Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Iga Francke- prezentacja, informacje Sylwia Ciwińska- informacje Piotr Cisielski- informacje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Iga Francke- prezentacja, informacje Sylwia Ciwińska- informacje Piotr Cisielski- informacje."— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Iga Francke- prezentacja, informacje Sylwia Ciwińska- informacje Piotr Cisielski- informacje

2 Liczby, które czytając od końca i od początku tworzą tą samą liczbę nazywamy liczbami palindromicznymi inaczej palindromami.

3 Przykłady takich liczb:202,1001,60606,49894… Nie wiadomo dotąd czy jest nieskończenie wiele takich liczb.

4 Na nagrobku Ferdynanta de Lassepsa francuskiego inżyniera, znajduje się napis o następującej treści: A MAN A PLAN A CANAL PANAMA. Napis ten czytany od lewej i od prawej strony brzmi identycznie. Taki napis to palindrom, co znaczy że nie tylko liczby są palindromami. ALA KAJAK SOS

5 Współcześnie palindrom to przede wszystkim rozrywka umysłowa. Ciekawostką matematyczną jest to, że każdy palindrom liczbowy w systemie dziesiętnym złożony z parzystej liczby cyfr jest podzielny przez 11.

6 Legenda mówi, że wynalazcą palindromów był Sotades (III w p.n.e.) z Maronei, twórca poezji frywolnej na dworze Ptolemeusza. Palindromy powstały jako zabawa słowna, choć niektóre z palindromów miały być czymś w rodzaju szyfru, może zaklęcia.

7 http://www.math.edu/liczby-palindromiczne http://www.pi.polcom.net/?dzial=liczby_pali ndromiczne http://www.pi.polcom.net/?dzial=liczby_pali ndromiczne http://www.sciaga.pl/tekst/25423-26-liczby

8


Pobierz ppt "Autorzy: Iga Francke- prezentacja, informacje Sylwia Ciwińska- informacje Piotr Cisielski- informacje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google