Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja na temat: Święta Konstytucji 3 maja..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja na temat: Święta Konstytucji 3 maja.."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja na temat: Święta Konstytucji 3 maja.

2 Co to jest konstytucja? Konstytucja – ustawa zasadnicza posiadająca najwyższą moc prawną w państwie. Jest ona podstawą całego prawodawstwa. Są w niej określone: ustrój państwa, system sprawowania władzy, zakres uprawnień naczelnych organów władzy oraz podstawowe prawa i obowiązki obywateli.

3 Pierwsza konstytucja... Pierwszą konstytucją na świecie była Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (w1787roku).

4 Polska konstytucja. Polska Konstytucja została uchwalona 3 Maja 1791 roku. Konstytucja 3 maja powstała jako druga konstytucja na świecie (po USA), a dryga w Europie. W 1791 r. Sejm Rzeczypospolitej polskiej Obojga Narodów uchwali pierwszą na Starym Kontynencie ustawę zasadniczą. Wielki zwolennikiem reform w państwie był wówczas ostatni polski król – Stanisław August Poniatowski, który zwołał posiedzenie Sejmu 3 Maja i zgromadził na nim samych posłów – reformatorów. Po siedmiu godzinach obrad odbyło się zaprzysiężenie tekstu Konstytucji.

5 Jak wygląda konstytucja?

6 Obrazy... Pochód posłów z Zamku królewskiego do katedry świętego Jana, w celu ponownego zaprzysiężenia wraz z królem tekstu Konstytucji uchwalonego 3 Maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni ukazał na obrazie Jan Matejko.

7

8 Ówczesny król Polski – Stanisław August Poniatowski.

9 Uroczystości na pamiątkę uchwalenia Konstytucji. Na pamiątkę tego wydarzenia uroczystości obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja.

10 Źródła informacji: - Elementarz demokracji - Encyklopedia powszechna

11 Dziękuję za uwagę Prezentacje wykonała: Patrycja Kornatka KL VI


Pobierz ppt "Prezentacja na temat: Święta Konstytucji 3 maja.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google