Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowo się odżywiamy Opracowała: Klasa 0.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowo się odżywiamy Opracowała: Klasa 0."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowo się odżywiamy Opracowała: Klasa 0

2 Odżywianie Odżywianie - czynności konieczna do przeżycia, wykonywana przez organizmy żywe. Polega na pobieraniu i odpowiedniej przeróbce substancji służących do budowy, odtwarzania zużytych elementów ciała, uwalnianiu energii i regulacji pracy organizmu . Składniki odżywcze: to witaminy, cukry, tłuszcze, białka. Są one potrzebne po to, aby dostarczać organizmowi potrzebne składniki, potrzebne do wytwarzania energii . Witaminy, tłuszcze, błonnik, i białka mają wpływ na utrzymywanie prawidłowego stanu zdrowia .

3 Zasady zdrowego trybu życia

4 Piramida żywieniowa

5 Witaminy Zapewniają prawidłowy przebieg procesów życiowych . Zbyt mała ilość to Hipowitaminoza, a zbyt mała to Hiperwitaminoza . Całkowity brak jakieś witaminy to awitaminoza .

6 Białka Są składnikiem budulcowym każdej komórki. Pełnią funkcje regulacyjne i obronne. Każdy organizm ma własny zestaw białek. 

7 Cukry Stanowią jeden z najważniejszych składników odżywczych (obok białek i tłuszczów) dostarczających organizmowi energii. Nie ma wątpliwości, że są niezbędnym elementem składowym diety każdego człowieka, ponieważ obok roli energetycznej, pełnią wiele innych istotnych funkcji w ustroju.

8 Tłuszcze Dzielimy je na takie, które pochodzą od zwierząt, np. masło, tran i od roślin, np. olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek. Dużo tłuszczu zawierają również orzechy.

9 Aktywność fizyczna Aby być zdrowym trzeba dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu i uprawiać sporty.

10 Koniec


Pobierz ppt "Zdrowo się odżywiamy Opracowała: Klasa 0."

Podobne prezentacje


Reklamy Google