Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narodowy Park Świętokrzyski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narodowy Park Świętokrzyski"— Zapis prezentacji:

1 Narodowy Park Świętokrzyski
Wykonali uczniowie z klasy VI D

2 Informacje na temat parku
Powierzchnia: całkowita 76,26 km2, leśna 72,26 km2, nieleśna lądowa 3,98 km2, wodna 0,02 km2 Obejmuje on pasmo Łysogór z najwyższym szczytem Łysicą (o wysokości 612 m n. p. m.) Został utworzony w 1950 roku.

3 Historia naszego parku
W roku 1920 powstał pierwszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat na Chełmowej Górze. Cztery lata później utworzono kolejne dwa rezerwaty na najwyższych wzniesieniach: Łysicy i Łysej Górze. Jeszcze przed formalnym ustanowieniem parku (z dniem 1 maja 1950, jako drugiego po Białowieskim w Polsce) powstał rezerwat „Mokry Bór” (38,44 ha). Z chwilą powstania parku wszystkie istniejące wcześniej rezerwaty oraz obszar położony w Dolinie Czarnej Wody między Miejską Górą a Łysicą nazwany „Czarny Las” (26,45 ha), stały się rezerwatami ścisłymi w granicach parku. Od wejścia w życie ustawy o ochronie przyrody z 1991 r. są one zwane obszarami ochrony ścisłej . Świętokrzyski Park Narodowy stanowi jeden obręb ochronny podzielony na 8 obwodów ochronnych, odpowiedników leśnictw w lasach państwowych (w 1996 r., po powiększeniu Świętokrzyskiego Parku Narodowego o Pasmo Klonowskie przewidziano 9 obwodów, ale w 2002 r., w ramach cięć budżetowych jeden z nich – Psary – został zlikwidowany, a jego obszar podzielony pomiędzy sąsiednie jednostki): Chełmowa Góra, Święty Krzyż, Dębno, Jastrzębi Dół, Dąbrowa, Podgórze, Święta Katarzyna, Klonów.

4 Krajobrazy

5 Ptaki w Parku Narodowym

6 Zwierzęta w Świętokrzyskim Parku Narodowym
Występuje tam wiele chodzących organizmów żywych, ale my opiszemy tylko kilka z nich.

7 Ryś Zalicza się do rodziny kotowatych

8 Jeleń Występuje on również w symbolu parku

9 Jeż Trudno go dostrzec ale to też mieszkaniec lasu, który obejmuje teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego

10 Wilki Zazwyczaj żyją w stadach

11 Żaba Tego typu zwierzęta, w Świętokrzyskim Parku Narodowym też można znaleść w dużej ilości

12 Wiewiórka Te sprytne gryzonie zazwyczaj ukrywają się na drzewach przed podchodzącymi do nich ludźmi

13 Szlaki turystyczne Szlaki turystyczne na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego: z Trzcianki przez Święty Krzyż, Przełęcz Hucką, Łysicę do Świętej Katarzyny z Nowej Słupi na Święty Krzyż z Bodzentyna do Świętej Katarzyny w granicach parku: Zagórze (Pomarańczowy Stok)–Psary Podlesie w granicach parku: Klonów–Bukowa Góra przez enklawę ŚPN Góra Chełmowa

14 Gołoborza Na grzbietach górskich występują charakterystyczne rumowiska skalne – gołoborza, nadające krajobrazowi specyficzny charakter. Największe gołoborza znajdują się na Łysej Górze (największe – 3,84 ha) i na Łysicy. Powstały one w klimacie peryglacjalnym, który stworzył korzystne warunki do wietrzenia mrozowego i tym samym dezintegracji skały macierzystej.

15 Łysica Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich. Jej wysokość wynosi 612 m n.p.m. Potocznie grzbiet nazywa się Górą Świętej Katarzyny. Zlokalizowana jest po zachodniej stronie Łysogór, na południowy-wschód os wsi Święta Katarzyna. Jest najniższym szczytem należącym do Korony Polskich Gór. W całości znajduje się w obszarze ścisłej ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego.


Pobierz ppt "Narodowy Park Świętokrzyski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google