Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odpady to nie musi być koniec.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odpady to nie musi być koniec."— Zapis prezentacji:

1 Odpady to nie musi być koniec

2 Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dzieje się z odpadami, przez nas produkowanymi? Nasza prezentacja będzie dotyczyła możliwości ich ponownego wykorzystania.

3 Co możemy zrobić z odpadami?
Poddać je recyklingowi, Wykorzystać je do stworzenia nowych przedmiotów np. biżuterii, Oddać je na cele charytatywne, Wymienić na sadzonki podczas festynu recyklingowego.

4 Recykling odpadów Recykling – jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Według ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 roku (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 628) pod pojęciem recyklingu "rozumie się taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii."

5 Na terenie naszej gminy znajdują się kosze do segregacji odpadów
Na terenie naszej gminy znajdują się kosze do segregacji odpadów. Dzięki nim jest możliwość ponownego wykorzystania odpadów i ich przetworzenia.

6 Odpady segregowane są na następujące grupy:
Makulatura Folia Styropian Szkło Odpady chemiczne Odpady elektroniczne, w tym baterie Odpady komunalne Co dalej dzieje się z posegregowanymi odpadami? Posegregowane odpady stają się surowcem i są wykorzystywane do produkcji oraz w procesach odzysku energii.

7 Makulatura Jest wykorzystywana w procesie produkcji papieru, co pozwala na zaoszczędzenie głównego surowca czyli drewna. Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zachować: •17 dorosłych drzew, •26,5 tys. litrów wody, •1476 litrów ropy, •4,2 tys. kWh energii, czyli tyle, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku.

8 Folia oraz styropian Przerabiane są na granulat tworzywa sztucznego. Tworzywo z recyklingu jest dalej wykorzystywane do produkcji: • kolejnych folii, • opakowań do leków, • pudełek na płyty CD, • elementów samochodowych, • słupków drogowych, • a nawet mebli ogrodowych i biurowych Należy pamiętać, że czas rozkładu worka foliowego szacuje się na ok. 120 lat a plastikowej butelki na ok. 500 lat, dlatego tak ważne jest, aby tworzywa sztuczne nie trafiały na wysypisko śmieci.

9 Szkło W pełni nadaje się do recyklingu trafia do przetworzenia w postaci stłuczki szklanej, która, po oczyszczeniu i rozdrobnieniu, trafia do huty szkła.

10 Odpady chemiczne Przekazywane do wyspecjalizowanej firmy zajmującej się neutralizacją substancji niebezpiecznych, dzięki czemu nie trafiają one do środowiska i nie zatruwają gleby, wód i organizmów żywych.

11 Odpady elektroniczne i baterie
Ze względu na zawarty w nich: • ołów (niszczy czerwone krwinki i enzymy), • kadm (prowadzi do zmian nowotworowych), • rtęć (wywołuje zaburzenia widzenia i świadomości), • nikiel (wywołuje zmiany nowotworowe) • i inne substancje niebezpieczne stanowią realne zagrożenie dla środowiska naturalnego . Dlatego tak istotne jest aby sprzęt elektroniczny i baterie składować osobno i przekazywać do zakładów specjalizujących się w przetwarzaniu odpadów elektronicznych.

12 Odpady komunalne Stanowią pozostałą, nienadającą się do przetworzenia część odpadów, która trafia na wysypiska śmieci. W związku z tym należy jak najbardziej ograniczać ilość produkowanych odpadów komunalnych.

13 Co dzieję się z odpadem niesegregowanym?
Niesegregowane odpady wywożone są na wysypiska śmieci lub tzw. dzikie wysypiska. W naszej gminie najwięcej dzikich wysypisk znajduje się w lasach. Odpady tam pozostawione mogą rozkładać się przez wiele lat, np.: szkło lat papier – 6 miesięcy papierki po cukierkach - ok. 450 lat niedopałek papierosa – 5 lat guma do żucia – 5 lat

14 Ciekawe pomysły na zachęcenie najmłodszych do segregacji odpadów

15 Tworzenie nowych przedmiotów
Upcycling to w uproszczeniu tworzenie nowych, użytecznych rzeczy z odpadów, forma recyklingu śmieci i przedmiotów. To kreatywne podejście do materiału, metoda przerabiania starego w nowe, nadawanie przedmiotom nowych funkcji.

16 Z odpadów można wykonać wiele pożytecznych przedmiotów
Z odpadów można wykonać wiele pożytecznych przedmiotów. Oto przykłady kilku z nich:

17

18 Oddanie na cele charytatywne
Na cele charytatywne zbierane są przede wszystkim kapsle i nakrętki. Pomagają one w zdobyciu np. wózka dla osób niepełnosprawnych. Również na terenie naszej gminy organizowane są takie akcje.

19 Festyn Recyklingowy Festyny recyklingowe to coroczne akcje popularyzacji RECYKLINGU, czyli odzyskiwania niektórych surowców wtórnych, takich jak tworzywa sztuczne, opony, złom metalowy, szkło. Festyny to podsumowanie działań edukujących w zakresie prawidłowej segregacji odpadów prowadzonych na terenie Gminy Zduńska Wola. Festyn nosi nazwę „Mamy rady na odpady’’. Źródło:www.ugzw.com.pl

20 W czasie trwania festynów recyklingowych zbierane są różnego rodzaju odpady oraz rozstrzygane konkursy wcześniej ogłoszone przez Urząd Gminy np. „Recyklingowy Omnibus’’. Za oddane odpady otrzymuje się talony, które można wymienić na sadzonki: krzewów, drzew i kwiatów. Będąc uczestnikiem festynu można dowiedzieć się nowych rzeczy dzięki stoiskom różnych firm i organizacji. W tym roku odbędzie się już VI Festyn Recyklingowy (27 kwietnia) w Wojsławicach.

21 Co można oddać na festynie?
szkło białe; szkło kolorowe; kapsle metalowe; puszki stalowe; puszki aluminiowe; makulaturę; opony samochodowe; elektroodpady.

22

23

24 Źródło:www.ugzw.com.pl

25 Prezentacje wykonały: Aleksandra Pietrowska, Justyna Smażek
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!!!!!


Pobierz ppt "Odpady to nie musi być koniec."

Podobne prezentacje


Reklamy Google