Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

……………… KLASA V. utworzony 30 października 1954. Znajduje się w południowej części Polski w województwie małopolskim, przy granicy Polski ze Słowacją.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "……………… KLASA V. utworzony 30 października 1954. Znajduje się w południowej części Polski w województwie małopolskim, przy granicy Polski ze Słowacją."— Zapis prezentacji:

1 ……………… KLASA V

2 utworzony 30 października 1954. Znajduje się w południowej części Polski w województwie małopolskim, przy granicy Polski ze Słowacją. Obejmuje ochroną północną i częściowo południową część masywu Babiej Góry, od Przełęczy Jałowieckiej do Przełęczy Lipnickiej. Siedzibą dyrekcji parku jest Zawoja.

3

4 Babiogórski Park Narodowy rozciąga się na wysokości od ok. 810 m n.p.m. do 1725 m n.p.m. Powierzchnia wynosi 1734 ha, ścisłej ochronie podlega 1061 ha. Stoki północnego masywu Babiej Góry, bardziej strome niż południowego, częściowo skaliste, pocięte są licznymi potokami, wywierzyskami i źródliskami. Partie szczytowe zajmują rumowiska skalne piaskowców fliszowych. Osobliwością przyrody nieożywionej są szczelinowe groty: na Kościółkach i Złota Studnia.

5

6 Masyw Babiej Góry to najwyższe pasmo Beskidów i drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce (po Tatrach). Diablak przewyższa o mniej więcej 500 m otaczające go wzniesienia. Asymetrycznie ułożone bloki skalne tworzące masyw powodują, że od północnej strony sprawia wrażenie stromego i niedostępnego. Odczucie to potęgują ostro zakończone ściany, liczne zerwy i osuwiska.

7

8 ułożona jest piętrowo:  do 1150 m n.p.m., występuje las jodłowo-bukowy z domieszką olchy i świerkowo-jodłowy  do ok. 1390 m n.p.m. - las świerkowy z jaworami i zaroślami jarzębiny  do 1650 m n.p.m. rośnie kosodrzewina  powyżej 1650 m n.p.m. hale wysokogórskie z niskimi murawami, porostami (200 gatunków) i mchami (ponad 200 gatunków). Wśród ok. 700 gatunków flory kwiatowej w Babiogórskim Parku Narodowym znajduje się okrzyn jeleni i rogownica alpejska. Ponadto występuje tu ok. 100 gatunków wątrobowców i 100 gatunków glonów.

9

10

11  ze ssaków żyją: rysie, jelenie karpackie, sarny, okresowo niedźwiedzie  z płazów m.in. kumaki górskie, liczne są owady i mięczaki  wśród ptaków występują rzadkie gatunki, m.in. puchacze, sowy uralskie, głuszce, włochatki, dzięcioły trójpalczaste i białogrzbiete, drozdy, siwerniaki, płochacze halne.

12

13

14 W 1977 UNESCO uznało Babiogórski Park Narodowy za Światowy Rezerwat Biosfery.

15


Pobierz ppt "……………… KLASA V. utworzony 30 października 1954. Znajduje się w południowej części Polski w województwie małopolskim, przy granicy Polski ze Słowacją."

Podobne prezentacje


Reklamy Google