardo postanowił namalować ją w tym momencie, Dama nie miała nic przeciwko, więc Vinci przygotował farby, sztalugę i pędzle, ustawił pozującą damę i łasiczkę. Krzesło postawił blisko okna by światło księżyca, które było w pełni padało na nieznajomą.

4 Mona Lisa- Leonardo da Vinci.

5 Mona Lisa (wł. i hiszp. : La Gioconda; fr
Mona Lisa (wł. i hiszp.: La Gioconda; fr.: La Joconde) - obraz olejny namalowany na drewnie topoli o wymiarach 77 cm x 53 cm przez sławnego malarza włoskiego renesansu, Leonarda da Vinci. Obraz powstał w początkach XVI wieku (ok ), a obecnie znajduje się w paryskim Luwrze, będąc własnością rządu Francji. "Mona Lisa" jest obrazem charakteryzującym się raczej ciemnymi i chłodnymi barwami. Dominuje w nim zieleń i to zarówno w szacie samej Mony, jak i w znajdującym się za nią lesie. Kompozycja jest zdecydowanie statyczna, jednakże otwarta.

6 Madonna

7 Madonna jest średniowieczny włoski termin dla kobiety szlachetne lub w inny sposób ważny i od dawna stosowane powszechnie w odniesieniu do obrazów Matki Marii, matki Jezusa.. Słowo zostało również przyjęte przez angielskiego i innych języków europejskich. "Madonna", tłumaczy się jako "My Lady". Podkreślając osobowych, jeżeli szacunku relacji między Panny i pobożny chrześcijanin, który dotyczy jej w modlitwie, jest ona porównywalna z francuskim, "Notre Dame" czy "Matka Boża".

8

9 Obraz został namalowany dla kościoła Ognissanti (Wszystkich Świętych) we Florencji, po powrocie malarza z Padwy, w okresie, gdy jego malarstwo cieszyło się dużym uznaniem. Obraz początkowo znajdował się w retabulum, umieszczonym powyżej lektorium lub w pobliżu ołtarza. Obecnie znajduje się w galerii Uffizi we Florencji w Sali malarstwa toskańskiego XIII wieku.


Pobierz ppt "„Piękne Kobiety Renesansu”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google