Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

  OK konspekt z biologii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "  OK konspekt z biologii."— Zapis prezentacji:

1 OK konspekt z biologii

2 Poproś uczniów o podanie nazwy narządów występujących w ich ciele
Poproś uczniów o podanie nazwy narządów występujących w ich ciele. Powiedz im, żeby wskazali te, które mają w sobie mięśnie. Podsumuj ich wypowiedzi, nawiąż do tematu lekcji. Wyświetl temat lekcji na slajdzie.

3 Temat : Jaki jest związek budowy mięśni z ich pracą/ funkcją?
Odczytaj temat lub poproś o to uczniów. Poproś uczniów o zapisanie tematu lekcji do zeszytu.

4 Cele lekcji : • Poznacie rodzaje mięśni i dowiecie się do czego one służą, • Będziecie widzieli gdzie one znajdują się w naszym organizmie • Zrozumiecie, co sprawia, że mięśnie mogą kurczyć się i rozluźniać Eksponuj cele na tablicy lub podaj do zeszytu ( uczniowie zapisują). Sprawdź za pomocą świateł ( kciuków) czy cele są zrozumiałe. Jeżeli ktoś sygnalizuje, że nie są zrozumiałe poproś, by zadał pytanie. Poproś innego ucznia, aby odpowiedział na to pytanie.

5 NACOBEZU: • Podaję nazwy trzech rodzajów tkanek mięśniowych • Wymieniam co najmniej dwie cechy budowy każdej tkanki mięśniowej • Podaję funkcję tkanki mięśniowej • Wskazuję związek budowy z rolą tkanki mięśniowej, które umożliwiają jej wykonanie skurczu

6 Zadanie w parach. Na podstawie tekstu zrób schemat ( mapę mentalną) podziału tkanek.
NACOBEZU do zadania 1.: Czy podałeś nazwy tkanek Czy wymieniłeś co najmniej dwie cechy budowy Czy wymieniłeś dwie cechy skurczu Czy podałeś funkcje Czy wymieniłeś co najmniej jeden narząd w którym występuje dana tkanka Czy schemat jest czytelny, żeby inny uczeń mógł z niego skorzystać Rozdaj uczniom materiały ( bądź poproś o skorzystanie z podręcznika ). Zorganizuj pracę w parach. Zwróć uwagę na NACOBEZU. Podaj czas 15 minut na wykonanie zadania.

7 Tkanka mięśniowa gładka
Ocena koleżeńska. Tkanka mięśniowa gładka wrzecionowate włókna, zwężające się na obu końcach dzięki takiej budowie włókien mogą one zmieniać swoją średnicę jedno jądro w środkowej części komórki kurczy się powoli męczy się powoli skurcz nie zależy od woli organizmu Poproś uczniów aby wymienili się w parach. Poleć aby zrobili ocenę koleżeńską korzystając z informacji pokazanej na slajdzie. Jeżeli uczniowie zadają pytanie poproś o odpowiedź innego ucznia.

8 Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa
wydłużone cylindryczne włókna w poprzeczne prążki w komórkach znajdują się dwa rodzaje białek kurczliwych ułożonych na przemian ( pod mikroskopem widoczne jako prążki) liczne jądra przy powierzchni komórki kurczy się szybko męczy się szybko skurcz zależy od woli organizmu

9 Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca
wydłużone rozgałęzione włókna w poprzeczne prążki, które łączą się ze sobą, tworząc przestrzenną sieć jedno lub dwa jądra w środkowej części komórki kurczy się szybko odporna na zmęczenie skurcze nie zależą od woli organizmu

10 Punkt kontrolny 1: Zadanie pierwsze Dopasuj do rysunku tkanki jej nazwę.
B A C Poproś uczniów, żeby wykonali zadanie. Wybierz uczniów, którzy udzielą prawidłową odpowiedź. Pochwal ich za dobrze wykonane zadanie.

11 Odpowiedzi do puntu kontrolnego 1
A .Tkanka mięśniowa gładka B. Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa C. Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca

12 Punkt kontrolny 2: Spośród podanych zestawów narządów wybierz te które mają tylko mięśnie gładkie.
Zestaw I Zestaw II Zestaw III Żołądek Nerki Żyły Wątroba Żołądek Tętnice Serce Tętnice Pęcherz moczowy Pęcherz moczowy Mózg Żołądek Poproś aby rozwiązali zadanie i wskaż ucznia, który przedstawi rozwiązanie.

13 Odpowiedzi do puntu kontrolnego 2
Zestaw III Żyły Tętnice Pęcherz moczowy Żołądek Pokaż prawidłową odpowiedź.

14 Praca domowa . Przeczytaj opisy i uzupełnij zdania wpisując odpowiednie nazwy tkanek.
Tkanka ta jest odporna na zmęczenie. Jej skurcze nie zależą od woli organizmu. Składa się z rozgałęzionych komórek tworzących przestrzenną sieć. Ten opis dotyczy tkanki…………………………………... Tkanka ta wchodzi w skład wielu narządów, zbudowana jest z komórek wrzecionowatego kształtu . Ich powolne skurcze umożliwiają przesuwanie pokarmu w przewodzie pokarmowym. Ten opis dotyczy tkanki ……………………………………. W włóknach tej tkanki wyróżniamy dwa rodzaje białek ułożonych na przemian, widoczne pod mikroskopem w postaci poprzecznych prążków . Kurczy się zależnie od woli organizmu. Buduje mięśnie kończyn. Ten opis dotyczy tkanki…………………………………….. Krótko podsumuj pracę na lekcji. Podaj uczniom pracę domową (można w postaci wcześniej przygotowanych kartek z treścią zadania).

15 Dziękujemy za wspólną pracę !!!


Pobierz ppt "  OK konspekt z biologii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google