Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Gabriela Łeptuch

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Gabriela Łeptuch"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Gabriela Łeptuch
SKÓRA Wykonała: Gabriela Łeptuch

2 CECHY SKÓRY Skóra pokrywa całą powierzchnię ciała człowieka. Jest organem, który chroni organizm, stanowi bariery między organizmem a środowiskiem zewnętrznym. U dorosłego waga skóry waha się od 3,5 do 4,5 kg, co wynosi około 6% masy ciała. Zdrowa skóra ma powierzchnię gładką i matową. Jednak idealnie równa powierzchnia, to złudzenie, które dodatkowo podkreśla napięcie skóry. W rzeczywistości jednak skóra oglądana pod mikroskopem jest cała poprzecinana drobnymi bruzdkami tworzącymi pola przypominające nieregularną szachownicę.

3 BUDOWA SKÓRY

4 Skóra ma budowę warstwową. W jej skład wchodzą:
BUDOWA SKÓRY Skóra ma budowę warstwową. W jej skład wchodzą: NASKÓREK SKÓRA WŁAŚCIWA TKANKA PODSKÓRNA

5 NASKÓREK Jest to zewnętrzną warstwa skóry. Naskórek tworzą cztery warstwy: rogowa, jasna, ziarnista, kolczysta, podstawna. Najgłębiej położone warstwy: podstawna i kolczysta, to tzw. Naskórek żywy, miejsce rozmnażania się komórek. Młode komórki znajdują się niżej, starsze przesuwają ku górze. W naskórku znajdują się również melanocyty.

6 Budowa Naskórka

7 SKÓRA WŁAŚCIWA Znajduje się ona pod naskórkiem. Zbudowana jest z tkanki łącznej, która zawiera włókna kolagenowe i sprężyste. Dzięki nim skóra jest odporna i elastyczna. W skórze właściwej znajdują się zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne i chłonne, gruczoły potowe i łojowe oraz mieszki włosowe.

8 BUDOWA SKÓRY WŁAŚCIWEJ

9 TKANKA PODSKÓRNA Zbudowana jest przede wszystkim z komórek tłuszczowych różnej wielkości zgrupowanych w tzw. zraziki tłuszczu. Ponadto znajdują się tu naczynia krwionośne i chłonne oraz włókna nerwowe. Pełni funkcje podporowe i chroni narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi. Stanowi jednocześnie magazyn energetyczny organizmu. Tkanka podskórna ma różną grubość w poszczególnych okolicach ciała, a w niektórych nie występuje w ogóle – np. na powiekach.

10 TKANKA PODSKÓRNA

11 NARZĄDY POMOCNICZE WŁOSY PAZNOKCIE GRUCZOŁY: ŁOJOWE, POTOWE, MLEKOWE

12 FUNKCJE SKÓRY

13 KERATYNIZACJA Proces keratynizacji to przekształcanie się komórek żywych w martwe. Jeden pełny cykl trwa dni. U ludzi jest to proces ciągły, odbywający się każdego dnia. Komórki złuszczonego naskórka otaczają nas w postaci niewidocznej chmury „pyłu”, który osiada na ubraniu, włosach, na tym czego dotykamy.

14 KOLORY SKÓRY CZŁOWIEKA: BIAŁA, ŻÓŁTA, CZARNA.
Barwnik skóry, to melanina. Wytwarzana przez komórki barwnikowe- melanocyty, które umieszone są w warstwie podstawnej skóry. Im więcej barwnika tym skóra jest ciemniejsza.

15 ODCIENIE KOLORU SKÓRY

16 HIGIENA SKÓRY Celem higieny skóry jest utrzymanie skóry w stanie zdrowia, dzięki jej oczyszczeniu i pielęgnacji. Podstawową czynnością jest mycie ciała. Cale ciało należy myć codziennie. Zasadniczymi metodami mycia są natrysk i kąpiel. Ze względu na skórę najzdrowszy jest natrysk, ponieważ bieżąca woda usuwa wszelkie zanieczyszczenia, nie niszcząc barier ochronnych skóry. W oczyszczaniu skóry pomaga masaż myjką, która usuwa się łuszczące komórki naskórka. Skóra, oprócz higienicznych zabiegów oczyszczania, wymaga też właściwej pielęgnacji, odżywiania, regeneracji, nawilżania oraz właściwej diety. Zdrowa i wypielęgnowana skóra jest nie tylko atrybutem urody, ale także barierą ochronną dla organizmu przed szkodliwymi czynnikami otoczenia.

17 Czy wiesz, że..? Linie papilarne na opuszkach palców są rzędami charakterystycznych i niepowtarzalnych wzorów wyniosłości skóry właściwej - tak zwanych brodawek skórnych. Stałość linii papilarnych wykorzystuje się w kryminalistyce, a także w medycynie – do rozpoznania niektórych chorób, np. zespołu Downa. Badaniem i porównywaniem linii papilarnych dla celów policyjnych zajmuje się daktyloskopia.

18 KONIEC .


Pobierz ppt "Wykonała: Gabriela Łeptuch"

Podobne prezentacje


Reklamy Google