Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z. Korzeniewski, DODN.  „Ważniejsze, aby sprawnie myśleć, niż nałykać się wiedzy o faktach”. Z. Korzeniewski, DODN.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z. Korzeniewski, DODN.  „Ważniejsze, aby sprawnie myśleć, niż nałykać się wiedzy o faktach”. Z. Korzeniewski, DODN."— Zapis prezentacji:

1 Z. Korzeniewski, DODN

2  „Ważniejsze, aby sprawnie myśleć, niż nałykać się wiedzy o faktach”. Z. Korzeniewski, DODN

3  „Wielu ludzi patrząc na to, co jest ciągle pyta: co?, jak?, dlaczego?. Ja zaś marzę o tym, czego nie ma i pytam dlaczego by nie? Z. Korzeniewski, DODN

4  Wiele naszych błędów w trakcie rozwiązywania problemów polega na zbyt wąskim ujęciu zagadnienia  Przedstawiane w prezentacji narzędzia pozwalają ograniczyć zgubną tendencję naszego myślenia.

5 Z. Korzeniewski, DODN  Zadaniem tego narzędzia jest zmuszenie nas do rozejrzenia się, do wnikliwego zbadania sprawy właśnie wtedy, kiedy wydaje się nam się to całkowicie zbędne.  Jest to narzędzie pozwalające ustrzec się przed błędem wykorzystania myślenia do podtrzymania i obrony i obrony przyjętej opinii czy poglądu, zamiast do wnikliwego zbadania problemu.  To narzędzie ukierunkowania uwagi.

6 Z. Korzeniewski, DODN  To narzędzie ukierunkowywania uwagi na myślenie o alternatywnych możliwościach.  Może być wykorzystywane w:

7 Z. Korzeniewski, DODN 1. spostrzeganiu – tę samą sprawę, problem można rozpatrzyć z różnych punktów widzenia. 2. działaniu – w danej sytuacji można podjąć rożne działania 3. rozwiązywaniu – mogą istnieć różne rozwiązania danego problemu.

8 Z. Korzeniewski, DODN 4. podejściu – żeby znaleźć rozwiązanie można różnie podchodzić do problemu. 5. w yjaśnianiu – można w różny sposób wyjaśnić jakieś zdarzenie. Gdy ktoś mówi, że są tylko dwa wyjścia z tej sytuacji poświęcić kilka chwil i zastanów się, czy nie ma trzeciego i dalszych.

9 Z. Korzeniewski, DODN  Zmusza nas ono do wnikliwego przyjrzenia się skutkom i następstwom naszych decyzji, planów.  Wymusza zarówno dociekanie, jak i ocenę tego, co może się zdarzyć w przyszłości.

10 Z. Korzeniewski, DODN  Jest narzędziem ukierunkowania uwagi na rzeczywistość w taki sposób, aby poszerzyć analizowany, rozpatrywany obszar.

11 Z. Korzeniewski, DODN  De Bono, E. (1995). „Naucz się myśleć kreatywnie”.  Nęcka, E (1994). „Trening twórczości”  Nęcka, E (1995). „Twórcze rozwiązywanie problemów”  Piskorz, Z. (1993). „Pobudzenie myślenia twórczego”.


Pobierz ppt "Z. Korzeniewski, DODN.  „Ważniejsze, aby sprawnie myśleć, niż nałykać się wiedzy o faktach”. Z. Korzeniewski, DODN."

Podobne prezentacje


Reklamy Google