Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO CZYTA KSIĄZKI ZYJE PODWÓJNIE II Wojewódzka Konferencja Dla Nauczycieli Bibliotekarzy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO CZYTA KSIĄZKI ZYJE PODWÓJNIE II Wojewódzka Konferencja Dla Nauczycieli Bibliotekarzy."— Zapis prezentacji:

1 KTO CZYTA KSIĄZKI ZYJE PODWÓJNIE II Wojewódzka Konferencja Dla Nauczycieli Bibliotekarzy

2 WYPOŻYCZALNIA Wybierając się do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie zwróć uwagę na to, że wypożyczalnia i czytelnia znajdują się w innych miejscach..

3 Wypożyczalnia - lokalizacja Jeśli chcesz wypożyczyć do domu książkę, film, audiobook powinieneś przyjść do wypożyczalni, która mieści się przy ulicy Gałęzowskiego 4.

4 Kontakt z wypożyczalnią Wypożyczalnia Książek i Zbiorów Audiowizualnych PBW Rzeszów 35-074 Rzeszów, ul. Gałęzowskiego 4 tel. (17) 862-04-73 GG: 6328362 Formularz Zapytaj bibliotekarza - adresat: Wypożyczalnia Wypożyczalnia Książek tel. (17) 862-04-73 e-mail: wyprz@pbw.org.plwyprz@pbw.org.pl Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych tel. (17) 862-04-73 wewn. 31 e-mail: wypaudrz@pbw.org.plwypaudrz@pbw.org.pl Wypożyczenia Międzybiblioteczne e-mail: wypmbrz@pbw.org.plwypmbrz@pbw.org.pl

5 Pracownicy wypożyczalni Kierownik wypożyczalni Jolanta Krzosa: Jolanta.Krzosa@pbw.org.plJolanta.Krzosa@pbw.org.pl Pracownicy wypożyczalni Bożena Luty: Bożena.Luty@pbw.org.plBożena.Luty@pbw.org.pl Dorota Lichota: Dorota.Lichota@pbw.org.plDorota.Lichota@pbw.org.pl Jolanta Nizicka: Jolanta.Nizicka@pbw.org.plJolanta.Nizicka@pbw.org.pl Małgorzata Mika-Zarębska: Małgorzata.Mika@pbw.org.plMałgorzata.Mika@pbw.org.pl Małgorzata Smulska: Małgorzata.Smulska@.pbw.org.plMałgorzata.Smulska@.pbw.org.pl

6 Wypożyczalnia Książek - katalogi

7 Przeglądanie zasobów Jako anonim przeglądasz zarówno naszą stronę internetową, jak i zasoby katalogów online (OPAC, BIBLIOGRAFIA, IBUK) Podczas szukania pozycji, których autor lub tytuł jest znany nie ma problemów. W poszukiwaniach na temat – problemy mogą się pojawić. Zawsze w takim wypadku możesz liczyć na pomoc bibliotekarza. Nie zawsze jednak możesz do biblioteki przyjść, dlatego zamieściliśmy w Przewodniku > ABC korzystaniaPrzewodniku > ABC korzystania

8 Zapisanie się do biblioteki Zapisać się do biblioteki możesz w którymś z działów udostępniania w Rzeszowie (czytelnia, wypożyczalnia) i każdej filii. Zamawiać, przedłużać termin ważności (prolongować), rezerwować i wypożyczać możesz tylko po zapisaniu się do biblioteki (otrzymaniu loginu i wprowadzeniu swojego hasła). Rejestracja przez OPAC WWW nie daje od razu możliwości zamawiania. By było to możliwe należy zgłosić się do biblioteki, dokonać weryfikacji danych, odebrać kartę biblioteczną wraz z numerem i hasłem do pierwszego logowania.

9 Karta biblioteczna Karta biblioteczna wydana przy zapisie upoważnia do korzystania ze wszystkich bibliotek sieci Podkarpackich Bibliotek PedagogicznychPodkarpackich Bibliotek Pedagogicznych Biblioteki w Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie, Tarnobrzegu wraz z filiami to 21 placówek. Posiadają wspólny katalog OPAC, bazy bibliograficzne i IBUK. Jeśli już posiadasz taką kartę biblioteczną koniecznie to zgłoś, przychodząc do innej biblioteki sieci. Ewentualna rejestracja, lub tylko aktywacja konta umożliwi Ci posługiwanie się jedną kartą, a nawet jednym hasłem we wszystkich placówkach sieci, z których zechcesz korzystać (limity wypożyczeń w każdej z nich – są oddzielne)

10 Najważniejsze informacje dla czytelników wypożyczalni Kto może korzystać z usług Biblioteki? Prawo do korzystania z Biblioteki mają wszyscy zainteresowani zbiorami Biblioteki, w szczególności: nauczyciele; studenci zamieszkujący na terenie województwa podkarpackiego, studiujący na uczelniach całego kraju; studenci studiujący na uczelniach znajdujących się na ternie województwa podkarpackiego; uczniowie. Korzystanie ze zbiorów Biblioteki jest bezpłatne, z wyjątkiem opłat określonych w załączniku nr 2 do Regulaminu. Jak się zapisać do Biblioteki? Przy zapisie Czytelnik powinien okazać dowód tożsamości, studenci i uczniowie dodatkowo - legitymację.

11 Najważniejsze informacje dla czytelników wypożyczalni Ile książek można mieć na koncie? Nauczyciele i studenci do 15 egzemplarzy Pozostali czytelnicy do 10 egzemplarzy Na jaki okres można wypożyczać materiały biblioteczne? Książki wypożycza się na okres 30 dni z możliwością prolongaty terminu zwrotu, pod warunkiem, że wypożyczone egzemplarze nie zostały zarezerwowane przez innego użytkownika. Dokumenty audiowizualne wypożycza się: na okres 7 dni - filmy, dokumenty elektroniczne; na okres 14 dni - kasety dźwiękowe CD; na okres 30 dni - materiały językowe, z możliwością prolongaty terminu zwrotu, pod warunkiem, że wypożyczone egzemplarze nie zostały zarezerwowane przez innego użytkownika. Prolongaty terminu zwrotu można dokonać samodzielnie poprzez konto czytelnika, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.

12 Wypożyczalnia – zamawianie/wybór Zamówić, czy wybrać coś ze zbiorów wypożyczalni możesz: korzystając z katalogu elektronicznego, posługując się katalogami kartkowymi, pewne materiały bezpośrednio z regału. Uwagi: Bez względu na sposób wyboru/zamówienia rejestracja wypożyczenia jest zawsze elektroniczna, po to by status dokumentu był aktualny. Zapisując się do biblioteki zostajesz dokładnie poinformowany o sposobach korzystania ze wszystkich naszych zasobów/baz oraz w razie potrzeby podpowiadamy jak wykorzystać zewnętrzne e–źródła.

13 Zamawianie online Najlepiej loguj się do katalogu online (OPAC WWW) ze strony biblioteki.strony biblioteki. Istnieje większa szansa, że nie przeoczysz istotnych dla siebie informacji, np. o zmianach godzin otwarcia biblioteki. Wysłane zamówienia (wydruk rewersu) pozwala nam odszukać książkę w magazynie/na półce. O tym jak posługiwać się tym katalogiem i innymi bazami danych w Przewodniku > ABC korzystaniaPrzewodniku > ABC korzystania

14 Zamawianie online Zamawianie przez system - wysłanie zamówienia drogą elektroniczną to w żadnym wypadku stawianie warunków, czy utrudnianie. To gwarancja, że pozycja, która Cię interesuje i ma status: „dostępna”, w chwili gdy np. w domu przeglądasz katalog online, nie zostanie wypożyczona zanim Ty do biblioteki dotrzesz. Wysyłasz rewers i książka czeka na Ciebie. Zamówienie jest ważne przez 3 dni (nie liczą się dni, w których biblioteka nie jest dla czytelników dostępna)

15 Zamawianie online Zamówić w ten sposób możesz też w wypożyczalni, w której jest 7 stanowisk dla czytelników. Nie czekasz długo! Już w chwilę po wysłaniu zamówienia możesz odebrać książki podpisując rewers.

16 Wyszukiwanie w katalogach kartkowych O zasadach posługiwania się katalogami kartkowymi w: O bibliotece >KatalogiO bibliotece >Katalogi Katalog komputerowy PBW w Rzeszowie jest cały czas tworzony. Pełnych opisów nie posiada jeszcze znaczna część księgozbioru chronionego, podręczników szkolnych i programów nauczania oraz książek w językach obcych. Te pozycje możesz odnaleźć posługując się katalogami kartkowymi. Aktualny status tych dokumentów sprawdzisz jednak dopiero w katalogu komputerowym poprzez Wyszukiwanie szybkie. Musisz wówczas wybrać: Wyszukiwanie szybkie > indeks: Wyszukiwanie wg inwentarza > warunek wyszukiwania: Ks lub B > wpisać w puste pole numer z karty katalogowej. Najlepiej poproś wówczas o pomoc bibliotekarza!

17 Wyszukiwanie przy pomocy katalogów kartkowych Jeśli wolisz posługiwać się katalogiem kartkowym musisz wiedzieć, że: opisy katalogowe książek wydawanych od 2008 roku znajdują się już tylko w katalogu komputerowym, pozycje wyszukane za pomocą katalogu kartkowego mogły zostać już ubytkowane, aktualny status książki ustalisz poprzez katalog online >Wyszukiwanie szybkie Pomoże Ci w tym bibliotekarz.

18 Wolny dostęp w Wypożyczalni Książek W Wypożyczalni Książek na regałach z wolnym dostępem: nowości z beletrystyki dla dorosłych oraz dla dzieci, biografie, pamiętniki wspomnienia. Przy takim sposobie wyboru, po rejestracji wypożyczenia zamiast rewersu podpsujesz potwierdzenie odbioru.

19 Wypożyczalnia audiowizualna Zbiory audiowizualne pogrupowano w następujący sposób: Psychologia, pedagogika, dydaktyka Audiobooki Muzyka Filmoteka popularno-naukowa Filmoteka dziecięca i młodzieżowa Polska sztuka filmowa Międzynarodowa sztuka filmowa W poszukiwaniach zawsze możesz liczyć na pomoc czy podpowiedź bibliotekarza.

20 Wypożyczalnia audiowizualna

21 Wypożyczalnia audiowizualna zaprasza Czytaj dzieciom – one naprawdę słuchają.

22 Wolny dostęp – wypożyczalnia audiowizualna Z bogatej oferty filmów, audiobooków i innych dokumentów audiowizualnych możesz wybierać i zamawiać poprzez katalog online, albo bezpośrednio z półek.

23 IBUK (e - czytelnia) Nie ma w zbiorach biblioteki książki w wersji papierowej, albo jest aktualnie wypożyczona? Może znajdziesz ją w naszej e - czytelni IBUK! Wybierając tytuły do tej czytelni staramy się, by znalazły się tam pozycje z najbardziej poszukiwanych dziedzin. W wypożyczalni w Rzeszowie, tak jak w każdym dziale udostępniania biblioteki jako nasz czytelnik możesz otrzymać kod dostępu i korzystać z wykupionych publikacji, przez całą dobę z każdego miejsca, z każdego urządzenia z dostępem do Internetu.

24 IBUK (e –czytelnia) Aby korzystać z e- czytelni powinieneś: posiadać dostęp do Internetu, używać jednej z zalecanych przeglądarek, tj.: aktualnej wersji Mozilla Firefox, Google Chrome, IE v.10, zarejestrować się na: http://libra.ibuk.pl/ zalogować się za pomocą pobranego z biblioteki kodu aktywacyjnego.

25 Nasza półka bookrossingowa W 2012 roku PBW przystąpiła do akcji BOOKCROSSING, której celem jest popularyzacja czytelnictwa poprzez zostawianie książek w miejscach publicznych, po to, by trafiały do jak największej liczby czytelników, a po przeczytaniu były przekazywane dalej. Na naszych półkach znajdują się książki z różnych dziedzin: literatura piękna, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży, książki historyczne, biografie, poradniki, przewodniki oraz z psychologii, filozofii, socjologii. Każdy znajdzie coś dla siebie. Co roku, w czerwcu obchodzimy również Ogólnopolskie Święto Wolnej Książki. Staramy się, żeby w tym dniu na naszej półce pojawiło się jeszcze więcej interesujących tytułów.

26 Propozycje zakupu od czytelników/dezyderaty Jeśli brak w naszej bibliotece tytułów, których poszukujesz możesz: wpisać swoje propozycje do specjalnej teczki w wypożyczalni, wysłać drogą elektroniczną poprzez formularz Zaproponuj do zbiorów zgłosić swoją propozycję bibliotekarzowi, zaproponować tytuł do e-czytelni IBUK. Dzięki temu możesz mieć wpływ na zasobność zbiorów biblioteki. Z góry dziękujemy za współpracę !

27 Edukacja czytelników w wypożyczalni Stawiamy przede wszystkim na indywidualną pracę z każdym zapisującym się, każdym potrzebującym pomocy użytkownikiem. Prowadzimy warsztaty z wyszukiwania informacji (w środy, w małych grupach). Tematy i scenariusze wszystkich proponowanych przez wypożyczalnię zajęć edukacyjnych znajdziesz w zakładce: Wspomaganie szkół > Dla nauczycieli > Oferta edukacyjna.

28 Wystawy Wystawy często się w wypożyczalni zmieniają. Przypominają o ważnych wydarzeniach i ludziach. Promują nasze zbiory, czytelnictwo i czytanie. Niekiedy wzbudzają kontrowersje…

29 Warsztaty, konkursy, spotkania… O tym co organizujemy, współorganizujemy czy w czym uczestniczymy możesz dowiedzieć się czytając zapowiedzi i relacje z tych wydarzeń w Aktualnościach na naszej stronie www oraz wpisy na bibliotecznym Facebook-u.

30 Konkursy, spotkania, warsztaty… Zawsze towarzyszą im plakaty, dyplomy… …zakładki, podziękowania.

31 Cykliczne pre-lekcje Śmiechu warte … Pre-lekcje o Fredrze i jego „Zemście

32 Cyklicznie: Starsi – młodszym Starsi – młodszym. Bliżej Korczaka Spotkajmy się w bibliotece. Starsi – młodszym w Roku Juliana Tuwima

33 Spotkania autorskie Spotkanie z Ewą BieniaszCykl potkań ze Stanisławą Bełch

34 Warsztaty plastyczne Dekoracje zimowe w bibliotece … z kartek wycofanych ze zbiorów książek … …powstają niebanalne ozdoby choinkowe.

35 Wychodzimy na zewnątrz - Letnia Czytelnia nad Wisłokiem Letnia Czytelnia nad Wisłokiem to nasza plenerowa forma Bookcrossingu. Powstała w 2013 roku w ramach kampanii „Gazety Wyborczej” pod hasłem Bulwary zróbmy je porządnie. Do Letniej Czytelni może przyjść każdy, usiąść i poczytać książkę na miejscu lub zabrać ją ze sobą. Nie ma w niej żadnych formalności i opłat. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa. Chcemy także podkreślić, że warto spędzać czas z książką, a czytać można wszędzie…

36 Wychodzimy na zewnątrz - Letnia Czytelnia nad Wisłokiem

37 Wychodzimy na zewnątrz - Paniaga O kilku już lat, 3 maja „ustawiamy swoje stanowisko” i włączamy się aktywnie w obchody Święta Paniagi (dawnej ulicy Pańskiej, czyli dzisiejszej 3-go Maja). Bibliotekarki zaopatrzone w zakładki, kartki, foldery jednym uświadamiają, innym przypominają że jest taka biblioteka w naszym mieście…

38 … na Paniagę zabieramy …

39 Zakładki Zakładki to pomysłowo i ładnie zilustrowane teksty z naszymi danymi kontaktowymi. Są znakiem rozpoznawczym wypożyczalni. Pojawiają się wciąż nowe wzory zakładek, z różnych okazji i na różne pory roku. Możesz je sobie wziąć i używać przy czytaniu książek nie tylko z naszej biblioteki.

40 Zbiórki W wypożyczalni w Rzeszowie od kilku lat prowadzimy zbiórki: książek (staramy znaleźć takich, którym mogą się jeszcze przydać) oraz zakrętek (to tak niewiele, a pomaga)

41 Nasze serwisy informacyjne na stronie www Wypożyczalnia prowadzi serwisy: MaturaMatura (szukaj w: Wspomaganie szkół > Dla uczniów) Dla studentów Regionalia Regionalia (szukaj w: Polecamy) Zestawienia bibliograficzneZestawienia bibliograficzne, prezentacje i wystawy zamieszczamyprezentacje i wystawy w zakładce: Polecamy Podpowiedzi jak korzystać z zasobów zamieściliśmy w: Przewodniku > ABC korzystaniaPrzewodniku > ABC korzystania

42 Co robić by nie płacić kar i jak postępować, gdy kara się zdarzy? Zapoznaj się z regulaminem i przestrzegaj go! (zrobiliśmy wiele by regulamin był przyjazny dla użytkowników). Możesz podać swój adres mailowy, otrzymywać przypomnienia i sam przedłużać termin wypożyczenia. Możesz poprosić o prolongatę (przez e- mail, gg, tel., podczas wizyty w wypożyczalni). Jeśli zdarzy Ci się zgubić, czy przetrzymać dokument to, o tym jak wówczas postępować w Przewodniku >Do dłużnikówPrzewodniku >Do dłużników

43 Zapraszamy do Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

44 PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁA Jolanta Krzosa


Pobierz ppt "KTO CZYTA KSIĄZKI ZYJE PODWÓJNIE II Wojewódzka Konferencja Dla Nauczycieli Bibliotekarzy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google