Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie pal papierosów!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie pal papierosów!."— Zapis prezentacji:

1 Nie pal papierosów!

2 Palenie jest szkodliwe, obrzydliwe, a do tego niemodne!
Dlatego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Pruszkowie nie palą i przekonują do tego innych!

3 FAKTY NA TEMAT PAPIEROSÓW:
Palenie trzy razy zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Palenie średnio zmniejsza długość życia o 15 lat. Czy warto poświęcić 15 długich lat życia?!

4 FAKTY NA TEMAT PAPIEROSÓW c.d:
W dymie tytoniowym występuje ponad 4 tysiące szkodliwych substancji (!), w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym! Do związków trujących dla człowieka, a obecnych w papierosach, należą m.in. aceton (rozpuszczalnik używany m.in. do zmywania lakieru z paznokci. Kobietom w ciąży i małym dzieciom nie zaleca się nawet przebywania w jego oparach!), nikotyna, która ma działanie silnie uzależniające, czad (tlenek węgla) zwany „cichym zabójcą”, arsen, używany czasami w trutkach na myszy czy radioaktywny polon. W papierosach oprócz tego jest cyjanowodór (po prostu trucizna), formaldehyd (związek silnie niebezpieczny, używany np. w farbach), chlorek winylu. Na rozwój nowotworów złośliwych znacząco wpływa obecność w papierosach substancji smolistych.

5 FAKTY NA TEMAT PAPIEROSÓW c.d:
Palacz rocznie „przepuszcza z dymem” wycieczkę zagraniczną! (ok. 4 tys. złotych) Nowotwory bezpośrednio związane z paleniem tytoniu to: przede wszystkim rak płuc (palacze stanowią ponad 90 % chorych na ten typ nowotworu), krtani, nerek, pęcherza moczowego, jamy ustnej, warg, języka, trzustki. W Polsce co drugi mężczyzna w wieku od 35 do 69 lat umiera z powodu palenia papierosów.

6 FAKTY NA TEMAT PAPIEROSÓW c.d:
Inne choroby związane z paleniem tytoniu to: - przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz płuc, - miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze, - choroba niedokrwienna serca, - udary mózgu, - wrzody żołądka i dwunastnicy, - przepukliny jelitowe.

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19 Wniosek może być tylko jeden: palenie się nie opłaca!


Pobierz ppt "Nie pal papierosów!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google