Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała :Natalia Kuryś z kl.V Korzystałam z Wikipedii i wyszukiwarki „Google’’ Święta w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała :Natalia Kuryś z kl.V Korzystałam z Wikipedii i wyszukiwarki „Google’’ Święta w Wielkiej Brytanii i w Polsce."— Zapis prezentacji:

1 Opracowała :Natalia Kuryś z kl.V Korzystałam z Wikipedii i wyszukiwarki „Google’’ Święta w Wielkiej Brytanii i w Polsce

2 Desery świąteczne PuddingMince pies

3 Świąteczny obiad IndykDekoracja stołu

4 Plac Trafalgar w Londynie Co roku w centrum Londynu, na Trafalgar Square, jest olbrzymia choinka – prezent Norwegów dla Brytyjczyków.

5 Crackers Christmas cracker – cukierek w kształcie walca wykonany z papieru, który zawiera niespodziankę i eksploduje przy otwarciu. Christmas cracker jest rozrywana z dwóch stron, wydaje dźwięk podobny do sztucznych ogni.

6 Choinka Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.

7 Mikołaj Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

8 Historia kartki świątecznej Kochani wiecie, że pierwszą kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842r. szesnastoletni londyński artysta, William Maw Egley. „Wynalazcą” kartki świątecznej jako takiej był jednak Szkot, Thomas Sturrock, który swoje pierwsze dzieło stworzył w 1841 roku

9 Opłatek Opłatek (z łac. oblatum – "dar ofiarny") - bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się chrześcijanie, zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia.

10 Kolęda Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej (nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia). Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

11 Kolęda

12 Pasterka Pasterka, msza pasterska – uroczysta Msza święta odprawiana w nocy (najczęściej o północy) z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

13 Dekoracje świąteczne Ludzie dekorują swoje domy kartkami świątecznymi, ostrokrzewem oraz ozdobami papierowymi – dzwonkami, łańcuchami i gwiazdami.

14 Dzi ę kuje za uwag ę !!! Natalia Kuryś


Pobierz ppt "Opracowała :Natalia Kuryś z kl.V Korzystałam z Wikipedii i wyszukiwarki „Google’’ Święta w Wielkiej Brytanii i w Polsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google