Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żeby zdrowym być….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żeby zdrowym być…."— Zapis prezentacji:

1 Żeby zdrowym być…

2 Każdy z nas wie, że warunkiem utrzymania dobrego samopoczucia jest zdrowie.
Nie tylko dotyczy ono aspektu fizycznego, ale także społecznego i psychicznego. Zdrowie jest czymś bardzo ważnym!

3 Co to jest „zdrowie”? Zdrowie – stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Wyróżnia się: Zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie organizmu; Zdrowie psychiczne/emocjonalne – zdolność do rozpoznawania emocji, umiejętność radzenia sobie ze stresem i lękiem; Zdrowie umysłowe – zdolność do logicznego, jasnego myślenia; Zdrowie społeczne – zdolność do nawiązywania relacji z innymi; Zdrowie duchowe – wewnętrzny spokój i równowaga.

4 Zdrowe odżywianie

5 Co to jest „zdrowe odżywianie”?
Zdrowy tryb życia to oczywiście odpowiednie odżywianie. Nie oznacza to jednak, że raz na jakiś czas nie możemy sobie pozwolić na niezdrowe jedzenie. Chodzi o to, by fast foody, nie stanowiły podstawy naszej diety. W naszym codziennym żywieniu nie powinno zabraknąć warzyw i owoców!

6 Piramida zdrowego żywienia

7 Podstawowe zasady zdrowego żywienia
Każdy wie, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Oto kilka jego zasad: Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. Nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie źródłem energii. Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mięso spożywaj z umiarem. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. Ograniczaj spożycie soli. Pij wystarczającą ilość wody.

8

9 Aktywność fizyczna

10 Aktywność fizyczna Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia. Szereg korzyści przynosi np. energiczny, szybki trzydziestominutowy marsz każdego dnia albo przez większość dni tygodnia. Zalecany czas trwania pojedynczych ćwiczeń wynosi 30 min, jednakże nawet kilka krótkich sesji, aby łącznie osiągnąć 30 min dziennie daje korzystne efekty z punktu widzenia zdrowia człowieka. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież to powinni poświęcać 60 min dziennie na aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności fizycznej. (stanowisko American Heart Association, 2005 r.)

11

12 Korzyści wynikające z aktywności fizycznej
Zmniejszenie ryzyka otyłości Zmniejszenie ryzyka chorób serca Obniżenie cholesterolu Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego Wzmocnienie mięśni i kości Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie

13 Sen i odpoczynek

14 Sen i odpoczynek Sen i wypoczynek są jednym z elementów układanki zdrowego trybu życia. 7 godzin snu to właściwa dawka dla pracującego człowieka (dla młodzieży 8-10). Tak samo jak o swój sen dbać powinniśmy także o odpoczynek od codzienności. Tutaj wracamy do ruchu – warto połączyć przyjemne z pożytecznym i dla odpoczynku wybrać się na spacer, rower lub pobiegać.

15

16 Lekarze i higiena

17 Jeśli będziemy lekarza odwiedzać regularnie, maksymalizujemy szansę uniknięcia poważnych chorób.
Nie powinniśmy zapominać o codziennym prysznicu, myciu zębów czy częstym myciu rąk!

18

19 Zachowania niosące ryzyko dla zdrowego trybu życia

20 Zdrowiu szkodzą: Palenie tytoniu Picie alkoholu
Nadmierne spożycie tłuszczy zwierzęcych Nieprzestrzeganie zasad higieny Nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukry

21 Źródła: https://pl.wikipedia.org/


Pobierz ppt "Żeby zdrowym być…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google