Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AIDS.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AIDS."— Zapis prezentacji:

1 AIDS

2 Czym jest AIDS -Zespół nabytego upośledzenia odporności
-Niebezpieczna choroba. Budzi strach na całym świecie.

3 Choroby wskaźnikowe AIDS
-Gruźlica -Nawracające, bakteryjne zapalenia płuc -Rak szyjki macicy -Przewlekłe owrzodzenie skóry i błon śluzowych

4 Jak można się zarazić AIDS?
Wirusem możemy zarazić się tylko i wyłącznie przez  bezpośredni kontakt z krwią osoby chorej na AIDS, a także zarażonej HIV, a nie mającej objawów oraz przez stosunek płciowy. Niebezpieczne są zatem transfuzje krwi, używanie tej samej strzykawki (np. narkomani), oraz seks bez zabezpieczenia, seks analny. Mitem jest natomiast, że zarazić się można w inny sposób, np. przez kontakt ze śliną chorego, drogą kropelkową, przez dotyk – nie jest to możliwe. 

5 Leczenie i profilaktyka
Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku na AIDS, ani szczepionki, która by tej chorobie zapobiegała. Istnieją jedynie leki hamujące lekko jej postępowanie. Dlatego w tym przypadku kluczowa jest profilaktyka, o której na szczęście coraz więcej się mówi. Przede wszystkim unikać powinniśmy ryzykownych zachowań seksualnych.

6 Profilaktyka w przypadku ekspozycji na zarażenie wirusem AIDS
-Jak najszybciej umyć skórę wodą z mydłem oraz spłukanie błony śluzowej wodą -profilaktyczne podanie terapii przeciw retrowirusowej przez 28 dni dwoma lub trzema lekami np. azydotymidyna+lamiwudyna+indinawir 1-2 godzin po ekspozycji, nie później niż po 48 godzinach -przed i po 6 tygodniach - wykonanie badania na obecność anti-HIV, HBsAg i anti-HCV -Szczepionka anti-HIV obecnie na etapie badań u ludzi

7 AIDS, GENETYKA I EKSPERYMENTY NA LUDZIACH
 Odrzucana przez większość naukowców teoria o laboratoryjnym pochodzeniu AIDS jest wbrew wszystkiemu racjonalnym wytłumaczeniem początków HIV. Częściowo bazuje ona na wiedzy o eksperymentach przeprowadzanych przez nieodpowiedzialnych naukowców na dwie dekady przed epidemią choroby.

8 Fakty: -16 milionów osób zmarło na AIDS
-liczba skażonych ogółem wynosi 39.4 miliona osób na świecie -największe zachorowania występują w Afryce i w Azji

9 Dodatkowe fakty: Od początków epidemii AIDS istnieją utrzymujące się pogłoski, że choroba ta stworzona została przez człowieka!!!!!!!!! Naukowcy zajmujący się AIDS i reporterzy rzadko wspominają o fakcie, że od wielu lat ludziom wszczepiano organy szympansów (i ich wirusy). Wszyscy jednak umierali. Szympans wyciągnięty z lodówki! ):

10 Pochodzenie AIDS Biorąc pod uwagę dowody,wydaje się wysoce prawdopodobne, że Afryka to kontynent, gdzie rzeczywiście przeniesienia AIDS przez ludzi wystąpił po raz pierwszy .

11 AIDS w Polsce

12 AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r
 AIDS w Polsce - dane od początku  epidemii (1985 r.) do 31 stycznia 2011 roku  zakażonych ogółem -co najmniej zakażonych w związku z używaniem narkotyków zachorowań na AIDS chorych zmarło

13 Dzień walki z AIDS!!!

14 Warto obejrzeć te filmy
Filmy o AIDS: -Filadelfia  film z roku 1993 w reżyserii Jonathana Demme  -Positive film wokół tematu HIV-AIDS w reżyserii Farhan Akhtara. -Gia z 1998 r. w reżyserii Michaela Cristofera. -Blood Brothers film Vishala Bharadwaja wokół tematu HIV-AIDS.

15 KONIEC!!! Prezentacje wykonał: Jacek Labudda


Pobierz ppt "AIDS."

Podobne prezentacje


Reklamy Google