Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby układu pokarmowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby układu pokarmowego"— Zapis prezentacji:

1 Choroby układu pokarmowego
Autor prezentacji: Maciej Szymanowicz 1g

2 Biegunka Przyczyny wystąpienia biegunki: zakażenie bakteryjne
Biegunka jest związana z zaburzeniem funkcji jelit. Z tym stanem chorobowym mamy do czynienia gdy wydalany kał składa się głównie z wody, a luźne wypróżnienia następują minimum dwa lub trzy razy dziennie. Pamiętać należy, że biegunka może okazać się niebezpieczna, zwłaszcza dla niemowląt i osób starszych, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Przyczyny wystąpienia biegunki: zakażenie bakteryjne zakażenie pasożytnicze zakażenie wirusowe Pojawienie się tego stanu chorobowego związane jest często z uczuleniem lub nietolerancją organizmu na niektóre składniki pożywienia.

3 Glistnica (askarioza, robacznica)
Choroba pasożytnicza człowieka wywoływana przez glisty- pasożyty jelita cienkiego. Żywiciel pośredni – organizm, gdzie pasożyt ma postać larwalną. Żywiciel ostateczny – organizm, gdzie powstaje i rozmnaża się forma dorosła pasożyta Masowe inwazje pasożytów i powikłania powodują do zgonów rocznie na całym świecie. Szacuje się, że około 1 miliard ludzi jest zarażonych tym pasożytem. Najczęściej z zarażeniem można spotkać się w krajach z problemami z kanalizacją (Azja, Afryka). W Europie i w Polsce glistnicę stwierdza się w bardzo rzadkich przypadkach.

4 Owsica (enterobioza) To pasożytnicza choroba spowodowana przez nicienia - owsika ludzkiego występująca tylko u ludzi i przenoszona drogą pokarmową lub wziewną. Owsica jest bardzo rozpowszechniona na świecie, szacuje się nawet ponad miliard przypadków zarażenia w ciągu roku. Zarazić się można poprzez połknięcie lub wdychanie jaj. Dorośli ludzie, ze względu na większą odporność, są mniej podatni na zarażenia. Jajeczka owsika ludzkiego Owsik ludzki

5 Tasiemiec nieuzbrojony
Wewnętrznie pasożytujący płaziniec, pasożyt człowieka i bydła rogatego. Rozmnaża się wyłącznie u człowieka, który jest jego żywicielem ostatecznym. Spotykany jest w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, a także na Filipinach, w Ameryce Centralnej i w Ameryce Południowej. Zagnieżdża się w jelicie cienkim człowieka. Osiąga od 4 do 15 m długości i 8-10 mm średnicy. Wyposażony jest w 4 przyssawki na główce, dzięki którym przyczepia się do ściany jelita. Tasiemiec nieuzbrojony wywołuje chorobę zwaną tasiemczycą lub teniozą, która objawia się ogólnym osłabieniem, utratą apetytu lub napadami wilczego głodu, chudnięciem lub nadwagą, nudnościami i biegunkami, a czasami zaparciami. Żywiciel pośredni – organizm, gdzie pasożyt ma postać larwalną. Żywiciel ostateczny – organizm, gdzie powstaje i rozmnaża się forma dorosła pasożyta.

6 Tasiemiec uzbrojony (soliter)
pasożyt przewodu pokarmowego człowieka i innych kręgowców oprócz przyssawek posiada haczyki, za pomocą których przyczepia się do ścian jelita cienkiego wywołuje chorobę nazywaną wągrzycą lub cysticerkozą ( jej objawy to między innymi: anemia, awitaminoza, ogólne osłabienie i bóle brzucha). Żywiciel pośredni – organizm, gdzie pasożyt ma postać larwalną. Żywiciel ostateczny – organizm, gdzie powstaje i rozmnaża się forma dorosła pasożyta.

7 Zgaga pieczenie występujące za mostkiem, pojawia się zwykle po posiłku. Może być jednym z objawów innych stanów chorobowych struktur i układów znajdujących się w klatce piersiowej i jamie brzusznej, między innymi: serca, osierdzia, płuc, opłucnej, przepony, przełyku, żołądka, trzustki, wątroby jelit

8 Wymioty Przyczyną wymiotów jest najczęściej obciążenie żołądka nadmiarem treści pokarmowej. Są one niekiedy wyrazem reakcji odruchowej w chorobach dwunastnicy, dróg żółciowych i trzustki oraz w niektórych chorobach chirurgicznych jamy brzusznej jak: ostre zapalenie wyrostka robaczkowego niedrożność przewodu pokarmowego zapalenie otrzewnej.

9 Literatura ki_ludzkie_owsik_owsica_uklad_pokarmowy_pasozyt.jpg content/uploads/2009/05/taenia_saginata_tasiemiec_nieuzbrojony1.gif QCP b_tapeworm1.jpg

10 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Choroby układu pokarmowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google