Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konstytucja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konstytucja."— Zapis prezentacji:

1 Konstytucja

2 Majowe święto dla wszystkich POLAKÓW JEST DNIEM SZCZEGÓLNYM.
Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

3 Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

4 Konstytucja 3 maja została przyjętą tego dnia przez sejm
Konstytucja 3 maja została przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski. Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość.

5 Konstytucja miała ulepszyć ustrój i wzmocnić Rzeczpospolitą.
Wprowadzała w miejsce elekcji (wyboru) króla tron dziedziczny. Odbierała uprawnienia polityczne szlachcie, która nie posiadała majątku. Więcej praw natomiast zyskali mieszczanie, którzy mogli odtąd starać się o wysokie stanowiska w wojsku i Kościele. Najwyższa władzę sprawował sejm, na którym szlacheccy posłowie musieli podejmować decyzje większością głosów. Jeden poseł nie mógł zerwać obrad okrzykiem „liberum veto”. Utworzono rząd – Straż Praw z królem na czele. W trosce o bezpieczeństwo kraju szczególną uwagę zwrócono na wzmocnienie armii ( miała ona liczyć100 tysięcy żołnierzy) .W drugiej połowie XVIII wieku w Polsce władzą ustawodawcza był Sejm Rzeczpospolitej, który został sparaliżowany przez liberum veto. Prawo to pozwalało szlachcicowi – posłowi naderwanie obrad sejmu i unieważnienie jego postanowień. Doprowadziło to do anarchii.

6 Uchwalenie Konstytucji 3 Maja – Jan Matejko

7 OBCHODY ŚWIĘTA : Co roku dnia 3 maja w wielu miastach Polski odbywają się uroczystości związane Z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w których często biorą udział weterani walki o wolność. W Warszawie państwowe uroczystości rozpoczynają się zwykle od Mszy w kościele Świętego Krzyża, w której uczestniczą najwyżsi urzędnicy państwowi, najczęściej z prezydentem, premierem i marszałkiem sejmu na czele. W samo południe na placu Piłsudskiego najwyżsi urzędnicy państwowi składają kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, potem odbywa się uroczysta defilada (patrz zdjęcie powyżej).Cała Polska jest udekorowana w tym dniu flagami państwowymi.

8

9 Czy wiesz, że Konstytucja 3 Maja ...
była pierwszą nowoczesną konstytucją europejską i drugą na świecie po amerykańskiej nosiła tytuł „Ustawa rządowa z dnia 3 maja 1791roku” znosiła unię polsko-litewską likwidując tym samym federacyjną Rzeczpospolite Obojga Narodów i tworzyła nowoczesne państwo unitarne należy do dziedzictwa narodów Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy

10 Czy wiesz, że Konstytucja 3 Maja ...
stała się inspiracją dla malarzy (patrz obraz na stronie 1), a także dla artystów projektujących medale i monety (patrz niżej) stała się przyczyną przegranej przez Polskę wojny z Rosją w roku1792 znacząco polepszała położenie polskiego mieszczaństwa, której równała w prawach ze szlachtą brała pod opieką państwa chłopów tworzyła nowoczesny system rządów, a w szczególności znosiła liberum veto była napisana głównie prze Hugona Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Ignacego Potockiego

11 Wykonała: Barbara Mazur IH


Pobierz ppt "Konstytucja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google