Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piękne kobiety renesansu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piękne kobiety renesansu"— Zapis prezentacji:

1 Piękne kobiety renesansu
Autor : Aleksandra Stachnik Klasa II LG

2 Mona Lisa (Leonardo da Vinci) Modelką jest kobieta o imieniu Lisa Gherardini, żona bogatego florenckiego kupca Francesco Giocondo, który zamówił ten portret u da Vinci. Portret zawisnąć miał w jadalni, stąd jego niewielkie rozmiary

3 Dama z gronostajem (Leonardo da Vinci) Trzymane przez modelkę zwierzątko, nazywane gronostajem, a wcześniej łasiczką, ma złożone znaczenie emblematyczne, jego grecka nazwa galée zawiera się w nazwisku Gallerani - jest więc nawiązaniem do nazwiska modelki.

4 Portret kobiety ( obraz Rafaela)
(Rafael Santi) Tożsamość kobiety jest do dnia dzisiejszego podawana w wątpliwość ,zgodnie z tradycją literacką uważa się iż jest to portret Margherity, córki Francesca Lutiego, kobieta podczas pobytu mistrza w Rzymie była kochanką malarza .

5 Madonna della seggiola
(Rafael Santi) Obraz przedstawia Madonnę z dzieckiem i z małym Janem Chrzcicielem, Matka Boża została przedstawiona we współczesnym malarzowi, kobiecym stroju rzymskim, siedząca na bogato ozdobionym krześle, z uniesionymi kolanami i czule obejmująca dziecko.

6 Madonna z goździkiem (Leonardo da Vinci) Czerwony goździk jest w tym przedstawieniu symbolem czystej i głębokiej miłości Marii do Jezusa.

7 Madonna Sykstyńska (Rafael Santi) Główną treść obrazu tworzy tytułowa Matka Boża z Dzieciątkiem, wraz z adorującymi ich papieżem Juliuszem II ukazanym tutaj jako Św. Sykstus, oraz Św. Barbarą.


Pobierz ppt "Piękne kobiety renesansu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google