Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK."— Zapis prezentacji:

1 ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

2 Każdego roku choroby takie jak biegunka i infekcje dróg oddechowych przyczyniają się  do  śmierci ponad 3,5 mln dzieci poniżej 5 roku życia. Staranne mycie  rąk mydłem i wodą, zwłaszcza przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety, może spowodować ograniczenie  liczby przypadków biegunki prawie o połowę, a infekcji dróg oddechowych o 25%.

3 Ustanowienie przez ONZ Światowego Dnia Mycia Rąk ma na celu rozpowszechnienie tego zwyczaju wśród społeczności całego świata. Działania te mogą pomóc uratować każdego roku życie miliona dzieci. Dzień ten jest obchodzony już po raz piąty. Jak mówi Therese Dooley,  koordynatorka programów sanitarnych UNICEF, „mycie rąk mydłem i wodą to zwyczajna czynność, która ma nadzwyczajny wpływ na zdrowie dzieci i ich prawidłowy rozwój”.

4 Darczyńcy UNICEF od wielu lat  pomagają budować ujęcia wodne i sanitariaty, szczególnie  w szkołach, by dzieci miały swobodny dostęp do czystej wody i mydła. Jeden z ostatnich takich projektów został zrealizowany w szkole leżącej w małej indyjskiej wiosce Bhatari (prowincja Chandrapur). Dzięki niemu wszyscy uczniowie nie tylko dowiadują  się, jak dbać o czystość, ale mogą stosować się do zasad higieny w praktyce.

5

6

7

8

9

10 W 2008 roku, 15 października pod patronatem UNESCO obchodzony był pierwszy Światowy Dzień Mycia Rąk. Tego dnia na całym świecie ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i pięciu kontynentów symbolicznie umyło ręce. Zamierzeniem organizatorów akcji było zwrócenie uwagi na problem przenoszenia przez ręce chorób infekcyjnych i poprzez edukację dzieci dotarcie do osób dorosłych i uświadomienie im skali zagrożenia. To przede wszystkim złe nawyki higieniczne dorosłych są przyczyną chorób biegunkowych u najmłodszych dzieci. W grupie dzieci do 5. roku życia przebieg zakażeń przewodu pokarmowego może być bardzo ciężki. Każdego roku na świecie z powodu biegunek umiera od 3,5 do 4 milionów dzieci w tej grupie wiekowej.

11 Wyniki badania pokazują, że używanie mydła do mycia rąk w dalszym ciągu nie zawsze jest rutynową czynnością:   Wiele osób odpowiedziało, że czasami zdarza im się nie użyć mydła podczas rutynowego mycia rąk. W niektórych krajach, aż procent populacji nie używa mydła regularnie. Kobiety używają mydła częściej niż mężczyźni.  Głównym powodem nie używania mydła do mycia rąk jest jego brak w łazience, mimo tego faktu wiele osób mimo wszystko traktuje mydło jak zbędny dodatek. Chociaż mycie rąk wodą i mydłem jest ważne, równie ważne jest późniejsze ich wytarcie do sucha. Wilgotne ręce przenoszą więcej bakterii i wirusów niż ręce suche. Najlepszym sposobem zapobiegania roznoszenia bakterii i wirusów jest używanie ręczników papierowych.

12 że „skóra się ściera i człowiek umiera?”
Czy to prawda, że „skóra się ściera i człowiek umiera?”

13 15 października: Światowy dzień mycia rąk
Mycie rąk jest najłatwiejszym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów z rąk i zapobiega ich przenoszeniu. Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Liczba bakterii na skórze rąk personelu medycznego wynosi od 3,9 x 104 do 4,6 x 106  i wzrasta w miarę wykonywania różnych procedur medycznych, zwykle w tempie około 16 komórek na minutę. Obok bakterii wchodzących w skład tzw. fizjologicznej mikroflory skóry na rękach znajdują się także drobnoustroje chorobotwórcze. To właśnie przez dłonie najłatwiej przenoszone są rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne m.in. za biegunkę.

14

15 Mówimy „częste mycie – skraca życie”
 a tymczasem ręce dotykają wszystkiego: klamek w toaletach, uchwytów w tramwajach, a także telefonu komórkowego i te same ręce służą nam także do przygotowywania posiłków,  pomagają w ich jedzeniu. 

16

17 Mimo że "metoda" jest niezwykle prosta, z opublikowanego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że blisko 70 proc. zakażeń oraz zatruć układu pokarmowego wywołana jest bakteriami przenoszonym i przez brudne ręce. W Wielkiej Brytanii, w czasie epidemii zakażeń pokarmowych wywołanych przez Escherichia coli O157, przyczyną ponad połowy zachorowań były bakterie przenoszone przez ręce.

18

19 Co mamy na brudnych rękach ?

20

21 Kurz

22

23 roztocza

24 salmonella

25 Przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie opon mózgowych: to tylko niektóre infekcje wywoływane przez pałeczkę okrężnicy.

26 Bakteria Escherichia coli, E. coli (pałeczka okrężnicy - EHEC)
Ta kolorowa owalna bakteria z czujkami wbrew swojemu atrakcyjnemu wyglądowi potrafi wyrządzić wiele złego.

27

28 Choroby przenoszone za pośrednictwem brudnych rąk.
Brak nawyku starannego mycia rąk wodą z mydłem prowadzić może do zarażenia się tzw. chorobami brudnych rąk 1. Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie zwane żółtaczką pokarmową. Zarazić można się jedząc nieumyte owoce oraz pijąc nieprzegotowaną wodę. Oprócz stosowania podstawowych zasad higieny, skutecznym zabezpieczeniem p/w tej chorobie jest szczepienie ochronne, które można stosować już u dzieci od 2. roku życia. Szczepienie zaleca się jest dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym, wszystkim osobom wyjeżdżającym do krajów, gdzie ta choroba często występuje oraz ludziom pracującym przy produkowaniu i sprzedaży żywności.

29 Choroby przenoszone za pośrednictwem brudnych rąk.
2. Zatrucia i zakażenia pokarmowe w tym Salmonellą i Shigellą. 3. Zakażenie owsikami. To dość częsta choroba u dzieci uczęszczających do żłobka czy przedszkola. Najprostszym sposobem zarażenia jest bezpośredni kontakt pomiędzy dziećmi, zabawa z innym dzieckiem (nosicielem owsików) tymi samymi zabawkami. 4. Zapalenia jamy ustnej o podłożu bakteryjnym, które objawia się bólem śluzówki.

30

31

32

33

34

35

36

37

38 „Moc jest w Twoich rękach”.


Pobierz ppt "ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google