Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta żyjące na Grenlandii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta żyjące na Grenlandii"— Zapis prezentacji:

1 Zwierzęta żyjące na Grenlandii

2 Karol Wojtecki

3 GRONOSTAJ Gronostaj mieszka na obrzeżach lasu w zaroślach.
Prowadzą raczej nocny tryb życia. Ma zmienne futro zależne od pory roku w lecie jego sierść jest koloru czekoladowo-brązową. Poluje przede wszystkim w nocy, łapiąc lemingi a nawet ptaki.

4 LEMING Wielkość ciała to 10-16 cm waga 30-112g.
Ciało pokryte jest gęstym futrem, w lecie szaro –rudawe, ciemno paskowane, Przednie łapy przystosowane do kopania w śniegu. Cechą charakterystyczną odróżniającą od innych przedstawicieli swojego rodzaju są małe, ostre siekacze i bardzo małe tylne łapy. Są roślino żerne żywią się pąkami, kwiatami, owocami, gałęziami, trawą, mchem, a także grzybami.

5 Foka grenlandzka Dorosłe samce dorastają do 190 cm i osiągają masę do 135 kg natomiast samice są nieco mniejsze 180 cm 120 kg. Rozród odbywa się na krze lub lodzie. Po okresie tygodnia młode foki zmieniają futerko i zaczynają samodzielnie odżywiać się w morzu.

6 Dominik Kamiński

7 Niedźwiedź polarny Grube futro i warstwa tłuszczu
chronią go przed zimnem Skóra jest w rzeczywistości czarna. Większość dorosłych samców waży kg i osiąga długość 2,4-3,0 m. Samica jest zwykle dwa razy mniejsza i waży w granicach kg ,mierząc 1,9-2,1m długości.

8 Piżmowół Długość ciała (bez ogona) : 1,8-2,5m. Długość ogona :7-10 cm.
Wysokość w kłębie:do1,4 m. Prędkość : do 60km/h Jego sierść jest gruba i nie przenika przez nią ani woda, ani mróz. Ma szerokie kopyta więc nie zapada się w śniegu. Żywi się trawą, mchem i porostami. Gdy czują się zagrożone formują krąg z głowami zwróconymi na zewnątrz, a w środku są młode. Wrogiem piżmowołów są wilki.

9 Narwal To gatunek walenia. Gdy się rodzi mierzy około 1,5 m
Gdy są dojrzałe samice mierzą ok. 3,4m; samce –ok 3,9m Ma spiralnie skręcony cios wyrastający z górnej szczęki. Może dorastać on nawet do 3 m długości. Służy mu do rozbijania pokrywy lodowej. Żywi się rybami. Eskimosi polują jeszcze na te zwierzęta - nie tylko dla ciosów, ale przede wszystkim dla jadalnej skóry, bogatej w składniki odżywcze.

10 Foka wąsata Zwierze samotnicze ,niekiedy żyjące w grupach .
Potrafi nurkować dość głęboko dochodząc do głębokości 70m. Odżywia się rybami , skorupiakami , małżami i tp.

11 Morsy Mors ma ciężkie ciało osiągające długość od 2,5 do 4,2m, osłonięte grubą na3,5cm niemal nogą(słabo owłosioną) pofałdowaną skórą. Masa ciała mieści się w przedziale od kg. Samce są większe od samic.

12 Asia Boratyńska

13 Sowa śnieżna Sowa śnieżna ma długość ciała 53 – 66cm.
Rozpiętość skrzydeł cm. Masa ciała wynosi 1,1 -2kg. Gniazdo na ziemi, w płytkim zagłębieniu. Czasami poluje na ryby. Samica składa 3-9 białych jaj i wysiaduje 32 dni.

14 edredon Edredon ma długość ciała ok. 50 – 71cm.
Rozpiętość skrzydeł ok. 110cm. Waga ok. 1,2 -2,2 kg. Żywi się zwierzętami wodnymi głównie skorupiakami i mięczakami. Nurkuje na głębokość 10 metrów.

15 Julia Witkowska

16 Białuch Białuch to ssak jego długość osiąga 4,1-5,5m. Waży od 0,4-1,5 ton. Żywi się mniejszymi od siebie rybami, mieczakami. Nazwa białuch pochodzi od „wielorybów tróp” Białuchy mają lepsze zdolności od delfinów.

17 Lis polarny Lisy polarne te można spotkać nad morzem, w dolinach, jak i wysoko w górach. Są to zwierzęta terytorialne. Najczęściej występuje w ubarwieniu śnieżno białym lub czarnym. Żywią się pisklętami, małymi ssakami, jajami, rybami i padliną.

18 Renifer grenlandzki Długość ciała samicy renifera wynosi około cm , a masa ciała od 60do170kg. Wysokość w barkach u samicy dochodzi do 130cm. Wyjątkowo gęsta sierść chroni przed mrozem. Renifer zjada trawy, jagody i chrobotki.

19 Damian Banak

20 Wilk polarny Wilk polarny (Canis Lupus Arctos) jeden z największych podgatunków wilka. Charakteryzuje się grubą białą sierścią i to jest jego główna cecha. W ramach wilka arktycznego oprócz formy typowej wyróżnia się jeszcze wilka Banksa i wilka z wyspy Baffina. Długość od 100 do 150 cm. Masa ciała od 80 do 90 cm Okres życia 10 – 12 lat. Ciąża 61 – 63 dni ok 4 – 6 potomków.

21 Zając polarny. Zając polarny (Lepus Arcticus )
Gatunek ssaka z rodziny zajęcy. Występuje w strefie Tundry i Tajgi. Wraz ze zmianą pory roku , przystosowują się do środowiska Przy pierwszych śniegach zmienia futro na białe. Długość ciała od 40 – 55 cm. Żywi się głównie jagodami i trawą.

22 Foka rodzina drapieżnych ssaków morskich zaliczana do płetwonogich obejmująca około 19 – 20 gatunków. Foka(phocidae) – rodzina drapieżnych ssaków morskich zaliczana do płetwonogich (Pinnipedia), obejmująca około 19 – 20 gatunków. 22

23 Mors (koń morski)-duży gatunek drapieżnego ssaka morskiego , jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel dawniej licznej w gatunki morsa. Mors (koń morski)-duży gatunek drapieżnego ssaka morskiego , jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel dawniej licznej w gatunki morsa. 23

24 Wieloryb grenlandzki ma około 20 m długości.
Żywi się drobnymi skorupiakami planktonowymi, które odcedza z morskiej wody za pomocą potężnych płatów fiszbinu. Matka rodzi jedno młode lub bliźnięta. Karmi je mlekiem przez rok.

25 Ciekawostki o zwierzętach pisaliśmy ze ston : www. grenlandia. pl www
Ciekawostki o zwierzętach pisaliśmy ze ston :

26 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Zwierzęta żyjące na Grenlandii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google