Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życiorys Stefana Żeromskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życiorys Stefana Żeromskiego"— Zapis prezentacji:

1

2 Życiorys Stefana Żeromskiego
Lata dzieciństwa i młodości Stefana Żeromskiego, urodzonego w 1864 r. w Strawczynie w Kieleckiem, przypadają na ciężki dla kraju okres. Carat zwiększył represje po klęsce powstania styczniowego oraz wzmożył działalność rusyfikacyjną. Z drugiej strony w Kongresówce szybko rozwijał się kapitalizm, organizował ruch robotniczy, miały miejsce pierwsze masowe strajki w Warszawie, Żyrardowie i Łodzi. Żeromski cały czas interesował się przeszłością kraju. Rodzice, gdy jeszcze żyli, opowiadali mu o Polsce, miał też dostęp do wiedzy na studiach weterynaryjnych w Warszawie. W tamtym czasie w młodym mężczyźnie dojrzewał zamysł napisania: „powieści o historii czasu, swego dzieciństwa i młodości”.

3 Stefan Żeromski

4 Geneza powieści Syzyfowe prace to „powieść o dorastaniu”. Odnaleźć w niej można elementy autobiograficzne, jest przejawem szczerego i trzeźwego spojrzenia pisarza na współczesną mu epokę, świadectwem głębokiego patriotyzmu. Inspiracją do napisania Syzyfowych prac były autentyczne wydarzenia. Autobiografizm jest widoczny, mimo że pisarz zmienił nazwy bliskich mu miejscowości, w których dzieje się akcja powieści. Stworzeni przez autora bohaterowie mają swoje pierwowzory w autentycznych postaciach z lat szkolnych Żeromskiego. Wiele wydarzeń, które składają się na fabułę książki, to rzeczywiste przeżycia autora.

5 Pierwszy dzień w szkole
Wieczorem 4 stycznia Marcinek Borowicz wraz z rodzicami udaje się do szkoły w Owczarach. Chłopiec ma osiem lat, ubrano go odświętnie, opowiadano o wspaniałych rzeczach, które go czekają w szkole. Spokojnie palący fajkę ojciec i zapłakana matka wiozą Marcina saniami. Chłopiec nigdy wcześniej nie opuszczał domu w Gawronkach. Marcin podejrzewa z niepokojem, że życie szkolne nie będzie tak obiecujące, jak mówili wszyscy. Poza tym dopiero teraz chłopiec zdaje sobie sprawę, że zostanie u obcych ludzi sam, z dala od rodzinnego domu.

6 Marcin jako uczeń gimnazjum
Gimnazjum w Klerykowie to zrusyfikowana szkoła, do której chodzili tylko chłopcy. Brak swobody myśli i słowa, zakaz używania języka polskiego na zajęciach to realia uczniów i nauczycieli tej placówki. Wszyscy musieli posługiwać się językiem rosyjskim, a za łamanie tego nakazu groziły kary.

7 Charakterystyka Marcina
Głównym bohaterem powieści Stefana Żeromskiego pt: ,,Syzyfowe prace” jest Marcin Borowicz. Jest on ośmioletnim, rozpuszczonym chłopcem o czarnych oczach, pochodzącym ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Poznając jego losy wyraźnie widać, że od początku Ojczyzna bardzo uwidacznia się w jego życiu. Tuż po powstaniu styczniowym jego rodzice tracą część ziemi. Borowicz początkowo uczy się w szkole elementarnej w Owczarach, później w gimnazjum w Klerykowie

8 Wykonali: Mariusz Zaczyński Mateusz Łagos


Pobierz ppt "Życiorys Stefana Żeromskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google