Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kampania edukacyjna Krucha wyobraźnia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kampania edukacyjna Krucha wyobraźnia"— Zapis prezentacji:

1 Kampania edukacyjna Krucha wyobraźnia

2 Ostrożnie na lodzie Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.

3 Ręce z kieszeni Jeżeli zdecydujesz się wejść na lód, który wydaje się być gruby, bo np. jeżdżą po nim samochody, pamiętaj, aby zawsze mieć ręce wyjęte z kieszeni. Dzięki temu, jeśli dojdzie do załamania się lodu, przy rozłożonych rękach wyporność twojego ciała się zwiększy.

4 Jeśli przebywając na lodzie usłyszysz trzeszczenie lodu, szybko się na nim połóż, zwiększysz w ten sposobów powierzchnie kontaktu ciała z lodem, co ułatwi odczołganie się do miejsca potencjalnie bezpieczniejszego, czyli kierunku, z którego przszedłeś – pamiętaj, aby w sytuacji zagrożenia zawsze wracać po swoich śladach, tam lód jest twardszy.

5 Trzymaj szeroko Jeśli czujesz, że załamuje się pod tobą lód i nie jesteś w stanie uciec, trzymaj ręce rozłożone szeroko, dzięki temu wpadając do przerębla z zimną wodą nie zanurzysz głowy. Zimna woda podczas kontaktu z głową powoduje zatrzymanie oddechu na krótką chwilę, co dla osób nie zaznajomionych z taką sytuacją może stworzyć śmiertelne zagrożenie.

6 Odwróć się przodem W sytuacji, kiedy znajdziesz się pod lodem, zanim podejmiesz próbę wydostania się na powierzchnię obróć się w kierunku, z którego przyszedłeś. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że lód, na który wychodzisz jest na tyle gruby, aby utrzymać cię na powierzchni. Możesz też próbować wezwać pomoc, jeśli będzie ktoś w pobliżu poda ci przedmiot ułatwiający wydostanie się z przerębla lub wezwie służby ratunkowe.

7 Wychodź bokiem Wychodzenie bokiem oznacza narzucanie tułowia na krawędź lodu, a następnie zgiętej w kolanie nogi (pozycja czołgająca). Narzucenie tułowia na krawędź lodu to oparcie dłoni na krawędzi lodu jak najwyżej w górę (najlepiej, aby krawędź lodu była na wysokości bioder), a następnie położenie się na lodzie tułowiem, w tej czynności możesz sobie pomóc machając nogami jak podczas pływania kraulem.

8 Czołgaj się nadal po własnych śladach
Odczołgaj się kilka metrów od miejsca załamania się lodu ( w kierunku, z którego przyszedłeś). Wtedy uzyskasz pewność, że lód jest na tyle twardy by utrzymać ciężar twojego ciała w pozycji pionowej. Jeśli brzeg jest blisko, możesz pozostawać w pozycji leżącej do końca.

9 GDY DOTRZESZ DO BRZEGU ZAWOŁAJ O POMOC BĄDŹ ZADZWOŃ POD NUMER ALARMOWY 112!
PAMIĘTAJ! ZAWSZE WYBIERAJ TYLKO SPRAWDZONE LODOWISKA MIEJSKIE PRZYGOTOWANE DO ZABAWY NA LODZIE. STRAŻ POŻARNA, POLICJA I WOPR APELUJĄ: STAW I RZEKA TO NIE LODOWISKO!

10 Przygotowane na podstawie materiałów z kampanii edukacyjnej Krucha wyobraźnia (styczeń 2016r.)
Hanna Pytkowska


Pobierz ppt "Kampania edukacyjna Krucha wyobraźnia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google