Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jowita Leminowska I Natalia Kiela.. Loch Ness jest jednym z wielu połączonych ze sobą jezior szkockich, które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jowita Leminowska I Natalia Kiela.. Loch Ness jest jednym z wielu połączonych ze sobą jezior szkockich, które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez."— Zapis prezentacji:

1 Jowita Leminowska I Natalia Kiela.

2 Loch Ness jest jednym z wielu połączonych ze sobą jezior szkockich, które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez lodowiec w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Przejrzystość wody w Loch Ness jest niska, co jest spowodowane dużą zawartością torfu w ziemi przylegającej do jeziora. Loch Ness jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem, ma powierzchnię 56,4 km², ale ma największą objętość dzięki swojej głębokości. W najgłębszym miejscu mierzy ono 226 m.

3 Mały skye terrier o ogromnym sercu. Jego posąg do dziś stoi niedaleko Royal Museum of Scotland w Edynburgu. Pilnuje wejścia na cmentarz, na którym, półtora wieku temu, spędził 14 lat przy grobie swego pana... 14 stycznia 1872 roku Bobby zdechł. Przeżył 16 lat. Przez 2 lata żył razem ze swoim ukochanym panem, Johnem Grayem, przez pozostałe 14 lat nie opuszczał jego grobu. Nie było serca, którego nie poruszyłaby historia Bobbiego

4 Kilt – narodowy strój szkocki. Jest to szkocka spódniczka zrobiona z tartanu, czyli materiału w szkocką kratę. Z bardzo dużej szerokości tego materiału szyje się kilt, plisując go i składając na fason spódnicy kopertowej. Należy dodać, że kolor kraty na materiale i dokładny jej wzór zależy od klanu danego Szkota/Szkotki.

5 Szkoccy górale zbierali się raz do roku i popisywali siłą i zręcznością wykorzystując przedmioty, z którymi mieli styczność na co dzień – młoty, pnie drzew i głazy z górskich rzek. Tak powstały najważniejsze konkurencje Highland Games.

6 Syn skromnego właściciela ziemskiego, Sir Alana Wallace'a, miał dwóch braci: Malcolma i Johna Wallace'ów. Dzieje Williama przed 1297 są nieznane. Po wybuchu powstania przeciw Anglikom w 1297 roku, Wallace został jego przywódcą

7

8 Zamek został wzniesiony w 1220 r. przez szkockiego króla Aleksandra II. Uważa się, że służył za schronienie Robertowi Bruce'owi podczas jego ucieczki przed angielskim wojskiem. Na początku XX wieku odrestaurowano go. Obecnie jest dostępny dla zwiedzających. W pogodny dzień można z niego zobaczyć wyspę Skye.

9 Natalia Kiela I Jowita Leminowska.


Pobierz ppt "Jowita Leminowska I Natalia Kiela.. Loch Ness jest jednym z wielu połączonych ze sobą jezior szkockich, które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google