Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Widzisz wypadek reaguj!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Widzisz wypadek reaguj!"— Zapis prezentacji:

1 Widzisz wypadek reaguj!

2 Często poruszasz się po jezdni
Często poruszasz się po jezdni? Nie raz słyszysz o wypadkach w TV lub widzisz je na żywo, przyczyny są różne. Gdy widzisz wypadek reaguj! Dziś pokażemy wam najprostsze czynności, jakie należy wykonać gdy widzimy wypadek. Ale na początku pytanie: Czy kiedyś zastanawialiście się jakie są najczęstsze przyczyny wypadku? Większość z was podczas przeprowadzonej w szkole przez nas ankiety odpowiedziała, że najczęstszymi przyczynami wypadku jest zły stan dróg i jazda pod wpływem alkoholu to prawda ale nie do końca, przekonajcie się sami!

3 Plan prezentacji 1. Najczęstsze przyczyny wypadków
2.Widzisz wypadek reaguj! – Co powinieneś zrobić, jak postąpić. 3.Jak udzielić pierwszej pomocy. 4.Zapamiętaj! 5.Wyposażenie apteczki. 6.Statystyki ankiety

4 Najczęstsze przyczyny wypadków
1.Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze Kierowcy często lubią przeceniać swoje możliwości w trudnych do jazdy warunkach. Deszcz, śnieg czy mgła nie dodają dodatkowych umiejętności prowadzenia… o tym chyba zapominają kierowcy

5 2. Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu
"Myślałem, że zdążę…" –tak brzmią najczęściej wypowiadane słowa przez kierowców, który czasem na próżno próbują się usprawiedliwiać za złamanie przepisów, gdy wjeżdżają z podporządkowanej drogi na główną lub nie stosują się do znaków drogowych. Jak widać, myślenie w niektórych przypadkach boli i kosztuje. Czasami nawet ludzkie życie.

6 3. Nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego.
Wiele wypadków ma miejsce, ponieważ kierowcy ignorują przepisy zbliżając się do przejścia dla pieszych czy w obszarze zamieszkania.  Częstym wykroczeniem na drogach jest wyprzedzanie na przejściu, gdzie mamy ograniczoną widoczność. Niestety, piesi nie mają na sobie stalowej zbroi i nawet niewielki kontakt z pojazdem może skończyć się dla nich złamaniami, a nawet śmiercią.

7 4. Nieprawidłowe wyprzedzanie
Większość kierowców uważa, że ich pojazdy to wystrzałowe samochody wyścigowe. W praktyce weryfikuje to ulica - kiedy  wyprzedzają, „nagle” brakuje im mocy do przyspieszenia i … lądują "czołowo" w innym samochodzie.

8 5. Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami
Kiedy patrzę na niektórych kierowców wydaj mi się, że skupienie na drodze bardzo wiele kosztuje. Palenie papierów, rozmowa przez telefon i wiele innych czynności wykonywanych podczas podjeżdżania do świateł, na parking itp. powodują że chwila nieuwagi i lądujemy na kogoś plecach. Przecież dla sprawnego kierowcy nie ma nic prostszego niż uważnie patrzeć na drogę.

9 6. Jazda po niewłaściwej stronie drogi
Kolejna przyczyna wypadków to jazda po niewłaściwej stronie drogi. Chyba niektórzy kierowcy chcą w ten sposób zobaczyć jak jeździ się w Anglii. Zapominają jednak, że na zakręcie jest ograniczona widoczność i o wypadek nie jest trudno.

10 7. Prowadzenie pod wpływem alkoholu
Wyobraźmy sobie sytuacje, która bardzo prawdopodobnie mogłaby się wydarzyć. Jest niedziela dochodzi do poważnego wypadku. Przyjeżdża policja na miejscu są 2 osoby zabite i 4 ranne. Kierowca chwiejnym krokiem wysiada ze swojego auta i zaczyna opowiadać bardzo ’’fascynujące’’ historie, że był na weselu brata wypił jeden kieliszek wina i musi szybko wracać do domu, bo przypomniał sobie, że nie wyłączył żelazka…. Tymczasem miał 3 promile we krwi. Niestety jest coraz więcej pijanych kierowców na drogach a liczby ofiar rosną….

11 8. Wjazd przy czerwonym świetle
"Jeszcze zdążę" - prawdopodobnie  te słowa  wypowiada wiele kierowców, którzy chcą szybciutko czmychnąć na czerwonym świetle, niestety większości się nie udaje i po tym czeka ich niespodzianka. Pamiętajmy, że kolor czerwony to czerwony a nie ciemny pomarańczowy!

12 9. Awaria pojazdu Często awaria jest skutkiem zaniedbania, ale nie zawsze. Nieraz po prostu nie potrafimy przewidzieć co zdarzy się z naszym pojazdem w danym momencie. Ale może wróżbita Maciej by to wiedział… Nie on nie jest aż tak wspaniały :D

13 10. Pogoda Podobno nic nie można zdobić gdy warunki pogodowe nie sprzyjają. A według mnie to nie prawda można zwolnić, bardziej uważać i jak tylko możemy skoncentrować się.

14 Widzisz wypadek – Reaguj Co powinieneś zrobić, jak się zachować, jak postąpić?
Dzięki błyskawicznej akcji ratowniczej na miejscu zdarzenia szanse przeżycia poszkodowanych w wypadku rosną aż o 75%. Opóźnienie w udzieleniu pierwszej pomocy o zaledwie minutę powoduje spadek szans na przeżycie o 10%. 1.Chociaż brzmi to nielogicznie, w pierwszej kolejności po przybyciu na miejsce wypadku trzeba zadbać o… bezpieczeństwo własne, a dopiero w następnej kolejności zajmować się poszkodowanymi. 2.Następnie oznakuj miejsce wypadku 3.Wyciągnij kluczyki ze stacyjki ale pozostaw je w środku! 4.Oceń potencjalne zagrożenia –  przede wszystkim tego, czy poszkodowani są bezpieczni 5.Odsuń zbędne przedmioty 6.oOdsuń niepotrzebnych gapiów 7.Zachowaj szczególną ostrożność gdy: *widzisz uszkodzone pojazdy (wylaną benzynę, samochód może wybuchnąć itp.)

15 Gdy już zadzwonisz co powinieneś powiedzieć:
Jeśli stwierdzimy, że poszkodowanym zagraża niebezpieczeństwo, natychmiast powinniśmy wezwać odpowiednie służby. Podstawowy numer ratunkowy: -112. Taki numer ratunkowy obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej i – co ważne – połączenie z operatorem jest bezpłatne i możliwe nawet jeśli nie mamy w telefonie aktywnej karty SIM. Inne ważne numery telefonów w Polsce to 999 (Pogotowie)  998 (Straż pożarna)  997 (Policja)- Gdy już zadzwonisz co powinieneś powiedzieć: Adres miejsca w którym znajduje się osoba potrzebująca pomocy Co się stało krótki opis zdarzenia Numer telefonu z którego dzwonisz Swoje imię i nazwisko Staraj się opowiedzieć spokojnie i dokładnie. Nie odkładaj słuchawki. Czekaj aż odłoży ją osoba z którą rozmawiasz w ten sposób upewnisz się ze dyspozytor uzyskał wszystkie informacje

16 Pierwsza pomoc. Co powinniśmy zrobić?
1.Oceń stan świadomości: Delikatnie potrząśnij poszkodowanym i zapytaj ,,Czy wszystko w porządku?’’ 2.Jeśli poszkodowany nie reaguje: -Jeśli brak oddechu lub poszkodowany nie oddycha prawidłowo zadzwoń pod 112 lub 999 -Natychmiast rozpocznij RKO: -Połóż ręce na środku klatki piersiowej. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej. (Uciskaj mocno na głębokość 5 cm z częstością 100 uciśnięć na minutę) -Przyłóż szczelnie usta wokół ust poszkodowanego, odchyl głowę, wdmuchnij powietrze jednostajnie aby klatka piersiowa się uniosła (jeśli nie masz maseczki i nie chcesz tego robić nie musisz, ale musisz robić uciśnięcia) -Wykonaj następny oddech, gdy klatka piersiowa opadnie. Kontynuuj RKO czyli 30:2 2. Jeśli poszkodowany oddycha prawidłowo: Ułóż w pozycji bezpiecznej. Zadzwoń pod 112 lub 999. Regularnie oceniaj oddech.

17 Gdy widzisz wypadek w żadnym wypadku nie możesz nie zwrócić uwagi lub przejść obojętnie. Tam liczy się czyjeś życie. Każdy człowiek nawet, którego nie znasz zasługuje na pomoc. Pomyśl jeśli role byłyby odwrócone, ty znajdowałbyś się na miejscu poszkodowanego, a on był Tobą, chciałbyś przecież żeby ktoś Ci pomógł, chciałbyś żyć! Więc nie lekceważ wypadków bo możesz uratować czyjeś życie a może w przyszłości ktoś uratuje je Tobie. PAMIĘTAJ O TYM!

18 Zapamiętaj! 1.Statystyki pokazują, że zdecydowanie więcej poszkodowanych w wypadkach umiera, bo nie udzielono im żadnej pomocy niż wskutek tego, że udzielono jej nie do końca perfekcyjnie. 2.Poszkodowanym nie wolno podawać żadnych leków. Wyjątek stanowią osoby przytomne, które mają przy sobie własne, przepisane przez lekarza środki farmakologiczne. 3.Poszkodowani, będąc w szoku i pod wpływem adrenaliny, do kilku minut po wypadku mogą nie odczuwać nawet poważnych dolegliwości. –Dobre jest traktowanie wszystkich rannych, tak jakby doznali urazu kręgosłupa . Bardzo ważne – nikogo nie wolno lekceważyć. Ani tych poszkodowanych, którzy wyją z bólu. Ani tych, którzy zachowują się cicho i spokojnie. Z reguły właśnie u tych poszkodowanych występują najbardziej groźne dla zdrowia lub życia obrażenia wewnętrzne. 4.Poszkodowani, którzy wymagają resuscytacji krążeniowo-oddechowej, powinni leżeć płasko na plecach i na twardym podłożu. 

19 ZAPAMIĘTAJ! 112 – Centrum powiadamiania ratunkowego
999- pogotowie ratunkowe 998- straż pożarna 997 policja Połączenia z tymi numerami są bezpłatne! Każdy człowiek zasługuje na pomoc, a nie udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadku i ominięcie go bo ,, to nie moja sprawa’’ jest karalne!

20 Apteczka pierwszej pomocy co powinno się w niej znaleźć
Każdy w samochodzie ma lub powinien mieć apteczkę pierwszej pomocy czasami można skompletować ją samemu my jednak radzimy aby zakupić w sklepie jej pełne zaopatrzenie Co znajduje/ powinno się znaleźć w apteczce: Opatrunek Plastry Opaska elastyczna Chustka opatrunkowa Rękawiczki latex Jodyna Nożyczki

21 Co znajduje się w profesjonale apteczce:
Opatrunek indywidualny G Opatrunek indywidualny M Plastry (duże, małe) Opaska elastyczna 6 cm Opaska elastyczna 8 cm Chusta opatrunkowa Kompres Chusta trójkątna Nożyce Rękawice latex Koc ratunkowy AED

22 Analiza ankiety W ramach naszego projektu została przeprowadzona ankieta dotycząca bezpieczeństwa oraz wypadków drogowych. Ankiecie zostało poddanych 100 uczniów naszego gimnazjum Wyniki są następujące: 49% ankietowanych czuje się całkowicie bezpiecznie na drodze, 42% było w sytuacji niebezpieczeństwa, a reszta nie ma zdania na ten temat. Kolejne pytanie brzmiało: ''Jakie według Ciebie są najczęstsze przyczyny wypadku?'' 53% odpowiedziało że przyczyną są złe drogi, 68% twierdzi, że wypadki są powodowane przez pijanych, bądź pod wpływem narkotyków kierowców,50% twierdzi, że wypadki powodują piraci drogowi, którzy nie przestrzegają przepisów drogowych 67% nigdy nie było świadkiem wypadku, a 33% były przy zdarzeniu (z czego 8 zainterweniowało, 25% nic nie zrobili/byli gapiami) Na pytanie ''Co zrobiłbyś gdybyś widział wypadek idąc spokojnie drogą?'' 82% zapytanych zainterweniowałoby (udzieliliby i wezwali pomoc). Reszta osób nie zwróciła uwagi ''Czy znasz zasady postępowania podczas wypadku drogowego?'' 34% stwierdziło, że znają bardzo dobrze, 66% coś wie, lecz nie do końca,82% znają numery alarmowe, 6 nie zna, a reszta popełniła drobne pomyłki przy numerach alarmowych. Celem tej ankiety było sprawdzenie czy uczniowie naszej szkoły znają zasady postępowania przy wypadku drogowym. Po wnikliwej analizie, stwierdzamy iż większość osób, zna te zasady i poradziliby sobie przy wypadku drogowym, lecz nie wszyscy postąpiliby zgodnie z procedurami przewidzianymi w Ustawie o Ruchu Drogowym. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym kierunku, bo stawką może być czyjeś, lub Twoje życie

23 Dziękujemy wszystkim za uwagę!


Pobierz ppt "Widzisz wypadek reaguj!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google